فعالیت های تجاری منطقه یورو به پایین ترین حد در 17 ماه گذشته رسید و نگرانی از رکود را افزایش داد

اقتصادی
0 0
Read Time:3 Minute, 46 Second

فعالیت های تجاری منطقه یورو برای اولین بار از فوریه 2021 پس از اینکه شرکت ها تحت تأثیر کاهش سفارشات و افزایش قیمت ها قرار گرفتند، معکوس شد و انتظارات اقتصاددانان از رکود در سال جاری را تقویت کرد.

ترس از اینکه منطقه ارز واحد 19 کشور به سمت یک رکود شدید پیش می رود توسط منطقه یورو فلش S&P Global تقویت شد. شاخص ترکیبی مدیران خرید برای ماه ژوئیه، که در روز جمعه نشان داد تولید و سفارشات جدید هر دو برای اولین بار از زمان قرنطینه ویروس کرونا در اوایل سال 2021 کاهش یافتند.

چشم انداز منطقه یورو در هفته های اخیر پس از اینکه بانک مرکزی اروپا نرخ های بهره را بیش از حد انتظار افزایش داد در روز پنجشنبه بدتر شده است، در حالی که روسیه در حال کاهش عرضه گاز طبیعی به اروپا است، ایتالیا در چنگال یک بحران سیاسی است و تورم بی سابقه در حال کاهش هزینه های خانوار است. .

شاخص PMI ترکیبی که فعالیت شرکت‌های خدماتی و تولیدی در سراسر منطقه یورو را اندازه‌گیری می‌کند، از 52 در ژوئن به پایین‌ترین سطح 17 ماهه 49.4 سقوط کرد. اقتصاددانانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند، انتظار داشتند که 51 عدد باشد.

از فوریه 2021، زمانی که کسب‌وکارها همچنان با محدودیت‌های کووید-19 دست و پنجه نرم می‌کردند، این اولین باری است که شاخص به زیر مرز 50 کاهش می‌یابد که رشد را از انقباض جدا می‌کند.

یورو در این گزارش کاهش یافت و 0.7 درصد در برابر دلار آمریکا کاهش یافت و به 1015 دلار رسید. بازده اوراق قرضه 10 ساله آلمان نیز به دلیل رشد انتظارات مبنی بر اینکه رکود باعث می شود بانک مرکزی اروپا زودتر از حد انتظار افزایش نرخ ها را متوقف کند، به 1.07 درصد کاهش یافت که پایین ترین سطح از ماه مه است. بازده اوراق قرضه 10 ساله ایتالیا نیز کاهش یافت، اما اسپرد با آلمان به 2.3 واحد درصد افزایش یافت، نزدیک به بالاترین سطح سه ساله ماه گذشته.

نمودار خطی شاخص مدیران خرید که فعالیت های تجاری منطقه یورو را نشان می دهد به حالت معکوس برمی گردد

ملانی دبونو، اقتصاددان در Pantheon Macroeconomics، می‌گوید: «کاهش رشد اقتصادی می‌تواند به این معنی باشد که بانک مرکزی نرخ‌ها را کمتر از آنچه بازارها انتظار دارند افزایش می‌دهد، اما به هر حال افزایش‌های بیشتری در راه است.»

امتیاز PMI برای بخش تولید منطقه یورو بیش از حد انتظار به 49.6 کاهش یافت، در حالی که خوانش برای بخش خدمات بزرگتر نشان داد که توانسته با 50.6 رشد اندکی را حفظ کند.

کریس ویلیامسون، اقتصاددان ارشد تجاری در S&P Global Market Intelligence گفت: «به نظر می رسد که اقتصاد منطقه یورو در سه ماهه سوم منقبض شود، زیرا فعالیت های تجاری در ماه جولای کاهش یافته است و شاخص های آینده نگر حاکی از بدتر شدن آینده در ماه های آینده است.

به گفته اس اند پی گلوبال، کارخانه‌ها پس از تجربه «بزرگ‌ترین انباشت کالاهای تمام‌شده فروخته‌نشده ثبت‌شده در این نظرسنجی»، خرید خود را کاهش دادند. این سازمان افزود: خدمات مصرف‌محور مانند گردشگری و تفریح، رسانه‌ها و حمل‌ونقل با رشد متوقف شده و یا کاهش آشکار مواجه شدند.

شرکت‌ها رویکرد محتاطانه‌تری برای استخدام کارکنان در پیش گرفتند و انتظارات تجاری برای سال آینده به پایین‌ترین سطح خود از ماه می 2020 رسید. فشارهای تورمی ورودی و تنگناهای عرضه کاهش یافت، اما شرکت‌ها به افزایش شدید قیمت‌های خود ادامه دادند.

ECB خود را منتشر کرد نظرسنجی از پیش بینی کنندگان حرفه ای در روز جمعه، نشان داد که آنها انتظارات رشد منطقه یورو خود را کاهش داده اند و آنها را برای تورم افزایش داده اند. 56 پاسخ دهنده رشد تولید ناخالص داخلی را 1.5 درصد در سال آینده پیش بینی کردند که کمتر از پیش بینی 2.3 درصدی در آوریل بود. پیش بینی آنها از رشد 2.8 درصدی برای سال جاری، 0.1 درصد کمتر از پیش بینی قبلی آنها بود.

آنها انتظار داشتند که تورم در سال جاری به 7.3 درصد برسد و بالاتر از هدف 2 درصدی بانک مرکزی اروپا برای دو سال آینده باقی بماند، در حالی که پیش بینی بلندمدت خود را از رشد قیمت از 2.1 به 2.2 درصد افزایش دادند. تحلیلگران گفتند که این احتمالاً به افزایش 50 واحدی بانک مرکزی اروپا کمک کرده است.

بر اساس آخرین نظرسنجی کمیسیون اروپا که در روز چهارشنبه منتشر شد، اعتماد مصرف‌کنندگان به این بلوک در این ماه به پایین‌ترین حد خود رسید، زیرا خانوارها با افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی مواجه شدند.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.