BIS می گوید که اقتصادهای پیشرو در معرض خطر افتادن در دام تورم بالا هستند

اقتصادی
0 0
Read Time:3 Minute, 12 Second

بانک تسویه حساب های بین المللی روز یکشنبه هشدار داد که اقتصادهای پیشرو در آستانه ورود به دنیایی با تورم بالا هستند که در آن افزایش سریع قیمت ها طبیعی است، بر زندگی روزمره تسلط دارد و مهار آن دشوار است.

در گزارش سالانه خود، BIS، نهاد با نفوذی که خدمات بانکی را برای بانک‌های مرکزی جهان اجرا می‌کند، گفت که این انتقال به محیط‌های با تورم بالا به ندرت اتفاق می‌افتد، اما برگشت آن بسیار سخت است.

با تشخیص اینکه بسیاری از اقتصادها قبلاً این فرآیند را آغاز کرده‌اند، BIS توصیه کرد که بانک‌های مرکزی نباید از ایجاد درد کوتاه‌مدت و حتی رکود برای جلوگیری از هرگونه حرکت به سمت دنیایی که دائماً با تورم بالا است، خجالتی نکشند.

آگوستین کارستنز، مدیر کل BIS، گفت: “کلید بانک های مرکزی این است که قبل از اینکه تورم ریشه دوانده باشد، سریع و قاطعانه عمل کنند.”

بانک‌های مرکزی در سرتاسر جهان شروع به افزایش سریع نرخ‌ها در واکنش به تورم فزاینده کرده‌اند و فدرال رزرو آمریکا پیشتاز این بسته است، اما اقدامات انجام‌شده تاکنون، BIS را راضی نمی‌کند.

نمودار خطی نسبت کشورهای با تورم بالای 5 درصد نشان می دهد نسبت کشورهای با تورم بالا منفجر شده است.

این بانک در گزارش خود اعلام کرد که یک شوک عمیق و «ذاتاً رکود تورمی» به دلیل افزایش قیمت کالاها، تنگناهای زنجیره تأمین و کمبودهای ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین به جهان وارد شده است.

این امر باعث افزایش قیمت کالاها و خدماتی شده بود که خانوارها بیشتر متوجه آن شدند و برجستگی افزایش قیمت ها را تقویت کرد.

ما ممکن است در حال رسیدن به یک نقطه اوج هستیم که فراتر از آن یک روانشناسی تورمی گسترش می یابد و ریشه دوانده است. این به معنای یک تغییر پارادایم بزرگ است.

چنین تغییری به معنای پشت سر گذاشتن دنیایی است که در آن قیمت‌ها به طور کلی ثابت بوده و برخی چیزها ارزان‌تر و برخی دیگر گران‌تر شده‌اند. در این دنیای خوش‌خیم، بانک‌های مرکزی توانسته‌اند افزایش موقت قیمت نفت یا گاز طبیعی را نادیده بگیرند زیرا «تورم در سطح اقتصاد [is] کمتر قابل توجه است [and] همچنین کمتر مرتبط است.

پس از حرکت به سمت یک دوره تورمی بالا، «تغییرات قیمت‌ها بسیار هماهنگ‌تر می‌شوند و تورم بسیار بیشتر یک نقطه کانونی برای رفتار فعالان اقتصادی است و تأثیر عمده‌ای بر آن دارد».

تورم در چندین اقتصاد از جمله ایالات متحده، منطقه یورو و بریتانیا به بالاترین حد چند دهه اخیر رسیده است. BIS نگران بود که اقتصادهای پیشرو آمریکای شمالی، اروپا و بسیاری از بازارهای نوظهور نزدیک به نقطه اوج هستند. مصرف‌کنندگان متوجه افزایش قیمت‌ها شده بودند، افزایش‌های بزرگ در اکثر کالاها گسترده شده بود و کاهش دستمزدهای واقعی تلاش‌هایی را برای جبران ضرر ایجاد می‌کرد.

BIS گفت که نادیده گرفتن افزایش قیمت ها دیگر برای مصرف کنندگان منطقی نیست، که خطر تغییر به دنیای تورم بالا را تقویت می کند.

نمودار خطی سهم سبد تورم مصرف کننده با افزایش قیمت بیش از 5 درصد نشان می دهد تورم بالا به صورت گسترده تر شده است.

پیش‌بینی می‌شود که شرکت‌ها برای جلوگیری از فشرده شدن حاشیه سود و کارگران از دستمزد خود دفاع کنند، با افزایش تورم و تبدیل شدن به نقطه کانونی برای رفتار کارگزاران، الگوهای رفتاری تمایل به تقویت گذار دارند. طول اکثر قراردادها کاهش می یابد، زیرا طرفین در هر دو طرف نمی توانند سطح قیمت را در آینده تضمین کنند.

برای کاهش تورم، BIS گفت: «دردهایی اجتناب ناپذیر خواهد بود»، اما در نهایت گفت که مشکلات تورم ریشه دار «بسیار بیشتر از مشکلات کوتاه مدت کنترل آن است».

این بانک به بانک‌های مرکزی عضو خود گفت: «این به یک واکنش به‌موقع و قاطع اهمیت می‌دهد، حتی اگر هیچ‌کدام نمی‌توانست مطمئن باشد که به سمت یک محیط با تورم بالا رفته‌اند».

BIS اضافه کرد: «اولویت اصلی اجتناب از عقب افتادن از منحنی است که در نهایت مستلزم تعدیل ناگهانی و شدیدتر است. این امر هزینه های اقتصادی و اجتماعی کنترل تورم را تشدید می کند. ”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.