روسیه نرخ بهره را 50 واحد کاهش داد

اقتصادی
0 0
Read Time:3 Minute, 16 Second

بانک مرکزی روسیه در روز جمعه نرخ بهره خود را 50 واحد پایه کاهش داد و به 7.5 درصد رساند، اما هشدار داد که فرصت برای کاهش بیشتر هزینه های استقراض در ماه های آینده وجود ندارد.

تصمیم روز جمعه ششمین کاهش متوالی از زمانی است که بانک مرکزی پس از تهاجم گسترده روسیه به اوکراین در اواخر فوریه، نرخ بهره را به رکورد 20 درصد افزایش داد.

فشارهای تورمی از آن زمان به بعد تضعیف شده است و به سیاستگذاران فضایی برای کاهش شدید نرخ ها می دهد. اما الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی گفت که چرخه کاهش در حال پایان است – و حتی به احتمال افزایش نرخ بهره به زودی بسته به عوامل اقتصادی داخلی و خارجی اشاره کرد.

نابیولینا گفت: “با این سطح نرخ، ما تخمین می زنیم که در یک سیاست پولی خنثی هستیم. می بینیم که نیروهای ضد تورم یکباره به تدریج اثر خود را از دست می دهند، در حالی که ریسک های طرفدار تورم در حال افزایش هستند.” دامنه کاهش بیشتر نرخ کلیدی کاهش یافته است.

آخرین کاهش در زمان افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی بر مسکو صورت گرفت. مازاد بودجه این کشور در طول تابستان به طور قابل توجهی کاهش یافته است، زیرا تنش بین روسیه و متحدان غربی اوکراین به درآمدهای نفت و گاز آسیب رسانده است.

به دنبال تصمیم مسکو برای توقف جریان گاز به اروپا از طریق خط لوله کلیدی نورد استریم 1، احتمالاً این مازاد در ماه سپتامبر به کسری بودجه تبدیل خواهد شد. کرملین گفته است که تا زمانی که غرب تحریم‌هایی را که بر تعمیر و نگهداری تجهیزات آن تأثیر گذاشته است، لغو نکند، این شیر آب باقی خواهد ماند.

بانک مرکزی هشدار داده است که محیط خارجی “چالش‌آمیز است و به طور قابل توجهی فعالیت اقتصادی را محدود می‌کند”.

بانک مرکزی در نشست قبلی خود در ماه ژوئیه، نرخ بهره را 150 واحد کاهش داد و به 8 درصد رساند، اما اکنون اعلام کرده است که “پویایی فعالیت های تجاری بهتر از آنچه در ماه ژوئیه انتظار داشت” است.

در حالی که فشارهای قیمتی به اندازه بهار نیست، اما می‌گوید “انتظارات تورمی مردم و انتظارات قیمتی شرکت‌ها در سطح بالایی باقی می‌ماند”.

بانک مرکزی روز جمعه تورم را بین 11 تا 13 درصد در سال جاری پیش بینی کرد که کمتر از برآورد قبلی خود از 12 تا 15 درصد است.

نابیولینا هشدار داد نیروهایی که در ماه های اخیر به بانک مرکزی کمک کرده بودند، مانند روبل قوی تر، تمایل مردم به پس انداز و افزایش تولیدات کشاورزی در تابستان در حال کاهش بود.

این بانک قصد دارد در ماه اکتبر یک پیش بینی اقتصادی به روز ارائه کند.

در حالی که این بانک پیش بینی تورم خود را بهبود بخشیده است، انتظار دارد که تنها به هدف خود یعنی 4 درصد در سال 2024 برسد و تورم برای سال 2023 بین 5 تا 7 درصد تخمین زده شود. پیش‌بینی رشد آن نیز بهبود یافت، اگرچه انتظار می‌رود اقتصاد امسال بین 4 تا 6 درصد کوچک شود.

ناتالیا لاوروا، اقتصاددان ارشد بی سی اس گلوبال مارکتس، انتظار داشت که بانک با توجه به اولین نشانه های معکوس شدن روند کاهش تورم، محتاط تر شود. لاوروا گفت: «با توجه به افزایش ریسک‌های تورمی، گام‌های محتاطانه‌تر یا حتی توقف در تسهیل پولی در حال تبدیل شدن به یک سناریوی موردی برای ماه‌های آینده است».

نابیولینا گفت که تصمیمات بعدی بر اساس رفتار اقتصادی خواهد بود که نشانه هایی از بهبود را نشان می دهد اما همچنان مستعد تهدیدات خارجی است.

او گفت: “صنایع زغال سنگ، فلزات و جنگلداری که محدودیت های عرضه محصول به طور قابل توجهی مانع کار شرکت ها می شود، در سخت ترین موقعیت قرار دارند.”

این صنایع به دلیل تحریم ها عرضه به غرب را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند، در حالی که جهت گیری مجدد فعالیت به سمت شرق نیازمند زیرساخت ها و زمان جدید برای ساخت آن است.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.