یک استراتژی رشد منسجم خبر خوبی برای پوند خواهد بود

اقتصادی
0 0
Read Time:3 Minute, 32 Second

نویسنده یک اقتصاددان در دانشگاه آکسفورد و مدرسه بازرگانی لندن و نویسنده کتاب «اقتصاددانان بزرگ: ایده‌های آنها چگونه می‌توانند به ما کمک کنند امروز» است.

هفته گذشته، پوند به 1.14 دلار سقوط کرد. تنها در سال جاری، استرلینگ در برابر دلار آمریکا 15 درصد کاهش یافته است و به ضعیف‌ترین سطح خود از سال 1985 رسیده است. نرخ مبادله پوند دلار از پایین‌ترین نرخی که در مارس 2020 در زمان شروع همه‌گیری به ثبت رسیده بود، فراتر رفت.

با این حال، پایین ترین نقطه پوند در برابر شرکای تجاری خود در اکتبر 2016 بود. ضعف پوند با بحران مالی آغاز شد. پس از بهبودی مختصر و نسبی، پس از رفراندوم برگزیت به پایین ترین سطح یعنی 94 سقوط کرد که حدود 30 درصد کمتر از سطح ژانویه 2007 بود.

بنابراین، ضعف استرلینگ بازتابی از دلار قوی و دورنمای نامطمئن اقتصادی است. اولی خارج از کنترل سیاستگذاران بریتانیایی است، اما دومی اینطور نیست. ثروت پوند نیاز به تنظیم یک برنامه قوی برای رشد اقتصادی را برجسته می کند.

در زمان عدم اطمینان، دلار تمایل به تقویت دارد زیرا ارز ذخیره جهان است. همچنین دارایی های دلاری به عنوان یک پناهگاه امن خریداری می شود. آغاز سال 2022 شاهد شوک های قابل توجهی بود، به ویژه حمله روسیه به اوکراین که بحران هزینه زندگی را تشدید کرد که قبلاً به دلیل اختلالات زنجیره تامین مرتبط با بیماری همه گیر در جریان بود.

افزایش نرخ بهره تهاجمی فدرال رزرو ایالات متحده باعث افزایش حمایت از دلار شده است، در حالی که کاهش تسهیلات کمی به سیاست پولی سخت‌تر کمک می‌کند.

با این حال، ضعف استرلینگ تنها به دلیل قوی بودن دلار نیست. پوند هنوز به سطح قبل از بحران خود نرسیده است. آن دوره بهبود آهسته با عدم قطعیت پیرامون برگزیت و به دنبال آن کووید-19 مشخص شد.

داده‌های جدید نشان می‌دهد که اثرات اقتصادی این همه‌گیری بدتر از آن چیزی است که در ابتدا تخمین زده می‌شد. اداره آمار ملی تولید ناخالص داخلی بریتانیا را برای سال 2020 به 11 درصد کاهش داده است که بزرگترین کاهش تولید ملی از سال 1709 و بدترین کاهش در میان کشورهای G7 است.

چیزی که پوند را نیز کاهش داده است، رکود طولانی مدت پیش بینی شده است. بانک مرکزی انگلیس پیش بینی می کند که اقتصاد از سه ماهه آخر سال به مدت 15 ماه منقبض شود. این میزان طولانی‌تر از میانگین رکود اقتصادی است و با رکود طولانی‌مدت پس از بحران 2008 قابل مقایسه است. به طور نگران کننده، این بانک تخمین می زند که انتظار می رود رشد “بسیار ضعیف بر اساس استانداردهای تاریخی” باشد، به طوری که تا سه ماهه سوم سال 2025، اقتصاد 0.8 درصد کمتر از قبل از همه گیری خواهد بود.

یکی از پیامدهای ضعیف شدن پوند واردات گران تر است. بریتانیا یک اقتصاد باز با نسبت تجارت به تولید ناخالص داخلی نسبتاً بالایی است. همانطور که اندرو بیلی، فرماندار BoE تاکید کرده است، 80 درصد یا بیشتر از تورم ناشی از عوامل جهانی است. بنابراین، یک پوند ضعیف به هزینه واردات می‌افزاید، که باعث می‌شود تورم بیشتر از بقیه کشورهای G7 باشد، زیرا تورم بیشتری وارد می‌شود.

دولت جدید بر محوریت رشد اقتصادی در برنامه های مالی و نظارتی خود تاکید کرده است. هر گونه چنین طرحی نیاز به افزایش سرمایه گذاری و رشد بهره وری دارد و این دو به هم مرتبط هستند. سرمایه گذاری تجاری حدود 10 درصد تولید ناخالص داخلی در مقابل 13 درصد در فرانسه، آلمان و ایالات متحده بوده است که همگی رشد بهره وری بالاتری دارند.

سرمایه‌گذاری در بریتانیا حدود 9 درصد پایین‌تر از سطح قبل از همه‌گیری و 8 درصد کمتر از میزان سرمایه‌گذاری در اوایل سال 2016 قبل از رفراندوم اتحادیه اروپا است که نشان‌دهنده عدم اطمینان بالای تجاری است. کاهش نااطمینانی از طریق یک استراتژی اقتصادی روشن، راه طولانی را به افزایش بهره وری و در نتیجه رشد اقتصادی کمک می کند.

در حالی که پوند ضعیف منعکس کننده دلار قوی است، همچنین نشان دهنده این است که بازارها چگونه چشم انداز بریتانیا را می بینند. از آنجایی که دولت جدید در دستور کار طرفدار رشد قرار می گیرد، موفقیت آن را می توان ابتدا در واکنش استرلینگ مشاهده کرد.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.