پس از بستن خط لوله گاز توسط کرملین، اروپا “بسیج کامل” به نظر می رسد

اقتصادی
0 0
Read Time:6 Minute, 54 Second

امانوئل ماکرون روز دوشنبه هنگام تشریح اقدامات اضطراری فرانسه برای تقویت عرضه انرژی و پناه دادن به شهروندان و کسب‌وکارش از هزینه‌های سرسام‌آور گفت: ما در جنگ هستیم.

برای ماه‌ها پس از تهاجم تمام‌مقیاس روسیه به اوکراین، رئیس‌جمهور فرانسه می‌خواست به عنوان میانجی و صلح‌جو بین کیف و مسکو عمل کند. این هفته او و دیگر رهبران اروپایی در یک مناقشه انرژی در حال تشدید بین روسیه و غرب متخاصم شدند. مکرون گفت، زمان «بسیج عمومی» فرا رسیده بود.

استفاده تسلیحاتی کرملین از سوخت فسیلی خود، دولت های اروپایی را وادار کرده است تا اقدامات شدیدی را انجام دهند که تا همین چند ماه پیش غیرقابل تصور بود، تا حمله روسیه را کمرنگ کرده و بازارهای انرژی و اقتصاد خود را در برابر تأثیرات محافظت کنند.

سوئد و فنلاند مجبور شدند به تولیدکنندگان برق خود که با تقاضای فزاینده برای وثیقه برای عملیات پوشش دهی خود مواجه بودند، کمک نقدینگی اضطراری ارائه کنند.

میکا لینتیلا، وزیر اقتصاد فنلاند، گفت که این منطقه ممکن است در آستانه سقوط نسخه بخش انرژی از بانک Lehman Brothers در سال 2008 باشد.

آلمان از دومین بسته حمایتی برای خانوارها و مشاغل به ارزش 65 میلیارد یورو رونمایی کرد که مبلغی را که تاکنون توسط دولت های اتحادیه اروپا برای جبران افزایش قیمت ها و تنوع بخشیدن به عرضه در نظر گرفته شده بود به 350 میلیارد یورو می رساند. تنها دو روز پس از روی کار آمدن به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا، لیز تراس سقف قبوض انرژی برای خانوارها و مشاغل را اعلام کرد که انتظار می رود حداقل 150 میلیارد پوند طی دو سال هزینه داشته باشد.

قدرت‌های G7 در 2 سپتامبر همچنین توافق کردند که سقف قیمتی جهانی بر نفت خام روسیه اعمال کنند که منبع درآمدی بزرگ‌تر از گاز برای کرملین است، اگرچه اجرای آن دشوار است و سایر واردکنندگان بزرگ مانند چین، هند و ترکیه ممکن است از انجام آن خودداری کنند. شرکت داشتن.

نمودار خطی شاخص اعتماد مصرف کننده (تراز خالص، اطمینان بیشتر منهای اطمینان کمتر، %) که نشان می دهد اعتماد مصرف کننده منطقه یورو در پایین ترین سطح خود قرار دارد.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، که قرار است هفته آینده بسته ای از اقدامات اضطراری را ارائه کند، گفت که قیمت واردات گاز روسیه نیز باید محدود شود – ایده ای که ماریو دراگی ایتالیایی پیشنهاد کرد و با وجود حمایت وزرای انرژی اتحادیه اروپا روز جمعه مورد حمایت قرار گرفت. بیم آن می رود که رهبر روسیه را تحریک کند تا شیرها را به طور کامل ببندد.

روسیه از سپتامبر سال گذشته عرضه گاز به بازارهای اروپایی را متوقف کرده است و قیمت عمده فروشی را 10 برابر افزایش داده و تورم را به بالاترین حد در 40 سال گذشته و اقتصادها را در آستانه رکود قرار داده است. در تمام مدت، مسکو آنچه را که انجام می‌داد رد می‌کرد یا می‌گفت این کار به دلایل فنی بوده است – که بروکسل و کشورهای عضو آن را مورد مناقشه قرار داده‌اند.

این هفته بالاخره این تظاهر را کنار گذاشت. روز دوشنبه، در اقدامی تلافی جویانه برای پیشنهادات سقف قیمت نفت و گاز، کرملین اعلام کرد که تحویل گاز از طریق خط لوله نورد استریم 1، مجرای اصلی آن به بازارهای اروپایی، تنها زمانی از سر گرفته می شود که غرب تحریم های اقتصادی علیه روسیه را لغو کند.

فون در لاین گفت: «آخرین نقاب افتاده است.

روسیه همچنان در حال پمپاژ گاز از طریق اوکراین و از طریق خط لوله ترک استریم – حدود یک پنجم کل مقداری است که در ماه ژوئن ارسال کرده بود – اما چشم انداز توقف کامل جریان گاز زودتر از آن چیزی که بسیاری در اروپا پیش بینی می کردند فرا رسیده است.

پوتین این تهدید را روز چهارشنبه در یک مجمع اقتصادی در ولادی وستوک مطرح کرد. او گفت: “اگر با منافع ما مخالف باشد، ما اصلاً چیزی عرضه نمی کنیم. نه گاز، نه نفت، نه زغال سنگ، نه نفت کوره، نه هیچ چیز.”

مسکو همچنین در این هفته – سه روز پس از سقف قیمت نفت G7 – از سوی دیگر تولیدکنندگان نفت حمایت کرد، زمانی که گروه کشورهای اوپک پلاس، شامل روسیه، موافقت کردند که 100000 بشکه در روز از تولید خود را کاهش دهند.

کارتوگرام واردات گاز کشورهای اروپایی بر اساس منبع، 2021 در مقایسه با ژانویه تا ژوئن 2022

الکساندر نواک، مقام ارشد انرژی روسیه، درباره “فروپاشی” بازارهای انرژی اروپا شعار داد. او گفت: «زمستان در راه است و پیش بینی خیلی چیزها سخت است.

با این حال، برخی از مقامات و تحلیلگران بر این باورند که این ممکن است هفته ای باشد که کارزار فشار مسکو شروع به از دست دادن قدرت خود کرد. قرار بود تعطیلی نامحدود نورد استریم 1، مجرای گاز روسیه، سلاح بزرگ کرملین باشد که قیمت عمده فروشی را به سطوح جدید استراتوسفر برساند. اما تا چهارشنبه قیمت عمده فروشی به کمتر از سطح روز دوشنبه رسید.

سیمون تاگلیاپیترا، کارشناس ارشد اندیشکده بروگل در بروکسل، می‌گوید: «اگر اینطور است، پس ممکن است به معنای پایان نمایش باشد.

این اطمینان در پایتخت های اروپایی در حال افزایش است که اروپا می تواند زمستان را بدون نابسامانی شدید اقتصادی و اجتماعی یا جیره بندی انرژی پشت سر بگذارد. فون در لاین گفت اتحادیه اروپا “تسلط روسیه بر اقتصاد و قاره ما را تضعیف کرده است”.

ذخیره سازی گاز در تاسیسات اتحادیه اروپا 82 درصد است که بسیار بالاتر از هدف 80 درصدی تعیین شده توسط اتحادیه برای پایان اکتبر است. کشورهای عضو منابع متنوعی را ایجاد کرده اند و واردات خط لوله از نروژ، الجزایر و آذربایجان و LNG از ایالات متحده و سایر تولیدکنندگان را افزایش داده اند.

اورسولا فون در لاین با رسانه ها صحبت می کند
رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، که قرار است هفته آینده بسته ای از اقدامات اضطراری را ارائه کند، گفت که قیمت واردات گاز روسیه نیز باید محدود شود.

فون در لاین خاطرنشان کرد: قبل از حمله به اوکراین، روسیه 40 درصد از واردات گاز اتحادیه اروپا را به خود اختصاص می داد، اما اکنون تنها 9 درصد است.

«همه انتظار داشتند [Russia] تاگلیاپیترا گفت: برای رسیدن به قطع شدن نورد استریم در زمستان، زیرا زمستان زمانی است که آنها می توانند فشار را به حداکثر برسانند. این شتاب وقایع به ما می‌گوید که احتمالاً کرملین در امکان اروپا برای ارائه چنین پاسخی نقشی نداشته است.»

یکی از مقامات اتحادیه اروپا گفت: “پوتین به اهداف خود نرسیده است – وابستگی ما به او خیلی سریعتر از آنچه انتظار می رفت کاهش یافته است.”

اقتصاددانان دویچه بانک اکنون فکر می کنند که اقتصاد آلمان در سال 2023 به جای 5 تا 6 درصد، با ذخیره سازی بالاتر از حد انتظار و کاهش مصرف، 3 تا 4 درصد منقبض خواهد شد.

با این حال، رهبران اتحادیه اروپا همچنین از درد و رنجی که با افزایش قبوض انرژی در این زمستان به همراه خواهد داشت، و هزینه‌های فزاینده برای دولت‌های اتحادیه اروپا برای مقابله با خانواده‌ها از هزینه‌های بسیار بالا، آگاه هستند.

این مقام گفت: «همه کشورهای عضو رنج می‌برند و احساس می‌کنند که می‌تواند زمستان نارضایتی باشد.

با توجه به اینکه انتظار می‌رود تورم تا سال آینده همچنان بالا بماند، مصرف‌کنندگان خود را برای بزرگترین ضربه به استانداردهای زندگی در یک نسل آماده می‌کنند، زیرا دستمزدها با قیمت‌ها هماهنگ نمی‌شوند.

اعتماد مصرف کننده به پایین ترین سطح از زمان شروع رکوردها در سال 1974 در بریتانیا کاهش یافت و به پایین ترین سطح در منطقه یورو نزدیک شد. آخرین نظرسنجی S&P Global PMI، یک نظرسنجی تجاری ماهانه، نشان داد که فعالیت های تجاری در ماه آگوست در منطقه یورو و بریتانیا کاهش یافته است.

اقتصاد بریتانیا در سه ماهه دوم شروع به انقباض کرد و حتی آخرین کمک های دولتی نیز رکود احتمالی را از بین نبرد. بانک مرکزی اروپا اکنون انتظار دارد که منطقه یورو در سه ماهه آخر سال و سه ماه اول سال 2023 دچار رکود شود و در یک سناریوی نزولی در سال آینده به طور کلی کوچک شود.

ژست ولادیمیر پوتین در یک مراسم

ولادیمیر پوتین این تهدید را روز چهارشنبه در یک مجمع اقتصادی در ولادی وستوک مطرح کرد. وی گفت: اگر چیزی مغایر با منافع ما باشد، اصلا عرضه نمی کنیم. بدون گاز، بدون نفت، بدون زغال سنگ، بدون نفت کوره، هیچ چیز. © از طریق رویترز

آنجل تالاورا، رئیس اقتصاد اروپا در آکسفورد اکونومیکس، گفت که ارائه بسته‌های حمایتی بزرگ‌تر از سوی دولت‌ها “اجتناب‌ناپذیر” است.

روبرتو سینگولانی، وزیر انتقال انرژی ایتالیا، گفت: تا زمانی که در این وضعیت وحشتناک هستیم، منطقی است که اقدامات فوق العاده ای برای محافظت از شهروندان و شرکت ها انجام دهیم.

ویدئو: چگونه پوتین اروپا را به خاطر انرژی گروگان گرفت | منبع انرژی FT

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.