دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا محاصره غلات اوکراین را جنایت جنگی خواند

اخبار خارجی
0 0
Read Time:1 Minute, 27 Second

بروکسل: رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه (20 ژوئن) در حالی که وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای بحث در مورد راه‌های آزادسازی محصول در میان غذای جهانی با یکدیگر دیدار کردند، گفت: روسیه با مسدود کردن صادرات میلیون‌ها تن غلات اوکراینی مرتکب جنایت جنگی می‌شود. بحران

اوکراین یکی از تامین‌کنندگان برتر گندم در جهان است، اما کشتی‌های آن متوقف شده و بیش از 20 میلیون تن غله در سیلوها از زمان حمله روسیه به این کشور در فوریه و متعاقباً مسدود کردن بنادر آن در سیلوها محبوس شده است.

روسیه مسئولیت بحران غذایی را رد کرده و تحریم‌های غرب علیه مسکو را که منجر به جهش قیمت جهانی مواد غذایی شده و هشدارهای سازمان ملل درباره گرسنگی در کشورهای فقیرتر که به شدت به غلات وارداتی متکی هستند، متهم می‌کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از روسیه خواست مسیرهای دریای سیاه را که برای صادرات هر مقدار بیشتر غلات اوکراینی حیاتی است، باز کند.

او هنگام ورود به مذاکرات در لوکزامبورگ به خبرنگاران گفت: «نمی‌توان تصور کرد که میلیون‌ها تن گندم در اوکراین مسدود شود در حالی که در بقیه جهان، مردم (از گرسنگی) رنج می‌برند. این یک جنایت جنگی واقعی است.»

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در 8 ژوئن گفت که او از اوکراین برای حل و فصل مسائل مربوط به محموله غلات با مین زدایی مسیرهای بندری در دریای سیاه خود خبر داد و مسکو نیازی به اقدامی ندارد زیرا قبلاً تعهدات لازم را انجام داده است.

اتحادیه اروپا از تلاش‌های سازمان ملل برای میانجی‌گری توافقی برای ازسرگیری صادرات دریایی اوکراین در ازای تسهیل صادرات مواد غذایی و کود روسیه حمایت می‌کند، اما این امر به چراغ سبز مسکو نیاز دارد.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.