صندوق بین المللی پول درباره ضربه شدید اقتصادی اروپا از تحریم گاز روسیه هشدار داد

اقتصادی
0 0
Read Time:3 Minute, 22 Second

صندوق بین المللی پول روز سه شنبه در تلاش برای تشویق همبستگی بین کشورها هشدار داد، اگر کشورهای سراسر جهان ذخایر کمیاب خود را احتکار کنند، تحریم گاز روسیه منجر به رکود شدید در اروپای شرقی و ایتالیا خواهد شد.

این صندوق پیش‌بینی کرد که اگر گاز طبیعی مایع به اشتراک گذاشته نشود و قیمت‌ها به طور مصنوعی پایین نیاید، هرگونه اقدام روسیه برای توقف عرضه اروپا باعث انقباضات اقتصادی بیش از 5 درصدی در سال آینده در جمهوری چک، مجارستان، اسلواکی و ایتالیا خواهد شد.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، چهل و دو درصد از واردات گاز اتحادیه اروپا از روسیه انجام می شود. جریان روسیه بیش از 50 درصد از واردات گاز 8 کشور اتحادیه اروپا را تامین می کند.

تحریم گاز روسیه پس از تهاجم روسیه به اوکراین به طور فزاینده ای محتمل تر شده است. مسکو در ماه ژوئن تحویل از طریق خط لوله نورد استریم 1 خود را که از روسیه زیر دریای بالتیک به آلمان می رود، 60 درصد محدود کرده است. بیم آن می رود که این روز پنجشنبه پس از تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده، دوباره منابع را روشن نکند.

طبق گزارش صندوق بین المللی پول، مصرف گاز اروپا در سال جاری 9 درصد کاهش یافته است و 0.2 درصد از تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا را کاهش داده است، اما شبیه سازی های آن هشدار می دهد که بدون کاهش، درد می تواند در زمستان بسیار بدتر شود. بروکسل قرار است هفته آینده به کشورهای عضو بگوید که “فورا” مصرف را کاهش دهند.

مدل‌سازی صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که اقتصاد اروپا می‌تواند با کاهش 70 درصدی عرضه توسط روسیه مدیریت کند، اما در صورت تحریم کامل صادرات، کمبودهایی وجود خواهد داشت. کشورهای اروپایی که بدترین آسیب را دیده اند فقط می توانند بین 15 تا 40 درصد کمتر از نیاز خود به منابع دسترسی داشته باشند.

این صندوق اعلام کرد مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک استفاده بسیار زیادی از گاز روسیه داشتند، در حالی که ایتالیا به دلیل استفاده زیاد از گاز در تولید برق آسیب پذیر است.

اگر گاز بین کشورهای اروپایی تقسیم نشود، بدترین تأثیرات خواهد بود، هم به دلیل تنگناهای فیزیکی در عرضه و احتکار توسط کشورها و هم اگر خانواده ها از افزایش قیمت ها توسط دولت ها محافظت می شوند و بنابراین استفاده از آنها در زمستان برای گرمایش محدود نمی شود.

نمودار میله ای از دست دادن تولید ناخالص داخلی طی 12 ماه آینده (%) که آسیب پذیری اروپا را در برابر تحریم گاز روسیه نشان می دهد به اشتراک گاز و اجازه افزایش قیمت ها بستگی دارد.

این صندوق توصیه کرد که اگر دولت‌ها می‌خواهند از خانوارهای آسیب‌پذیر در برابر هزینه‌های سرسام‌آور محافظت کنند، باید یارانه‌های ثابت یا افزایش درآمد را به آنها پیشنهاد دهند. این امر مشوق مردم برای محدود کردن مصرف گاز خواهد بود.

اگر اروپا همبستگی بین کشورها را نشان می داد و بازار خود را در عرضه جهانی گاز طبیعی مایع یا LNG ادغام می کرد، روسیه نمی توانست اتحادیه اروپا را در زمستان امسال وارد رکود جدی کند.

در خوشبینانه ترین سناریو، تحریم گاز روسیه تنها 0.4 درصد تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا را کاهش می دهد و تنها مجارستان از انقباض بیش از 1 درصدی رنج می برد.

«اگر بازارهای اتحادیه اروپا هم در داخل و هم با سایر نقاط جهان یکپارچه بمانند، ما [modelling] به گفته اقتصاددانان صندوق بین‌المللی پول از دپارتمان‌های اروپایی و کالایی آن، نشان می‌دهد که بازار جهانی LNG به مهار اثرات اقتصادی کمک می‌کند.

این لحظه ای است برای اروپا تا بر اساس اقدام قاطع و همبستگی نشان داده شده در طول همه گیری برای رسیدگی به لحظه چالش برانگیزی که امروز با آن مواجه است، عمل کند.

کمیسیون اروپا هفته آینده اهداف کاهش داوطلبانه گاز را به کشورها ارائه خواهد کرد، زیرا این نگرانی وجود دارد که همبستگی لازم بین کشورهای عضو وجود ندارد.

نگرانی این است که کشورهایی مانند آلمان با این انتخاب مواجه خواهند شد که بسیاری از صنعت خود را تعطیل کنند یا اجازه دهند خانواده‌های کشورهای همسایه زمستان امسال یخ بزنند. مدل‌سازی صندوق بین‌المللی پول برای برجسته کردن مزایای برداشتن گام‌هایی در حال حاضر برای به اشتراک گذاشتن منابع طراحی شده است.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.