نیجریه با افزایش تورم، نرخ ها را 150 واحد افزایش می دهد

اقتصادی
0 0
Read Time:2 Minute, 52 Second

بانک مرکزی نیجریه در تلاش برای مهار افزایش تورم، نرخ بهره را به بالاترین میزان خود یعنی 15.5 درصد افزایش داده است.

این بانک برای مقابله با فشارهای قیمتی که شهروندان را با هزینه های فزاینده سوخت و غذا مواجه کرده است، نرخ بهره معیار خود را 150 واحد پایه افزایش داد – سومین افزایش متوالی نرخ بهره.

گادوین ایمفیله، رئیس بانک مرکزی پس از یک جلسه دو روزه گفت که کمیته نمی تواند تشدید بیشتر را رد کند و افزود که مهار فشارهای قیمتی “ضروری” است.

Emefiele در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: “تورم در چهار ماه گذشته به شدت افزایش یافته است. برای ما دشوار است که به روش تهاجمی امروز خود نرویم. این بهترین گزینه در حال حاضر است.”

تورم سالانه در ماه اوت 20.5 درصد بود. تورم اصلی که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی را در نظر نمی‌گیرد، 17.2 درصد است. ارز نایرا پیش از تصمیم گیری در مورد نرخ بهره به شدت کاهش یافته و به پایین ترین حد خود در برابر دلار آمریکا رسیده بود که تهدیدی برای افزایش بیشتر قیمت محصولات وارداتی بود.

Emefiele گفت که تصمیم برای افزایش نرخ ها به اتفاق آرا بود، اما اعضای کمیته در مورد مقیاس سخت گیری مورد نیاز اختلاف نظر داشتند. 10 عضو از 12 عضو کمیته به افزایش 150 واحد پایه، یکی به افزایش 100 واحدی و دیگری به افزایش 50 واحدی رای دادند.

تحلیلگران افزایش متوسطی بین 50 تا 100 واحد پایه را پیش بینی کرده بودند.

ویراگ فوریزس، اقتصاددان آفریقایی در شرکت تحقیقاتی کپیتال اکونومیکس، گفت که بانک مرکزی نیجریه “با اکراه” تندخو است و کاهش نرخ بهره را در اوایل سال آینده پیش بینی کرد.

بسیاری از اقتصادها به دلیل قدرت دلار آمریکا و تأثیر نرخ های بالاتر ایالات متحده بر هزینه های استقراض جهانی با مشکل مواجه هستند.

با این حال، مشکلات اقتصادی نیجریه با عملکرد ضعیف بخش نفت این کشور در سال 2022 تشدید شده است. پرجمعیت ترین کشور آفریقا معمولاً بیش از 80 درصد ارز خارجی خود را از نفت خام به دست می آورد، اما به دلیل سرقت گسترده امسال از افزایش قیمت نفت سودی نبرده است. از حدود 400000 بشکه در روز، سرمایه گذاری کم در زیرساخت ها و هزینه یارانه سوخت. نیجریه ماه گذشته با تولید 1.1 میلیون بشکه نفت خام در روز که بسیار کمتر از سهمیه 1.8 میلیونی اوپک بود، تاج خود را به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت آفریقا به آنگولا از دست داد.

تولید کم نفت منجر به کمبود دلار آمریکا در اقتصاد سنگین وارداتی این کشور شده است. واردات گران‌تر شده است زیرا کسب‌وکارها قیمت‌ها را افزایش می‌دهند تا منعکس کننده هزینه‌های بالای تامین دلار از بازار سیاه باشد که در آن بازار آزادانه معامله می‌شود و تقریبا 50 درصد بالاتر از نرخ ارز رسمی بانک مرکزی است. ارزش پول نیجریه از ابتدای سال جاری در برابر دلار در بازار سیاه تقریباً 25 درصد کاهش یافته است.

تصمیم نیجریه در بحبوحه افزایش تورم در سراسر آفریقای غربی اتخاذ شده است. غنا تورم 33.9 درصدی را تجربه می کند که بالاترین نرخ از سال 2001 است و بانک مرکزی این کشور را مجبور کرد تا در نشست اضطراری ماه گذشته، نرخ بهره را با 300 واحد افزایش به 22 درصد برساند.

ناامنی اقتصادی یکی از موضوعات کلیدی خواهد بود زیرا نیجریه در ماه فوریه برای جایگزینی محمد بوهاری رئیس جمهور مستعفی خود به پای صندوق های رای می رود.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *