پاپ «ظالمانه» روسیه در اوکراین را مورد تحسین قرار می‌دهد، اما می‌گوید شاید جنگ باعث تحریک این کشور شده باشد

اخبار خارجی
0 0
Read Time:2 Minute, 31 Second

رم: پاپ فرانسیس به دلیل اقدامات روسیه در اوکراین مجموعه‌ای از تهاجمات جدید را علیه روسیه انجام داد و گفت که سربازان این کشور وحشیانه، بی‌رحمانه و وحشی هستند و در عین حال از اوکراینی‌های «شجاع» به خاطر جنگیدن برای بقا تمجید کرد.

اما در متن گفت‌وگویی که ماه گذشته با سردبیران رسانه‌های یسوعی داشت و در روز سه‌شنبه (14 ژوئن) منتشر شد، او همچنین گفت که وضعیت سیاه و سفید نیست و جنگ “شاید به نوعی تحریک شده است”.

فرانسیس گفت در حالی که “وحشیگری و ظلم سربازان روسیه را محکوم می کنیم، اما اگر می خواهیم مشکلات واقعی حل شود، نباید مشکلات واقعی را فراموش کنیم.”

او در متن نامه گفت: “این هم درست است که روس ها فکر می کردند همه چیز در یک هفته تمام می شود. اما آنها اشتباه محاسباتی کردند. آنها با مردمی شجاع روبرو شدند، مردمی که برای بقا تلاش می کنند و سابقه مبارزه دارند.” این گفتگو که توسط مجله یسوعیتی Civilta Cattolica منتشر شده است.

“این چیزی است که ما را تحریک می کند: دیدن چنین قهرمانی. من واقعاً مایلم بر این نکته تأکید کنم، قهرمانی مردم اوکراین. آنچه در مقابل چشمان ما قرار دارد وضعیت جنگ جهانی، منافع جهانی، فروش تسلیحات و تصاحب ژئوپلیتیکی است. او گفت که مردمی قهرمان را به شهادت می‌رسانند.

“کشیشان مردم”

فرانسیس گفت که چند ماه قبل از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیروهای خود را به اوکراین بفرستد، پاپ با یک رئیس دولت ملاقات کرده بود که ابراز نگرانی کرد که ناتو “در دروازه های روسیه پارس می کند” به گونه ای که می تواند منجر به جنگ شود.

فرانسیس سپس به قول خودش گفت: “ما کل درام را در پشت این جنگ نمی بینیم که شاید به نوعی یا تحریک شده یا جلوگیری نشده است.”

او در پاسخ به این سوال که آیا این باعث شده است که او طرفدار پوتین باشد یا خیر، گفت: “نه، من نیستم. گفتن چنین چیزی ساده انگارانه و اشتباه است.”

روسیه اقدامات خود در اوکراین را “عملیات ویژه” برای خلع سلاح اوکراین و محافظت از آن در برابر فاشیست ها می نامد، توصیفی که قبلا توسط فرانسیس مورد انتقاد قرار گرفته بود. اوکراین و غرب می گویند که ادعای فاشیستی بی اساس است و این جنگ یک اقدام تجاوزکارانه غیر قابل تحریک است.

فرانسیس در اظهارات خود همچنین به استفاده “هیولایی” روسیه از مزدوران چچنی و سوری در اوکراین اشاره کرد.

فرانسیس گفت که امیدوار است در یک رویداد بین مذهبی در قزاقستان در ماه سپتامبر با کریل پاتریارک ارتدوکس روسیه ملاقات کند. این دو قرار بود در ماه ژوئن در اورشلیم ملاقات کنند اما این سفر به دلیل جنگ لغو شد.

کریل که از نزدیکان پوتین است، از جنگ در اوکراین حمایت کامل کرده است. فرانسیس ماه گذشته گفت که کریل نمی تواند به “پسر محراب پوتین” تبدیل شود که اعتراض کلیسای ارتدکس روسیه را برانگیخت.

در گفتگو با یسوعیان، فرانسیس گفت که در ماه مارس طی یک تماس ویدیویی به کریل گفته است: “برادر، ما روحانی دولت نیستیم، ما کشیش مردم هستیم.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.