سقف قیمت نفت روسیه: این به چه معناست؟

اخبار خارجی
0 0
Read Time:3 Minute, 5 Second

از زمانی که ایالات متحده و متحدانش تصمیم گرفتند خرید نفت روسیه را متوقف کنند، نشانه‌های کمی وجود دارد که نشان دهد این اقدام باعث ایجاد درد و رنجی می‌شود که می‌تواند رئیس جمهور ولادیمیر پوتین را مجبور کند که درباره جنگ خود در اوکراین تجدید نظر کند. بسیاری از کشورهای دیگر همچنان نفت خام روسیه را می خرند و افزایش قیمت ها با کسب درآمد کافی برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی مسکو، ضربه تحریم ها را کاهش داده است.

بنابراین، مخالفان پوتین ایده جدیدی را می سنجند: کاری کنید روسیه نفت خود را چنان ارزان بفروشد که دیگر توان جنگیدن را نداشته باشد.

چه چیزی پیشنهاد می شود؟

ایالات متحده، بریتانیا و کانادا ممنوعیت نفت روسیه را اعلام کرده‌اند، در حالی که اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) در نظر دارد تا نفت خام روسیه از طریق دریا را تا دسامبر و سوخت‌ها را تا اوایل سال آینده ممنوع کند. در گام بعدی، جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده از پیشنهادی حمایت می کند که به کشورهایی که از تحریم ها خودداری کرده اند اجازه می دهد به خرید نفت ادامه دهند، اما سود مسکو را از این فروش کاهش دهند.

چگونه ممکن است کار کند؟

گفته می شود که گروه هفت (G7) در حال بحث در مورد مکانیسمی است که تنها اجازه می دهد حمل و نقل نفت خام و فرآورده های نفتی روسیه که کمتر از آستانه قیمت توافق شده فروخته می شود، با اعمال محدودیت هایی بر بیمه و کشتیرانی اعمال شود.

حدود 95 درصد از ناوگان نفتکش های جهان تحت پوشش گروه بین المللی باشگاه های حفاظت و غرامت در لندن و برخی از شرکت های مستقر در قاره اروپا قرار دارد. دولت‌های غربی می‌توانند با گفتن به خریداران که می‌توانند به استفاده از بیمه نامه ادامه دهند، تا زمانی که توافق کنند بیش از قیمت معینی برای نفت کشتی پرداخت نکنند، سقف قیمتی اعمال کنند.

چه تاثیری می تواند داشته باشد؟

پوتین می‌گوید کشورهای غربی بیش از روسیه از مجازات‌های اقتصادی که به خاطر حمله او به اوکراین وضع کرده‌اند، متضرر شده‌اند. افزایش قیمت‌های صادرات کالاهای روسیه درآمد مازادی را به همراه داشته است که به دولت او کمک کرده تا تحریم‌ها را پشت سر بگذارد.

محدود کردن قیمت ها در سطحی که نزدیک به هزینه تولید است، ضربه ای به مالی مسکو وارد می کند و در عین حال تضمین می کند که انرژی به جایی که نیاز است می رسد. از آنجایی که روسیه یکی از بزرگترین تامین کنندگان نفت در جهان است، محدودیت قیمت می تواند فشار تورمی را که باعث مشکلات اقتصادی در سراسر جهان می شود، کاهش دهد.

چه موانعی وجود دارد؟

برخی از مقامات اروپایی نسبت به این ایده احتیاط کرده‌اند، زیرا احتمالاً اتحادیه اروپا را ملزم می‌کند متن قانونی آخرین بسته تحریمی خود را بازگشایی کند، که تأیید آن هفته‌ها طول کشید و از آنجایی که تحریم‌ها نیاز به اتفاق آرا بین 27 کشور اتحادیه دارد، مجبور به غلبه بر موانع مهمی شدند.

اگر متحدان بر سر سقف قیمت توافق کنند، اما نتوانند آن را حفظ کنند، یک پیروزی نمادین به پوتین خواهد رسید. راه‌های زیادی وجود دارد که ممکن است شکست بخورد: هیچ تضمینی وجود ندارد که روسیه با ارسال نفت با قیمت‌های سقفی موافقت کند، به‌ویژه اگر این سقف نزدیک به هزینه تولید باشد.

این کشور قبلاً نشان داده است که مایل است از عرضه گاز طبیعی به برخی از کشورهای اتحادیه اروپا که از برآورده کردن مطالبات پرداخت خودداری کردند، خودداری کند. کرملین ممکن است بر این باور باشد که نگه داشتن نفت خود از بازار برای مدتی بیشتر به اقتصاد اروپا و آمریکای شمالی آسیب می رساند تا اقتصاد خودش.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.