فینک بلک راک هشدار می دهد که ما باید نگران قیمت مواد غذایی بیشتر از بنزین باشیم

اقتصادی
0 0
Read Time:3 Minute, 40 Second

لری فینک، بنیانگذار بلک راک هشدار داده است که افزایش چشمگیر قیمت نفت و مواد معدنی پس از حمله روسیه به اوکراین، سرمایه گذاران را از تاثیر طولانی مدت و خطرناک تر تورم مواد غذایی منحرف کرده است.

او به فایننشال تایمز گفت: «یک چیزی که نگرانم و به اندازه کافی درباره آن صحبت نمی کنیم، غذا است. این فقط یک نگرانی تورمی نیست. نگرانی‌های ژئوپلیتیکی نیز از این موضوع ناشی می‌شود.»

قیمت انرژی، بنزین و نهاده‌های کشاورزی مبتنی بر نفت در اوایل سال جاری و زمانی که کشورهای غربی پس از حمله به روسیه تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کردند، افزایش یافت. هزینه غلات و روغن خوراکی نیز به شدت آسیب دیده است زیرا اوکراین صادرکننده اصلی است.

در حالی که معامله گران برای کاهش شدید مصرف آماده می شوند، نفت این هفته شروع به کاهش به سطح قبل از تهاجم کرد. اما تورم قیمت مواد غذایی سرسختانه بالاست. ارقام شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده در ماه ژوئن نشان می دهد که قیمت قطعات مرغ و آرد هر کدام نزدیک به 20 درصد سالانه افزایش یافته است و مارگارین 34 درصد افزایش یافته است.

فینک می‌گوید: «ما در مورد قیمت بنزین زیاد صحبت می‌کنیم زیرا این چیزی است که آمریکایی‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما مسئله بزرگ‌تر غذا است. وی ادامه داد: “تخریب عظیم زمین های قابل کشت در اوکراین رخ داده است… در سطح جهانی هزینه کود تقریباً 100 درصد افزایش یافته است و این هزینه اضافی باعث کاهش مقدار کود مورد استفاده در کشاورزی می شود. این به کیفیت محصول در سراسر جهان آسیب می رساند. “

لری فینک

لری فینک: این فقط یک نگرانی تورم نیست. نگرانی‌های ژئوپلیتیکی نیز وجود دارد که ناشی از این است. © بلومبرگ

اگرچه قیمت‌های پایین‌تر نفت شروع به انطباق با قیمت پمپ برای رانندگان کرده است، شرکت‌های کالاهای مصرفی همچنان شاهد هزینه‌های بالای ورودی هستند. هر گونه کاهش در قیمت کود احتمالاً برای افزایش برداشت محصولات غذایی امسال خیلی دیر اتفاق می افتد.

را بانک جهانی پیش‌بینی می‌شود پس از تهاجم، قیمت‌های جهانی مواد غذایی در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یابد که بسیار بیشتر از مواد خام است.

این تأثیر به ویژه در آفریقا که معمولاً غلات را از اوکراین وارد می‌کند و همچنین غذای خود را تولید می‌کند بسیار بد است. به گفته بانک توسعه آفریقا، قیمت کود در آنجا 300 درصد افزایش یافته است و این قاره با کمبود 2 میلیون تن متریک مواجه است. تصویب شده است و یک برنامه 1.5 میلیارد دلاری برای کمک به کشاورزان برای پر کردن شکاف اما هشدار می دهد که کل تولید ممکن است در سال جاری 20 درصد کاهش یابد.

جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده روز جمعه گفت که جهان با “زمان بسیار دشواری برای امنیت غذایی جهانی” روبرو است و از گروه G20 از کشورهای پیشرو خواست تا محدودیت های ذخیره سازی و صادرات مواد غذایی را متوقف کنند و کمک های مالی بیشتری را به کشورها ارائه دهند. مردمی که با ناامنی غذایی دست و پنجه نرم می کنند.

بیل گیتس، بشردوست و یکی از بنیانگذاران مایکروسافت، نگرانی های مشابهی را در این هفته مطرح کرد و گفت که کاهش ذخایر گندم، روغن های خوراکی و سایر مواد غذایی ناشی از جنگ در اوکراین باعث افزایش قیمت مواد غذایی شده است که باعث افزایش سوء تغذیه و بی ثباتی می شود. در کشورهای کم درآمد.» او در یک پست وبلاگ اشاره کرد که بهبود بهره وری کشاورزی در آفریقا نیازمند “سرمایه گذاری به مراتب بیشتر” است.

در حالی که برخی از تولیدکنندگان محصولات مصرفی و خرده فروشان مواد غذایی می گویند که امیدوارند تورم قیمت مواد غذایی کاهش یابد، برخی دیگر خود را برای بدترین شرایط آماده می کنند.

لوکا، سازنده غذای اسنک، تورم و «مسائل در دسترس بودن» در روغن‌های خوراکی و غلات آنقدر زیاد است که «ما به دنبال فرمول‌بندی انعطاف‌پذیر هستیم تا مطمئن شویم که می‌توانیم برخی از مواد و اجزای کمبود را با چیزی که در دسترس‌تر است جایگزین کنیم». زاراملا، مدیر ارشد مالی ماه گذشته گفت.

جنرال میلز برای سال مالی که از ژوئن آغاز شد، یک “گام قابل توجهی در تورم هزینه ورودی” به 14 درصد پیش بینی کرد. مدیر عامل شرکت جف هارمنینگ ماه گذشته گفت که سازنده Cheerios و همچنین Pillsbury و Betty Crocker محصولات پخت خانگی انتظار دارد “قدرت مصرف کننده کاهش یابد”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *