روابط تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا بی جهت ناکارآمد است

اقتصادی
0 0
Read Time:4 Minute, 14 Second

واکنش دیرهنگام به مجموعه حامیان برگزیت آسان است اعتراف کردن خروج از بازار واحد و اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا با گفتن «به شما گفتم» برای اقتصاد بریتانیا بد بود. بنابراین در اینجا ادامه می یابد: به شما گفته است.

ناگزیر، سال به سال، شواهد جمع می شود از خسارت وارده نه تنها کاهش نرخ ارز پس از رفراندوم شوک دردناکی ایجاد کرد، بلکه تجارت کلی از اقتصادهای مشابه عقب مانده است و سرمایه گذاری تجاری به طرز چشمگیری ضعیف بوده است.

آیا راهی برای جبران این آسیب در کوتاه مدت تا میان مدت وجود دارد؟ متأسفانه، مسمومیت سیاسی روابط بریتانیا با اتحادیه اروپا، و تاکتیک‌های اپوزیسیون کارگر مبنی بر اینکه حداقل نیمی از دولت را در همه زمان‌ها قاطر بودن دارند، به این معنی است که هر گونه از بین بردن موانع با بازار واحد آهسته و تکه‌تکه خواهد بود. یک برنامه تحقیقاتی Horizon Europe در اینجا، یک توافق نامه تحرک نیروی کار در آنجا، یک معامله دامپزشکی در انتهای خط. و همه اینها در معرض بیزاری غیرمفید اتحادیه اروپا از لکه دار کردن خط سخت بین دسترسی آسان به بازارهای ارائه شده برای کشورهای عضو در چارچوب نظم قانونی آن و بوروکراسی سخت مرزی برای کشورهای خارج از آن است.

نکته دیوانه کننده این است که انگار بریتانیا تسلیم ایجاد موانع تجاری در سراسر جهان شده است. تا کنون، بقیه سیاست تجاری بریتانیا (بخش های بدون شاهزاده از هملتممکن است بگویید) بسیار معقول است و در بیشتر موارد نسبتاً خوب اجرا شده است.

توانایی بریتانیا برای اجرای دو سیاست تجاری متحرک با فلسفه های مختلف در یک دولت شگفت انگیز است. در نشست سران سازمان تجارت جهانی هفته گذشته، وزرا و مقامات بریتانیایی اعتبارنامه بین المللی تجارت آزاد مترقی خود را به نمایش گذاشتند. آن ماری ترولیان، وزیر بازرگانی بریتانیا، به FT گفت که سایر دولت‌ها (ناشناس) در این نشست به او گفته‌اند «رهبری بریتانیا در حمایت از ارزش‌های تجارت آزاد و منصفانه در نظم مبتنی بر قوانین چقدر مهم است». .

در مقطعی، بریتانیا با این که آخرین دولتی بود که در برابر پیشنهادی مبنی بر لغو توافقنامه WTO در مورد حقوق مالکیت معنوی در مورد واکسن‌های کووید، ایستادگی کرد، استقلال ذهنی خود را به نمایش گذاشت. به این ترتیب، موقعیت تا حدودی متناقض بودن جنگجوی تنها برای اصول چندجانبه گرایی را نشان داد.

خارج از سازمان تجارت جهانی، باند مورد علاقه بریتانیا در تجارت جهانی، آسیا-اقیانوسیه است، جایی که نگرش ها و رفتارهای آن بسیار مناسب است. علاوه بر قراردادهای دوجانبه خود با استرالیا و نیوزلند، الف قرارداد دیجیتال با سنگاپور به تازگی اجرایی شده است و بریتانیا در حال نزدیک شدن به توافق با هند است.

در برخی زمینه‌ها، مانند تمایل به پذیرش آزادسازی کشاورزی و پرداختن به مسائل دیجیتالی مانند جریان داده‌ها در معاملات تجاری، فعالیت‌های آن نشان‌دهنده تغییر سازنده در سیاست تجاری اتحادیه اروپا است. در برخی دیگر، از جمله اشتیاق این کشور برای پذیرش یک توافق تجاری ضعیف با هند به جای تقلید از عزم اتحادیه اروپا برای دستیابی به چیزی اساسی تر از دهلی نو، این نشانه ای از مصلحت ژئواستراتژیک است که سیاست تجاری را هدایت می کند.

اما، در هر صورت، بریتانیا در معاملات خود با خارج از اتحادیه اروپا، به طور کلی، یک مذاکره‌کننده شایسته و مشارکت‌کننده سازنده در راستای سنت تجارت آزاد بین‌المللی این کشور نشان می‌دهد. در مقابل، معاملات آن با بروکسل از زمان برگزیت ارتجاعی و مضر بوده است. تعهد به حاکمیت قانون بین‌المللی که در سازمان تجارت جهانی به آن افتخار می‌کند در تهدیدات آن علیه پروتکل ایرلند شمالی کاملاً وجود ندارد. بیزاری روان رنجورانه آن از همکاری کودکانه و خود ویرانگر است.

یک استدلال رایج برکسیتر این بود که فرصت‌ها در جاهای دیگر جبران می‌کنند و در نهایت بر شوک وارده به تجارت با اتحادیه اروپا غلبه می‌کنند. از نظر تئوری ممکن است که هنوز هم این اتفاق بیفتد، یا اینکه شکار دولت برای سودهای غیرقانونی داخلی برگزیت، در برخی مواقع باعث ایجاد یک بازی اساسی شود. اما تاکنون، تأثیر خالص خروج بریتانیا از اتحادیه گمرکی و بازار واحد به وضوح منفی است.

آسیا و اقیانوسیه بسیار دور باقی می ماند، هر چند به سختی نگاه کنید. روابط ناکارآمد بریتانیا با بزرگ‌ترین و نزدیک‌ترین شریک تجاری‌اش بسیار بیشتر از هر کاری سازنده است که در جاهای دیگر انجام می‌دهد، از جمله در سطح چندجانبه. بازم: بهت گفتم

ضعف گسترده در سرمایه گذاری تجاری بریتانیا، از جمله توسط شرکت های داخلی، و تجارت با اقتصادهای غیر اتحادیه اروپا، به ویژه قابل توجه است. این نشان می‌دهد که فقط اصطکاک‌های مرزی با این قاره نیست که به اقتصاد آسیب می‌زند، بلکه یک عدم اطمینان عمومی در بین شرکت‌ها و این احساس که سیاست اقتصادی در دست دولتی است که نمی‌داند یا اهمیتی نمی‌دهد چه می‌کند.

شراکت دیجیتال با سنگاپور – که در هر صورت نیازی به ناسازگاری با عضویت در بازار واحد اتحادیه اروپا ندارد – خوب است. اما این جایگزینی برای یک رابطه باز و سازنده با منطقه تجاری بریتانیا نیست که اینقدر بی پروا ترک کرده است.

[email protected]

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *