چین نمی تواند برنامه ای برای کاهش ضعف اقتصادی خود ارائه دهد

اقتصادی
0 0
Read Time:4 Minute, 14 Second

نخست وزیر لی کچیانگ روز چهارشنبه در مورد وضعیت خطرناک اقتصاد چین هشداری مبهم صادر کرد و به بیش از 100000 مقام رسمی در یک کنفرانس ویدئویی در سراسر کشور گفت که آنها نیاز فوری به افزایش رشد، کاهش بیکاری و تضمین برداشت غلات تابستانی دارند.

اما فقدان هرگونه ابتکار جدید مشخص از سوی دولت مرکزی و پوشش خبری خاموش رسانه های دولتی این رویداد نشان می دهد که هنوز راه آسانی برای خروج از بحران اقتصادی ناشی از سیاست بحث برانگیز رئیس جمهور شی جین پینگ در برابر کووید صفر وجود ندارد. این استراتژی در سه ماه گذشته فعالیت تجاری را در ده ها شهر به طور کامل یا تقریباً متوقف کرده است.

تنها چند ساعت پس از صحبت لی، پخش خبری اصلی شبانگاهی تلویزیون دولتی چین، یک نسخه کوتاه و بسیار ملایم از سخنان او را در وسط بولتن خود مدفون کرد. درعوض، مقاله‌ای طولانی درباره افسران پلیس چین – که به «دسته چاقوی حزب کمونیست چین» بودن خود افتخار می‌کنند – به ستایش از شی منجر شد.

این فیلم بیش از 1400 افسر یونیفرم پوش را نشان می دهد که شی جینپینگ را تشویق می کنند و پیام روشنی برای کادرهای سراسر کشور دارد که افزایش نگرانی ها در مورد دومین اقتصاد بزرگ جهان جایگزین کنترل همه گیر به عنوان اولویت حزب نمی شود.

یکی از مقامات دولتی در استان جیانگ سو شرقی که در تلاش برای کمک به احیای اقتصاد محلی است، گفت: «بعد از تماشای اخبار، احساس ناامیدی می‌کنم». «تشویق دادن همه پوشش بسیار بیشتری داشت [Xi]. ”

شی جین پینگ
شی جین پینگ به استراتژی بحث برانگیز خود برای مقابله با کووید صفر پایبند است © لئو رامیرز / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

لی و یی گانگ، رئیس بانک مرکزی، ناراحتی مقامات محلی را عمیق‌تر کردند زمانی که تلویحاً اشاره کردند که دولت مایل یا قادر به انجام آن‌ها نیست، حتی اگر چالش‌های اقتصادی، به گفته نخست‌وزیر، «به تا حدودی بیشتر از آنچه در سال 2020 تجربه شد، زمانی که همه گیری کووید از استان مرکزی هوبی شیوع پیدا کرد.

در سه ماهه اول سال 2020، اقتصاد چین 6.9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت که اولین کاهش رسمی رسمی سالانه در بیش از 40 سال گذشته است.

لی حتی طیف کمبودهای غذایی بالقوه را افزایش داد. در حالی که بیشتر توجه بین المللی بر روی اقدامات سختگیرانه شانگهای متمرکز شده است، که از اواخر ماه مارس آغاز شد و تنها در هفته گذشته به تدریج کاهش یافت، قرنطینه ها و محدودیت های حمل و نقل منطقه ای مناطق بزرگ کشاورزی مانند استان جیلین را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

او به مقامات گفت: «برداشت مطلقاً متوقف نمی شود. “[Food security] مسئولیت اساسی حزب محلی است [cadres] و دولت ها اگر نمی توانید تثبیت شوید [agricultural] تولید، شما پاسخگو خواهید بود. ”

لی و یی، با این حال، تنها گسترش اندکی ابتکار کاهش مالیات شرکت‌ها و وام‌های سیاستی جدید به مبلغ 800 میلیارد Rmb (118.7 میلیارد دلار) ارائه کردند، مبلغی معادل فقط 0.7 درصد از تولید ناخالص داخلی.

در طول بحران مالی جهانی در سال‌های 2008 و 2009، پکن تلاش‌های محرکی معادل 13 درصد از تولید اقتصادی سالانه را آغاز کرد.

«اخیراً، چند استان گزارش‌هایی را به شورای دولتی ارائه کردند [China’s cabinet] لی گفت: در حال درخواست برای قرض گرفتن پول. “[But current] پرداخت های انتقالی به دولت های محلی بزرگترین در تاریخ است. . . بنابراین اجازه دهید به شما نتیجه نهایی را بدهم، بقیه به شما دولت های محلی بستگی دارد. ”

تحلیلگران استدلال می‌کنند که در مناطقی که قرنطینه‌های شدید تقاضای شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان را کاهش داده است، اعتبار بیشتر بانکی تقریباً به همان اندازه مؤثر است – طبق قیاس منتسب به جان مینارد کینز – “فشار دادن به یک تکه ریسمان”.

Trey McArver در Trivium، یک شرکت مشاوره مستقر در پکن، گفت: “بدون افزایش دولت مرکزی، افزایش حمایت مالی محدود می شود.” “بازیابی V شکل بسیار بعید است.”

دیوید ژانگ، که صاحب یک شرکت تحقیقاتی بازار کوچک در پکن است، گفت که “وام های ارزان برای شرکت های کوچک و متوسط ​​کمکی نمی کند – مشکل من کمبود کسب و کار و افزایش هزینه های عملیاتی است”.

ژانگ که درآمدهایش در ماه های اخیر بیش از 50 درصد کاهش یافته است، افزود که “وضعیت بدتر از سال 2020 است”.

بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک همچنین شکایت دارند که تخفیف های مالیاتی لی اغلب با شرایطی همراه است که ادعای شرکت های کوچک و متوسط ​​را غیرممکن می کند.

در برخی از مناطق، دفاتر مالیاتی محلی با کمبود نقدینگی، تنها به یک طرف تخفیف مالیاتی داده می‌دهند، که معمولاً توسط شرکت‌های دولتی بزرگ‌تر و سرمایه‌گذاران خارجی به هزینه تأمین‌کنندگان کوچک‌تر و عمدتاً خصوصی، تأمین‌کننده‌های SME دریافت می‌شود.

لی بین که یک شرکت تبلیغاتی کوچک را در نانجینگ در نزدیکی شانگهای اداره می‌کند، می‌گوید: «بیشتر مشتریان ما بزرگ‌تر از ما هستند و هیچ راهی وجود ندارد که از مزایای مالیاتی برای کمک به ما صرف نظر کنند. ما آنقدر کوچک هستیم که مشتریانمان را برای ما قربانی کنیم.

“کسب و کار بسیار بد است.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.