«رهبر چشم‌انداز عالی»: واکنش رهبران جهان به قتل شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق

اخبار خارجی
0 0
Read Time:2 Minute, 30 Second

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز جمعه (8 ژوئیه) در سوگ شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن به عنوان یک رهبر رویایی که روابط بین دو متحد را تقویت کرد، سوگواری کرد.

بلینکن در دیدار مشترک با همتایان ژاپنی و کره جنوبی خود در نشست گروه 20 در بالی، آبه را “رهبری با بینش عالی” خواند که “روابط بین کشورهای ما، ایالات متحده و ژاپن را به اوج جدیدی رساند.”

باسابقه ترین رهبر ژاپن روز جمعه پس از اصابت گلوله در جریان تبلیغات انتخاباتی پارلمانی درگذشت.

آبه که با سیاست‌های جسورانه «آبنومیکس»، تقویت ارتش و مقابله با نفوذ رو به رشد چین به دنبال خروج اقتصاد از رکود مزمن بود، در 67 سالگی درگذشت.

در اینجا برخی از واکنش ها از سراسر جهان است:

چین

سفارت چین در ژاپن مرگ شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن در روز جمعه در یک حمله تیراندازی را تسلیت گفت.

سخنگوی سفارت در وب سایت سفارت گفت: “نخست وزیر اسبق آبه در طول مدت مسئولیت خود به بهبود روابط چین و ژاپن کمک کرد. ما درگذشت او را تسلیت می گوییم و با خانواده اش همدردی می کنیم.”

ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا

“ایتالیا از این حمله وحشتناک که به ژاپن و بحث آزاد دموکراتیک ضربه زد، شوکه شده است. آبه به لطف روحیه نوآورانه و دیدگاه اصلاحی خود، قهرمان بزرگ زندگی سیاسی ژاپن و بین المللی در دهه های اخیر بود. ایتالیا به خانواده او تسلیت می گوید. به دولت و کل مردم ژاپن.”

رئیس جمهور تایوان تسای ایننگ ون

تسای گفت: “جامعه بین المللی نه تنها یک رهبر مهم را از دست داده است، بلکه تایوان یک دوست مهم و نزدیک خود را نیز از دست داده است. تایوان و ژاپن هر دو کشورهای دموکراتیک با حاکمیت قانون هستند و دولت ما اقدامات خشونت آمیز و غیرقانونی را به شدت محکوم می کند.” بیانیه ای که دفتر او منتشر کرد.

یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی

یون در بیانیه‌ای که توسط دفتر ریاست‌جمهوری ارائه شد، گفت: من به خانواده‌های داغدار و مردم ژاپن که طولانی‌ترین نخست‌وزیر و سیاستمدار محترم در تاریخ قانون اساسی ژاپن را از دست داده‌اند تسلیت می‌گویم.

یون افزود که تیراندازی “یک عمل جنایت نابخشودنی” بود.

ماتئوس موراویکی، نخست وزیر لهستان

او در توییتر نوشت: «من عمیقاً از خبر ترور @AbeShinzo شوکه شدم. “افکار من با خانواده دوست ژاپنی مان است که همیشه با لهستان بسیار مهربان بود. باشد که او در آرامش باشد.”

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا

جانسون در توییتر نوشت: «خبر فوق‌العاده غم‌انگیزی درباره شینزو آبه». “رهبری جهانی او در زمان های نامشخص برای بسیاری به یادگار خواهد ماند. افکار من با خانواده، دوستان و مردم ژاپن است.”

“بریتانیا در این زمان تاریک و غم انگیز در کنار شما می ایستد.”

رافائل گروسی رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی

“از مرگ غم انگیز نخست وزیر اسبق ژاپن، @AbeShinzo عمیقا متأسفم. دیدار با او و همکاری با او در مورد مسائل مهم ژاپن، مفتخر شدم. به خانواده او تسلیت می گویم، امیدوارم او در آرامش باشد.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.