روسیه می گوید اوکراین غیرنظامیان خود را گلوله باران می کند. برخی تخلیه ها در ماریوپل

اخبار خارجی
0 0
Read Time:2 Minute, 59 Second

کیو: روسیه روز یکشنبه (1 مه) اعلام کرد که گلوله باران اوکراین غیرنظامیان خود را در منطقه جنوبی خرسون کشته و زخمی کرد، در حالی که برخی از غیرنظامیان از یک کارخانه فولاد در ماریوپل محاصره شده فرار کردند.

در همین حال، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، آخرین مقام غربی بود که در حمایت از اوکراین به کیف سفر کرد.

پلوسی در ویدئویی که توسط پلوسی به اشتراک گذاشته شده است، گفت: “ما معتقدیم که به دیدار شما می‌رویم تا از شما برای مبارزه برای آزادی تشکر کنیم… مبارزه شما مبارزه برای همه است. تعهد ما این است که تا پایان مبارزه در کنار شما باشیم.” رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی در توییتر.

پلوسی که چندین قانونگذار آمریکایی او را همراهی می کردند، روز جمعه گفت امیدوار است بسته کمکی 33 میلیارد دلاری برای اوکراین را که جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن درخواست کرده است، «در اسرع وقت» تصویب کند.

خبرگزاری RIA روسیه روز یکشنبه اعلام کرد، وزارت دفاع روسیه نیروهای اوکراینی را به گلوله باران یک مدرسه، مهدکودک و گورستان در روستاهای کیسلیوکا و شیروکا بالکا در منطقه خرسون متهم کرد.

این وزارتخانه جزئیات بیشتری ارائه نکرد. هیچ واکنش فوری از سوی اوکراین دریافت نشد و رویترز به طور مستقل نتوانست این گزارش را تأیید کند.

نیروهای روسی شهر خرسون را تصرف کرده اند و به آنها در 100 کیلومتری شمال کریمه ضمیمه شده توسط روسیه جای پایی دارند و اکثراً ماریوپل، یک شهر بندری استراتژیک شرقی در دریای آزوف را اشغال کرده اند.

ارتش اوکراین روز یکشنبه در بولتنی اعلام کرد که نیروهای روسی برای شکستن مرزهای اداری خرسون و آماده کردن راه برای حملات به شهرهای میکولایف و کریویی ریح می جنگند.

در ماریوپول، روسیه در 21 آوریل اعلام پیروزی کرد، حتی در حالی که صدها سرباز و غیرنظامی اوکراینی در کارخانه فولاد آزوفستال پناه گرفته بودند.

روز شنبه، یک جنگنده اوکراینی در داخل گفت که حدود 20 زن و کودک موفق شده اند.

اسویاتوسلاو پالامار، جنگنده، با اشاره به بقایای این کارخانه گفت: «ما غیرنظامیان را با طناب از زیر آوار بیرون می آوریم – این افراد مسن، زنان و کودکان هستند.

پالامار گفت که روسیه و اوکراین به آتش بس محلی احترام می گذارند و او امیدوار است غیرنظامیان تخلیه شده به شهر زاپوریژژیا در شمال غرب اوکراین منتقل شوند.

نه روسیه و نه سازمان ملل که خواستار توافق تخلیه شده اند، در مورد تخلیه اظهار نظر نکردند.

فرودگاه اودسا

مسکو پس از ناکامی در تصرف کیف در هفته های اولیه تهاجمی که در 24 فوریه آغاز کرد، تمرکز خود را به جنوب و شرق اوکراین معطوف کرده است. جنگ شهرها را با خاک یکسان کرده، هزاران غیرنظامی را کشته و بیش از 5 میلیون نفر را مجبور به ترک کشور کرده است.

مسکو اقدامات خود را یک “عملیات ویژه” برای خلع سلاح اوکراین و خلاص کردن آن از ناسیونالیسم ضد روسی تحریک شده توسط غرب می خواند. اوکراین و غرب می گویند روسیه یک جنگ تهاجمی غیرقابل تحریک را آغاز کرده است.

ماکسیم مارچنکو، فرماندار منطقه گفت، موشک روسی که روز شنبه از کریمه پرتاب شد، باند فرودگاه اصلی شهر اودسا در غرب را منهدم کرد، اما به کسی آسیب نرسید.

ارتش اوکراین گفت فرودگاه دیگر نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد و رئیس جمهور زلنسکی قول داد آن را بازسازی کند و در یک سخنرانی ویدئویی اواخر شب گفت که “اودسا هرگز رفتار با آن را فراموش نخواهد کرد.”

مسکو در مورد این اعتصاب اظهار نظری نکرد.

نیروهای روسیه اودسا، سومین شهر بزرگ اوکراین را به طور پراکنده در طول درگیری هدف قرار داده اند. مقامات اوکراینی گفتند که هشت نفر در حمله یک هفته پیش در آنجا کشته شدند.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.