سازمان جهانی بهداشت به تصمیم گیری در مورد “اضطراری” آبله میمون چشم دوخته است، آفریقا می گوید که مدت هاست به تاخیر افتاده است

اخبار خارجی
0 0
Read Time:2 Minute, 7 Second

لندن: سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه (23 ژوئن) تصمیم خواهد گرفت که آیا آبله میمون را یک وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی اعلام کند یا خیر، که انتقاد دانشمندان برجسته آفریقایی را برانگیخته است که می گویند سال ها است که این یک بحران در منطقه آنها بوده است.

رایزنی ها و بررسی دقیق واکنش سازمان جهانی بهداشت به شیوع این بیماری به دنبال نگرانی در مورد نحوه مدیریت سازمان ملل متحد و دولت های سراسر جهان با کووید-19 در اوایل سال 2020 است.

“اورژانس بهداشت عمومی نگرانی بین المللی” بالاترین سطح هشدار سازمان جهانی بهداشت است. این آژانس همه‌گیری را اعلام نمی‌کند، اما در مارس 2020 شروع به استفاده از این اصطلاح برای توصیف COVID-19 کرد.

برای بسیاری از دولت‌ها، به جای اعلام قبلی وضعیت اضطراری در ژانویه، آن لحظه شروع به انجام اقدامات واقعی برای مهار بیماری کردند، که برای ایجاد تغییر خیلی دیر بود.

آبله میمون تقریباً به آسانی کووید-19 گسترش نمی‌یابد و بر خلاف ویروس کرونا که ظهور کرد، واکسن‌ها و درمان‌هایی در دسترس هستند. اما هنوز زنگ خطر را به صدا در آورده است.

بر اساس آمار رویترز – عمدتاً در میان مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند – از زمانی که برای اولین بار در ماه مه گزارش شد، تعداد موارد شیوع کنونی در خارج از آفریقا در بیش از 40 کشور به 3000 نفر رسیده است. گزارشی از مرگ و میر گزارش نشده است.

این بیماری ویروسی که باعث علائم آنفولانزا و ضایعات پوستی می شود، در بخش هایی از آفریقا بومی است. این قاره از ابتدای سال 2022 بیش از 1500 مورد مشکوک را ثبت کرده است که بر اساس اطلاعات رسمی، 66 مورد از آنها کشنده بوده است.

پروفسور امانوئل ناکونه، سرپرست انستیتو پاستور در بانگی، جمهوری آفریقای مرکزی، که در حال اجرای آزمایشی است، گفت: “وقتی یک بیماری کشورهای در حال توسعه را تحت تاثیر قرار می دهد، یک اورژانس نیست. تنها زمانی به یک وضعیت اضطراری تبدیل می شود که کشورهای توسعه یافته تحت تاثیر قرار گیرند.” درمان آبله میمون

با این حال، ناکونه گفت که اگر WHO وضعیت اضطراری را اعلام کند، هنوز هم یک گام مهم خواهد بود.

او گفت: «اگر اراده سیاسی برای به اشتراک گذاشتن عادلانه ابزارهای واکنش بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه وجود داشته باشد… هر کشوری می تواند از آن بهره مند شود».

WHO جلسه غیرعلنی کارشناسان را در ساعت 10 صبح به وقت گرینویچ (6 عصر به وقت سنگاپور) در ژنو تشکیل خواهد داد. هنوز مشخص نیست که این تصمیم چه زمانی اعلام خواهد شد.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.