چگونه امیدهای پوتین برای تضعیف ناتو برعکس شد

اخبار خارجی
0 0
Read Time:2 Minute, 30 Second

اگر قرار بود حمله روسیه به اوکراین ناتو را تضعیف کند و گسترش آن به سمت شرق را متوقف کند – یکی از توجیه‌هایی که توسط رئیس جمهور ولادیمیر پوتین ارائه شد – به نظر می‌رسد که نتیجه معکوس داشته است.

جنگ روسیه به جای بهره برداری از تنش ها در ائتلاف 30 کشوری، ظاهراً آن را تقویت کرد و فنلاند و سوئد، دو همسایه نزدیک روسیه، به دنبال پیوستن به آن بودند.

هدف ناتو چیست؟

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که در سال 1949 برای محافظت از اروپا در برابر حمله شوروی در طول جنگ سرد تأسیس شد، به نمایندگی از یک مشارکت اساسی بین آمریکای شمالی و اروپا بر اساس ارزش های سیاسی و اقتصادی مشترک آمده است.

تعهد دفاع جمعی که در ماده 5 معاهده ناتو بیان شده است، تصریح می کند که حمله به یک عضو ناتو، حمله علیه همه تلقی می شود. عضویت از 12 کشور به 30 کشور افزایش یافته است.

نگرانی چیست؟

پوتین و دولت او ناتو را در حال گسترش به حوزه نفوذ مسکو می دانند که پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 کاهش یافت.

استونی، لتونی و لیتوانی، سه جمهوری شوروی سابق، اکنون اعضای ناتو هستند. روسیه با استناد به امنیت خود اصرار دارد که ناتو هرگز نباید اجازه دهد که کشورهای دیگر شوروی سابق به آن بپیوندند.

آیا ناتو ضد روسیه است؟

نه به روشی که قبلاً ضد اتحاد جماهیر شوروی بود. از زمان فروپاشی دولت شوروی، نقش ناتو گسترش یافته و شامل بمباران نیروهای صرب در طول جنگ های بوسنی و کوزوو در دهه 1990 و اجرای تحریم تسلیحاتی لیبی در سال 2011 می شود.

روسیه با تهاجم اولیه به اوکراین در سال 2014 و تهاجم تمام عیار خود در اوایل سال جاری، خود را به مشعل جلویی ناتو رساند.

چگونه تهاجم ناتو را محکم کرد؟

بیش از دو سال پس از اینکه امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، علناً از مرگ مغزی ناتو – با استناد به آنچه که به نظر می رسید تعهد کاهش یافته ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا بود – ابراز نگرانی کرد، ائتلاف متحد شد تا یک جبهه عمدتاً متحد علیه روسیه تشکیل دهد. .

روسیه در حمله به یک کشور همسایه، به ناتو دلیل وجودی جدیدی داد: برای محافظت از اعضای خود که در شرق آنها با قدرت غول‌پیکر مجهز به سلاح هسته‌ای هم مرز هستند. ائتلاف استقرار نیروهای خود را در جناح شرقی افزایش داد و چندین کشور عضو تجهیزات نظامی را به اوکراین عرضه کردند.

آلمان پس از گذشت سال‌ها از سکون، ارتقای عمده ارتش خود را آغاز کرد و متعهد شد که به هدف ناتو مبنی بر صرف 2 درصد از تولید اقتصادی در سال برای دفاع دست یابد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، ضمن قدردانی از حمایت‌ها، گفت که کشورهای غربی به اندازه کافی برای کمک به اوکراین برای شکست روسیه متحد نیستند. وی به امتناع ناتو از ایجاد منطقه پرواز ممنوع در اوکراین اشاره کرد، اقدامی که می تواند کشورهای عضو را درگیر درگیری نظامی با روسیه کند.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *