رئیس جمهور سریلانکا هشدار داد که قرارداد وام صندوق بین المللی پول تا سپتامبر به تعویق می افتد

اقتصادی
0 0
Read Time:2 Minute, 58 Second

رئیس جمهور جدید سریلانکا گفت که پس از هفته ها تظاهرات و آشفتگی سیاسی ناشی از بحران اقتصادی این کشور، دریافت وام صندوق بین المللی پول حداقل تا سپتامبر طول می کشد.

رانیل ویکرمسینگه، که این ماه پس از آنکه معترضان، گوتابایا راجاپاکسا را ​​مجبور به فرار از کشور کردند، ریاست جمهوری را بر عهده گرفت، در یک سخنرانی گفت که نهایی کردن مذاکرات بیشتر از حد انتظار طول می کشد.

ویکرمسینگه که پیش از این به عنوان نخست وزیر خدمت می کرد، گفت: “من قصد داشتم ژوئیه به توافق برسم و تا هفته اول اوت تایید هیئت مدیره صندوق بین المللی پول را دریافت کنم.”

«از زمان وقوع حوادث [earlier in July] همه اینها اکنون به تعویق خواهد افتاد. تا پایان مرداد ماه طول خواهد کشید. فقط در ماه سپتامبر می‌توانیم تأییدیه بگیریم.»

ویکرمسینگه قبلا گفته بود که می‌خواهد در ماه ژوئن به توافق برسد. سریلانکا در بحبوحه خشم گسترده نسبت به دولت که سوءمدیریت اقتصادی آن توسط معترضان باعث سوق دادن کشور به بدترین بحران اقتصادی در دهه‌های اخیر می‌شود، تحت تاثیر هفته‌ها ناآرامی قرار گرفته است.

سریلانکا در ماه مه بیش از 50 میلیارد دلار بدهی خارجی خود را نپرداخت، اولین کشور آسیا-اقیانوسیه که در بیش از دو دهه گذشته این کار را انجام داد، پس از اتمام ذخایر خارجی. کمبود ارز خارجی برای واردات باعث کمبود فلج کننده همه چیز از سوخت گرفته تا دارو شده است که منجر به سقوط استانداردهای زندگی شده است.

این کشور در سال جاری مذاکرات با صندوق بین المللی پول را برای کمک مالی 3 میلیارد دلاری آغاز کرد و همچنین در حال مذاکره با سایر وام دهندگان از جمله بانک توسعه آسیایی و کشورهایی مانند هند و چین برای کمک های مالی بیشتر است.

تحلیلگران گفتند که دولت احتمالاً باید قبل از نهایی کردن توافق صندوق بین المللی پول، بسته ای از اصلاحات اقتصادی دردناک را دنبال کند.

ناندالال ویراسینگه، رئیس بانک مرکزی سریلانکا، به FT گفت که دولت باید «چندین تدابیر مالیاتی، چندین اقدام برای کاهش هزینه‌ها و تجدید ساختار شرکت‌های دولتی» را انجام دهد.

رتبه بندی فیچ اعلام کرد که در حالی که دولت اکثریت پارلمانی زیادی برای کمک به تصویب چنین اصلاحاتی دارد، اما خطر ایجاد مخالفت عمومی بیشتری را در پی دارد.

فیچ در یادداشتی گفت: «در غیاب توافق صندوق بین‌المللی پول، ما انتظار داریم که سریلانکا در کوتاه‌مدت با موقعیت خارجی بسیار متشنجی مواجه شود». این کشور حتی برای واردات ضروری مانند سوخت، غذا و دارو، ارز کمی دارد.

سریلانکا پس از افزایش جهانی قیمت سوخت و مواد غذایی پس از تهاجم روسیه به اوکراین، که فشار مالی ناشی از همه گیری کووید-19 را تشدید کرد، به نمونه ای شدید از فشارهای بسیاری از کشورهای در حال توسعه تبدیل شده است.

تعدادی از همسایگان سریلانکا نیز این فشار را احساس می کنند. پاکستان در این ماه با یک قرارداد اولیه برای پرداخت بیش از یک میلیارد دلار از صندوق بین المللی پول برای تکمیل ذخایر ارز خارجی خود موافقت کرد. و بنگلادش این هفته به صندوق بین المللی پول نزدیک شد تا مذاکرات را بر سر وام چند میلیارد دلاری آغاز کند.

اقتصاددانان می‌گویند که مصائب سریلانکا نیز به‌خاطر سوء مدیریت اقتصادی و هزینه‌های پروژه‌های زیرساختی فیل سفید تحت خانواده راجاپاکسا، که بیش از دو دهه بر کشور حکومت می‌کردند، ناشی از خود بوده است.

بسیاری از معترضان نیز خواهان استعفای ویکرمسینگه هستند. مدت کوتاهی پس از آغاز به کار، پلیس با باتوم یک مکان بزرگ تظاهرات در کلمبو را به منظور نمایش قدرت تحت ریاست جمهوری جدید پاکسازی کرد.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.