فرانسوی ها به پای صندوق های رای می روند تا به ماکرون اکثریت کاری بدهند یا نه

اخبار خارجی
0 0
Read Time:2 Minute, 48 Second

پاریس: رای دهندگان فرانسوی روز یکشنبه (12 ژوئن) در اولین دور از دو دور رای به پای صندوق های رای می روند که تصمیم خواهند گرفت که آیا رئیس جمهور امانوئل ماکرون اکثریت کاری را در پارلمان به دست آورد یا در نهایت بدون حمایت لازم برای پیشبرد برنامه اصلاحات خود به پایان برسد.

کمتر از دو ماه پس از انتخاب مجدد، مکرون با چالشی قوی از سوی یک بلوک چپ متحد روبرو است که نظرسنجی ها نشان می دهد که می تواند رئیس جمهور را از اکثریت مطلق محروم کند، حتی اگر کنترل پارلمان را در دست نگیرد.

خودی‌های دولت انتظار دارند در دور اول روز یکشنبه، ائتلاف «آنسامبل» به رهبری ماکرون، نمایش نسبتاً ضعیفی داشته باشد و تعداد رای‌دهندگانی که رای ممتنع داشته‌اند، بی‌سابقه باشد. بلوک ژان لوک ملانشون که از جناح چپ تندرو است، امیدوار است با افزایش هزینه های زندگی، از خشم سرمایه گذاری کند.

میشل گیبوز، 71 ساله، پس از رای دادن به بلوک NUPES ملچون در مرکز رای گیری واقع در تالار شهرداری منطقه 18 پاریس، گفت: “من به امید رای دادم… پس نه به رئیس جمهور فعلی ما.”

ما باید از شر آنها (حزب رئیس جمهور) خلاص شویم. این آخرین امید برای ماندن در یک دموکراسی است یا آنچه از آن باقی مانده است.

ایوان وارن که در انتخابات ریاست جمهوری به مکرون رای داد، گفت که دادن اکثریت به او مهم است.

دانشمند علوم کامپیوتر 56 ساله گفت: برای من مهم است که ما یک دولت قوی داشته باشیم که به ما امکان می دهد فرانسه را به موثرترین شکل ممکن نمایندگی کنیم.

توانایی مکرون برای تصویب برنامه اصلاحات خود، از جمله اصلاحات بازنشستگی که او می گوید برای بازگرداندن مالیه عمومی ضروری است، در خطر است. مخالفان او در سمت چپ تلاش می کنند تا سن بازنشستگی را کاهش دهند و هزینه های زیادی را راه اندازی کنند.

یک منبع دولتی به رویترز گفت: “ما انتظار یک دور اول دشوار را داریم. رای دهندگان می خواهند سیگنالی ارسال کنند.” اما ما روی دور دوم حساب می کنیم تا نشان دهیم برنامه ملانشون فانتزی است.

پیش‌بینی‌های اولیه پس از انتخابات ریاست‌جمهوری نشان داد که مکرون در مسیر کسب اکثریت پارلمان است. اما رئیس‌جمهور از زمان رای‌گیری، دو هفته طول کشید تا دولت را تشکیل دهد و به ندرت ظاهر شود.

در همین حال، ملانشون با موفقیت اتحادی را بین جنبش فرانسه بدون تعظیم خود، سوسیالیست ها و سبزها ایجاد کرد.

اکنون پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ماکرون و متحدانش، از جمله حزب جدید نخست‌وزیر سابقش، ادوارد فیلیپ، می‌توانند با کسب اکثریت ۲۸۹ کرسی تا ۴۰ کرسی به دست نیاورند.

حدود 14 وزیر مکرون در رقابت‌های محلی رقابت می‌کنند و در صورت شکست در کسب کرسی ممکن است شغل خود را از دست بدهند.

یکی از اعضای کابینه که بیشتر در معرض خطر است، کلمنت بوون، وزیر اروپای مکرون است که در یکی از حوزه‌های انتخاباتی در شرق پاریس کمپین می‌کند. بون 40 ساله به عنوان مشاور سابق در اموری مانند برگزیت، از متحدان نزدیک رئیس جمهور است.

یک منبع دولتی گفت: «این یک ضایعه دردناک خواهد بود.

در سوی دیگر طیف سیاسی، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مارین لوپن، رهبر راست افراطی می‌تواند با کسب بیش از 50 درصد آرا، از دور اول، کرسی را در حوزه انتخابیه شمالی خود کسب کند.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.