سهام جهانی و اوراق قرضه دولتی به دلیل ترس از تورم به شدت کاهش می یابد

اقتصادی
0 0
Read Time:3 Minute, 9 Second

سهام جهانی و بازارهای بدهی دولتی روز دوشنبه با افزایش انتظارات سرمایه گذاران از تورم بالا که منجر به افزایش شدید نرخ بهره می شود، فروختند.

شاخص سهام Stoxx 600 اروپا 2.2 درصد کاهش یافت و آن را برای پنجمین جلسه متوالی سقوط خود در مسیر قرار داد. شاخص سهم منطقه ای تا کنون در این سه ماهه بیش از 9 درصد از دست داده است.

معاملات آتی نشان داد که شاخص S&P 500 ایالات متحده در معاملات اولیه نیویورک 2.2 درصد از دست خواهد داد. فشارسنج گسترده سهام نیز در روز جمعه 2.9 درصد کاهش یافت تا بدترین هفته وال استریت از ژانویه را به پایان برساند.

قراردادهای ردیابی شاخص Nasdaq 100 2.6 درصد سقوط کرد زیرا سهام در سهام سفته بازانه تر از ریسک بازار دور شد. بیت کوین از روز جمعه تقریباً 20 درصد سقوط کرده و به حدود 24000 دلار رسیده است که تقریباً دو سوم کمتر از اوج خود در نوامبر است.

داده های جمعه گذشته نشان داد که تورم قیمت مصرف کننده ایالات متحده در ماه مه به نرخ سالانه 8.6 درصدی رسید که جنگ در اوکراین باعث افزایش هزینه های سوخت و مواد غذایی شد.

بازارهای پول روز دوشنبه نشان دادند که فدرال رزرو تا دسامبر نرخ اصلی وجوه خود را از 0.75 درصد به 1 درصد در حال حاضر به 3.4 درصد افزایش خواهد داد.

گلدمن ساکس، بانک سرمایه گذاری ایالات متحده، روز دوشنبه پیش بینی افزایش نرخ خود را ارتقا داد تا شامل افزایش 0.5 درصدی در ماه های ژوئن، ژوئیه، سپتامبر و نوامبر و افزایش سه ماهه بیشتر در دسامبر و ژانویه باشد.

سیما شاه، استراتژیست ارشد شرکت Principal Global Investors، گفت: «تا زمانی که روند ناامیدی اقتصادی بسیار معنی‌داری رخ ندهد، احتمال کمی وجود دارد که فدرال رزرو برای حمایت از بازارهای مالی حرکت کند.

“من فکر می کنم با این آخرین [inflation] جولیان هاوارد، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری برای راه‌حل‌های چند دارایی در مدیر صندوق GAM، اضافه کرد که تعداد فدرال‌رزرو واقعاً دنبال آن خواهد بود و این باعث کاهش رشد اقتصادی می‌شود.

“در کوتاه مدت همه چیز بسیار زشت به نظر می رسد و واقعاً هیچ جایی برای فرار از آن وجود ندارد، به جز اینکه در حال حاضر پول نقد داشته باشید.”

در بازارهای بدهی، بازدهی اوراق دو ساله خزانه داری که منعکس کننده انتظارات نرخ بهره است، با کاهش قیمت این ابزار، 0.16 واحد درصد افزایش یافت و به 3.21 درصد رسید.

پس از اینکه بانک مرکزی اروپا در هفته گذشته راه را برای اولین افزایش نرخ بهره در بیش از یک دهه گذشته هموار کرد، سهام و اوراق قرضه ایتالیا نیز تحت فشار باقی ماندند.

بازده اوراق قرضه 10 ساله ایتالیا 0.14 واحد درصد افزایش یافت و به 3.98 درصد رسید که بیش از چهار برابر سطح اواسط دسامبر بود. سهام بانک ایتالیایی Intesa Sanpaolo 4 درصد کاهش یافت و کاهش دو روزه آنها را به بیش از 11 درصد رساند.

استرلینگ 0.8 درصد در برابر دلار سقوط کرد و به کمی بیش از 1.22 دلار رسید، که تحت تاثیر تقویت ارز ایالات متحده و نگرانی ها برای چشم انداز اقتصادی بریتانیا قرار گرفت.

اقتصاددانان می بینند که بانک انگلستان نرخ استقراض اصلی خود را در روز پنجشنبه 0.25 درصد افزایش می دهد، با احتمال افزایش 0.5 درصدی – ترس از رکود تورمی را تشدید می کند.

در آسیا، ین در آستانه نشست سیاست پولی بانک ژاپن در هفته جاری که در آن انتظار می‌رود سیاست‌های پولی فوق‌العاده سست را برای حمایت از رشد اقتصادی حفظ کند، به 135.19 ین در هر دلار رسید.

شاخص گسترده FTSE سهام آسیایی در خارج از ژاپن 2.8 درصد کاهش یافت و Nikkei 225 در توکیو 3 درصد کاهش یافت.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.