ژاپن در تعقیب یک برنامه خرید اوراق قرضه «غیرعمد» است

اقتصادی
0 0
Read Time:2 Minute, 24 Second

ژاپن در حال پیشبرد برنامه هایی برای خرید مقادیر زیادی اوراق قرضه در تلاش برای حمایت از اقتصاد این کشور است که با سایر کشورهای بزرگی که از برنامه های محرک خارج می شوند، تفاوت فاحشی ایجاد می کند.

طبق محاسبات دویچه بانک، بانک ژاپن حدود 10 تریلیون ین اوراق قرضه در ماه ژوئن خریداری خواهد کرد که تقریباً برابر با 300 میلیارد دلار بدهی فدرال رزرو ایالات متحده است که در صورت تعدیل تولید ناخالص داخلی در ماه است.

سیاستگذاران در توکیو برنامه خرید اوراق قرضه را به عنوان بخشی از طرحی برای جلوگیری از هزینه‌های میان‌مدت موسوم به کنترل منحنی بازدهی که از سال 2016 برقرار است، دنبال می‌کنند. ادامه این طرح باعث می‌شود ژاپن حتی از خط خود خارج شود. بیشتر همتایان جهانی مانند بانک ملی سوئیس که این هفته بازارها را با اولین افزایش نرخ بهره خود در 15 سال اخیر شگفت زده کرد.

جورج ساراولوس، رئیس استراتژی ارز خارجی اروپا در دویچه بانک گفت: «با توجه به اینکه هر بانک مرکزی دیگر در جهان سیاست های سخت گیرانه ای را در پیش گرفته است، این یک سطح فوق العاده از چاپ پول است.

BoJ روز جمعه اعلام کرد که نرخ های بهره را در قلمرو منفی نگه می دارد و همچنین به هدف گذاری بازده اوراق قرضه 10 ساله در 0.25 واحد درصد در هر طرف صفر ادامه می دهد.

فشارهای شدید در بازار اوراق قرضه جهانی، بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت ژاپن را تا سقف بالایی رسانده است، به این معنی که بانک مرکزی مجبور است برای حفظ هدف خود، به طور منظم دسته‌های بزرگی از بدهی را خریداری کند.

نمودار خطی خرید اوراق قرضه دولتی (¥ tn) که ولگردی در خرید اوراق قرضه ژاپن را نشان می دهد

تصمیم ژاپن برای ادامه خرید اوراق قرضه به ین ضربه زده است که در اوایل این هفته به پایین‌ترین حد در 24 سال گذشته فراتر از 135 ین در برابر دلار سقوط کرد.

سیاستگذاران BoJ می گویند که اقتصاد اساسی برای مقاومت در برابر سیاست های پولی سفت تر از آن ضعیف است و همچنین نسبت به معکوس کردن پیشرفت در خروج از دوره طولانی مدت رشد ملایم قیمت ها و حتی کاهش تورم محتاط هستند.

قیمت‌های اصلی مصرف‌کننده، که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی را در نظر نمی‌گیرند، با سریع‌ترین سرعت خود در هفت سال گذشته افزایش یافته‌اند و با رشد سالانه 2.1 درصدی در آوریل به هدف بانک مرکزی آمریکا رسیده‌اند.

با این حال، با وجود اینکه رشد قیمت در ژاپن در ماه‌های اخیر افزایش یافته است، نسبت به سایر اقتصادهای بزرگ بسیار پایین‌تر است. تورم اصلی ایالات متحده در ماه می 6 درصد بود، در حالی که این رقم در ماه گذشته در منطقه یورو تقریباً 4 درصد بود.

تاکایوکی توجی، اقتصاددان در Sumitomo Mitsui Trust Asset Management می‌گوید: «بانک ژاپن خوشحال است که همچنان در میان بانک‌های مرکزی «غیرعادی» است.

گزارش اضافی توسط هادسون لاکت در هنگ کنگ

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.