مراقب آنچه که مصرف کنندگان انجام می دهند، نه آنچه که آنها می گویند

اقتصادی
0 0
Read Time:5 Minute, 25 Second

Ajay Rajadhyaksha یک صندلی تحقیقاتی جهانی در Barclays است. در اینجا او استدلال می کند که بازارها بیش از حد در مورد رکود ناشی از مصرف کننده نگران هستند.

ماه هاست که بازارها مشتاقانه منتظر پاسخ به این سوال هستند – وضعیت مصرف کننده غربی چگونه است؟ به هر حال، مصرف بیش از دو سوم فعالیت در بسیاری از کشورها را تشکیل می دهد، و مصرف کنندگان اخیراً از آن استفاده کرده اند.

پاسخ کاملاً واضح به نظر می رسد.

قیمت مواد غذایی و گاز پس از حمله به اوکراین افزایش یافت. تورم انرژی در اروپا بیداد می کند. هزینه انرژی آلمان در ماه گذشته 35 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت. با افزایش سرسام آور قیمت ها و تبدیل امنیت غذایی به تهدیدی وجودی برای رژیم ها، کشور به کشور در حال کاهش صادرات غلات هستند. (هفته گذشته هند تمام صادرات گندم را ممنوع کرد).

این یک ضربه بزرگ به صورت بسیاری از خانواده ها است. علیرغم همه صحبت ها در مورد کمبود نیروی کار، دستمزدها همگام با تورم نیست. دستمزدهای ایالات متحده بین 5 تا 5.5 درصد است در حالی که تورم در حال حاضر 8.3 درصد است. اروپا حتی عقب تر است. تورم اسپانیا 10 درصد است در حالی که افزایش حقوق زیر 2.5 درصد است.

و اوضاع می تواند حتی بدتر شود. گاز طبیعی روسیه هنوز به بیشتر اروپا جریان دارد. اما این می تواند تغییر کند اگر فصل کاشت در اوکراین و روسیه تحت تأثیر قرار گیرد، جهان در ماه های آینده برای تغذیه خود با مشکل مواجه خواهد شد.

بنابراین بله وجود ندارد هنوز گله ای از ملخ در افق، اما هر چیز دیگری که ممکن است اشتباه باشد، وجود دارد.

جای تعجب نیست که مصرف کنندگان غربی در روحیه تیره و تار هستند. نظرسنجی پس از بررسی نشان می دهد که اعتماد آنها در پایین ترین سطح خود در چند دهه اخیر است. احساسات مصرف کننده ایالات متحده به پایین ترین سطح از اواسط سال 2011 بدتر شده است. اعتماد مصرف کننده آلمانی اکنون زیر ماه مه 2020 است، زمانی که کشور از قرنطینه طولانی مدت کووید در حال فروپاشی بود. در بریتانیا، اعتماد مصرف‌کننده در حال حاضر به پایین‌ترین سطح خود از زمان شروع رکوردها در سال 1974 رسیده است.

نمودار خطی شاخص نشان می دهد که اعتماد مصرف کننده بریتانیا به پایین ترین حد خود رسیده است

با چنین عذاب و تاریکی روح‌شکنی، به نظر می‌رسید که مصرف‌کنندگان غربی چراغ‌ها را خاموش کنند، پوشش‌هایشان را روی سرشان بکشند و از خرج کردن دست بکشند. اکنون به نظر می رسد که آن زمان فرا رسیده است.

چندین خرده فروش بزرگ ایالات متحده درآمدهای سه ماهه اول خود را در هفته گذشته گزارش کردند، و این چندان زیبا نبود. Walmart و Target دستورالعمل‌های سود را کاهش دادند و از تقاضای ضعیف‌تر مصرف‌کننده، به‌ویژه برای اقلام با حاشیه بالاتر شکایت کردند. مطمئناً، برخی از گام‌های اشتباه مدیریتی نیز وجود داشت، اما سرمایه‌گذاران برای نگاهی دوباره به آن‌ها نمی‌چسبیدند: آنها دسته دسته فرار کردند.

والمارت و تارگت هر دو بدترین روزهای معاملاتی خود را از جمعه سیاه سال 1987 پشت سر گذاشتند.

نمودار خطی قیمت سهم (دلار).  نشان می دهد سهام خرده فروشی بزرگ هفته گذشته افزایش یافت

بیشتر گویا، آسیب فراتر از این شرکت ها بود. S&P 500 بیش از 4 درصد و نزدک تقریبا 5 درصد سقوط کردند که بدترین روزهای معاملاتی آنها در سال 2022 بود. دچار مشکل شده و ممکن است رکود اقتصادی در راه باشد.

نه خیلی سریع. این یک نظریه منظم است، همه در یک کمان پیچیده شده است. و با این حال، داده های کل آن را تایید نمی کند.

در اوایل هفته گذشته، درست در زمانی که Walmart و Target گزارش می‌دادند، فروش خرده‌فروشی ایالات متحده شگفت‌زده شد و از جمله اصلاحات قوی برای ماه مارس بود. خرده فروشی بریتانیا در آوریل 1.4 درصد در آوریل رشد کرد، حتی با کاهش اعتماد مصرف کننده. و نظرسنجی های مدیران خرید اروپایی در ماه آوریل به طرز شگفت انگیزی قوی بود. مصرف کنندگان نگه می دارند گفتن آنها احساس وحشتناکی دارند و دلیل خوبی برای این کار دارند، اما بسیار مهم است آنها هنوز خرج می کنند.

چه خبر است؟ چرا مصرف با وجود بادهای مخالف زیاد متوقف می شود؟ زیرا بادهای دنباله دار نیز وجود دارد.

اولاً، نرخ بیکاری در ایالات متحده و اروپا در پایین ترین سطح یا نزدیک به رکورد است. بله، رشد دستمزد واقعی در حال حاضر منفی است، اما تقریباً همه شاغل هستند – این یک نکته مثبت بزرگ است.

نمودار خطی نرخ بیکاری (%).  نشان دادن بیکاری کم و در حال کاهش است

دوم، خانوارهای غربی مقدار زیادی پول نقد اضافی دارند – پولی که در طول سال‌های تحت تاثیر کووید 2020 و 2021 برای خدمات خرج نکرده‌اند. به عنوان مثال، خانوارهای آمریکایی چندین تریلیون دلار پس انداز بالاتر و فراتر از آنچه که اگر کووید هرگز رخ نمی داد، دارند. و به نظر می رسد که آنها مایلند در این پس انداز صرفه جویی در مصرف سوخت صرف کنند، حتی اگر درآمد واقعی ضربه بخورد.

سوم تغییر ماهیت مصرف است. با بیرون آمدن از همه‌گیری، فعالیت خدمات در حال افزایش است. ما بیشتر در خارج از خانه غذا می خوریم، تعطیلاتی را می گذرانیم که هرگز در سال های 2020 و 2021 انجام ندادیم، و سفرهای کاری از سر گرفته می شود. با تاسف من، تحلیلگران sellside دوباره به سرتاسر جهان اعزام می شوند (من این قطعه را در یک سفر کاری در آسیا می نویسم). در حال حاضر رونق گردشگری در ایالات متحده و اروپا در حال رخ دادن است.

ما دلارهای کمتری را در سال جاری برای کالاها خرج خواهیم کرد، به خصوص با توجه به خرید زیاد ما در سال 2021. این دور شدن از کالاها احتمالاً به طور نامتناسبی به شرکت‌هایی که آن کالاها را تولید یا می‌فروشند، آسیب می‌زند، که عمدتاً شرکت‌های بزرگی هستند که ما در فهرست می‌بینیم. در بازار سهام

نمودار خطی شاخص S&P 500 که نشان می دهد سهام ایالات متحده در بازار نزولی فرو می رود

اما این نشان دهنده عقب نشینی کلی مصرف کننده نیست. در عوض، ما بیشتر خرج می کنیم اما در مکان هایی مانند رستوران محلی، آرایشگاه محله، و در آن سفر خانوادگی.

این دلیلی برای خوش بینی افسارگسیخته نیست. یکی از مکان هایی که مصرف در آن ضربه بزرگی وارد می کند چین است، زیرا رویکرد صفر کووید بر فعالیت ها تأثیر می گذارد. بازارهای مالی در همه جا در حال لرزیدن هستند و بانک های مرکزی بی حرکت هستند – دستوری برای تقویت روحیه مصرف کنندگان نیست.

اما رکود ناشی از مصرف‌کننده در سال 2022، حداقل در ایالات متحده، هر چه سهام هفته گذشته فریاد می‌زدند، بسیار بعید است. در حال حاضر، سرمایه گذاران باید فقط بر آنچه مصرف کنندگان غربی انجام می دهند تمرکز کنند و آنچه را که می گویند نادیده بگیرند.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.