قوانین جدید برای اقتصاد ضعیف بریتانیا مورد نیاز است

اقتصادی
0 0
Read Time:3 Minute, 29 Second

بریتانیا به قوانین اقتصادی جدید نیاز دارد. هنجارها و مفروضات قدیمی برای جهانی با شوک‌های شدید عرضه گاز و سایر کالاها، تورم بالا و نرخ‌های بسیار پایین رشد بهره‌وری زیربنای کافی نیست.

در گذشته، میانبرهایی که اکثر اقتصاددانان برای توصیف یک اقتصاد پیچیده و پویا، مانند اقتصاد بریتانیا استفاده می‌کردند، به خوبی عمل می‌کردند. اقتصاد بریتانیا می تواند رشد اقتصادی حدود 2 درصد در سال را بدون تورم حفظ کند. اگر بیکاری کم بود و نرخ گسترش بیشتر بود، باید نرخ بهره افزایش می یافت. اگر بیکاری بالا بود یا رشد بسیار کمتر از 2 درصد بود، عکس این قضیه صادق بود. اگر رکودی در راه بود، همه فکر می‌کردند که سیاست‌گذاران باید با نرخ‌های بهره پایین‌تر روی پدال گاز فشار بیاورند، شاید با کمک کاهش مالیات.

این تفکر در محافل سیاستگذاری بریتانیا زنده و در حال راه اندازی است. این موضوع پشت صحبت اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلستان در بهار امسال در مورد هدایت یک «راه باریکبین اقتصادی که خیلی گرم یا خیلی سرد است. پیش بینی رکود برای اقتصاد بریتانیا، OECD توصیه می شود «دولت باید برای حمایت از رشد، کاهش تلفیق مالی را در نظر بگیرد». و لیز تراس، یکی از نامزدهای رهبری محافظه‌کار، بارها خواستار کاهش مالیات شده است و می‌گوید افزایش‌های اخیر “اشتباهی در حال حاضر که با چنین بادهای مخالف اقتصادی شدیدی روبرو هستیم” بوده است.

همه این نظرات به طور ضمنی یا صریح موقعیت عرضه اقتصاد بریتانیا را به عنوان پیروی از قوانین سنتی سنتی در نظر می گیرند و سپس به دنبال تنظیم تقاضا برای پایین نگه داشتن تورم اما مثبت هستند.

مشکل این است که توانایی بریتانیا برای عرضه کالا و خدمات چیزی جز پایدار یا قابل پیش بینی بوده است. بریتانیا در مواجهه با یک شوک شدید انرژی تنها نیست، بلکه دارای بادهای مخالف اضافی برگزیت سخت و مضر، کاهش شدید بهره وری پس از بحران مالی نسبت به سایر کشورها و کاهش نیروی کار است.

با رشد بالقوه زیربنایی بسیار پایین، این واقعیت تاسف بار است که قیمت های بالای انرژی، اقتصاد بریتانیا را به سمت رکود سوق می دهد، در حالی که هنوز هزینه های اضافی دارد. هزینه ها در حال کاهش است، اما عرضه بالقوه بیشتر کاهش یافته است، بنابراین ما هنوز تقاضای مازاد داریم. ما می آموزیم که کاملاً ممکن است یک رکود خفیف داشته باشیم که هنوز تورمی است.

BoE در تصدیق این مبادله دشوار صریح تر می شود. لحن آن در مورد تورم سخت‌تر شده است و من انتظار دارم که فرماندار به زودی تصدیق کند که باید با افزایش بیشتر نرخ بهره، حتی با تجمع ابرهای طوفانی، با شدت بیشتری نسبت به تورم عمل کند.

در کنار اقدام بانک مرکزی، ما به قوانین جدید و زبان جدید برای توصیف دقیق اقتصاد نیاز داریم. هنگام در نظر گرفتن تورم، عرضه باید قبل از هر صحبتی در مورد شتاب دهنده ها، ترمزها یا تقاضا باشد. سوالاتی که ما باید بپرسیم شامل این است که آیا شرایط عرضه در حال بهبود یا بدتر شدن است و اینکه چه روندی در دستمزدها و سیاست های قیمت گذاری شرکت ها وجود دارد.

پاسخ به این سوالات بسیار بیشتر از اینکه رشد کند است یا حتی مثبت یا منفی بودن آن اهمیت دارد. ما همچنین باید به حرکت ماهانه قیمت ها نگاه کنیم و سؤالاتی از این قبیل بپرسیم که چه نسبتی از همه کالاها و خدمات در حال افزایش یا کاهش قیمت هستند. در بریتانیا در ماه ژوئن، 94 درصد از اقلام موجود در شاخص قیمت مصرف کننده در سال گذشته افزایش قیمت داشته اند و بیش از 70 درصد با نرخ سالانه بیش از 4 درصد افزایش قیمت داشته اند. این تورم بالا و گسترده است که فقط ملایم ترین نشانه های اعتدال را دارد.

بنابراین به سیاست های پولی سخت گیرانه تری نیاز است. نیازی نیست در مورد نرخ رشد صحبت کنیم تا بفهمیم که قیمت‌های بسیار بیش از دو برابر هدف تورم افزایش می‌یابند و این اکنون در تصمیمات قیمت‌گذاری شرکت‌ها گنجانده شده است. تا زمانی که تورم شکست نخورد، این راه جدیدی برای بحث در مورد اقتصاد بریتانیا است. هیچ کس آن را خوشایند نمی داند، اما لازم است.

[email protected]

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *