ضایعات پلاستیکی جهانی در مسیر سه برابر شدن تا سال 2060

اخبار خارجی
0 0
Read Time:2 Minute, 18 Second

پاریس: بر اساس یافته‌های منتشر شده در روز جمعه (3 ژوئن)، جهانی که به شدت توسط آلودگی پلاستیکی آسیب دیده است، در مسیری قرار دارد که در کمتر از چهار دهه، استفاده از پلاستیک تقریباً سه برابر شود.

بر اساس گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، تولید سالانه پلاستیک‌های مبتنی بر سوخت فسیلی تا سال 2060 به بیش از 1.2 میلیارد تن و ضایعات به بیش از یک میلیارد تن خواهد رسید.

این نهاد متشکل از 38 کشور در گزارشی پیش بینی می کند که حتی با اقدامات تهاجمی برای کاهش تقاضا و بهبود کارایی، تولید پلاستیک در کمتر از 40 سال تقریباً دو برابر می شود.

با این حال، چنین سیاست‌های هماهنگ جهانی می‌تواند سهم زباله‌های پلاستیکی بازیافتی آینده را از 12 درصد به 40 درصد افزایش دهد.

هشدار بین المللی فزاینده ای در مورد حجم و حضور همه جانبه آلودگی پلاستیکی و تأثیر آن وجود دارد.

با نفوذ به دورافتاده‌ترین و بکرترین مناطق سیاره، میکروپلاستیک‌ها در داخل ماهی‌ها در عمیق‌ترین شکاف‌های اقیانوس و در داخل یخ قطب شمال کشف شده‌اند.

تخمین زده می شود که این زباله ها سالانه باعث مرگ بیش از یک میلیون پرنده دریایی و بیش از 100000 پستاندار دریایی می شود.

ماتیاس کورمان، رئیس OECD، گفت: «آلودگی پلاستیک یکی از چالش‌های بزرگ زیست‌محیطی قرن بیست و یکم است که آسیب‌های گسترده‌ای به اکوسیستم‌ها و سلامت انسان وارد می‌کند.

از دهه 1950، تقریباً 8.3 میلیارد تن پلاستیک تولید شده است که بیش از 60 درصد آن در محل های دفن زباله پرتاب شده، سوزانده شده یا مستقیماً به رودخانه ها و اقیانوس ها ریخته شده است.

حدود 460 میلیون تن پلاستیک در سال 2019 استفاده شد که دو برابر 20 سال قبل است.

میزان زباله های پلاستیکی نیز تقریباً دو برابر شده و از 350 میلیون تن فراتر رفته و کمتر از 10 درصد آن بازیافت شده است.

گزارش جدید یک مسیر تجاری معمول را با مزایای سیاست‌های جاه‌طلبانه‌تر جهانی کاهش استفاده از پلاستیک و آلودگی مقایسه می‌کند.

OECD هشدار می دهد که با رشد اقتصادی و افزایش جمعیت، تولید پلاستیک در هر دو سناریو افزایش می یابد.

جایی که سیاست ها می توانند تفاوت بزرگی ایجاد کنند، مدیریت زباله است.

در حال حاضر، نزدیک به 100 میلیون تن زباله پلاستیکی یا سوء مدیریت می شود یا اجازه نشت به محیط زیست می شود، رقمی که قرار است تا سال 2060 دو برابر شود.

در پایان این گزارش آمده است: «تلاش‌های جهانی هماهنگ و جاه‌طلبانه می‌تواند تقریباً تا سال 2060 آلودگی پلاستیکی را از بین ببرد.

در اوایل سال جاری، سازمان ملل متحد فرآیندی را برای ایجاد یک معاهده الزام آور بین المللی برای محدود کردن آلودگی پلاستیکی آغاز کرد.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.