دبیرکل سازمان ملل: تأثیرات آب و هوا به سمت “سرزمین های تخریب ناشناخته” می رود

اخبار خارجی
0 0
Read Time:2 Minute, 24 Second

لندن: آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه (13 سپتامبر) در مورد انتشار یک گزارش علمی چند سازمانی که آخرین تحقیقات در مورد این موضوع را بررسی می کند، هشدار داد: تأثیرات تغییرات آب و هوایی “به سمت سرزمین های ناشناخته ویرانی پیش می رود”.

این گزارش که توسط سازمان جهانی هواشناسی (WMO) رهبری می شود، هشدار می دهد که جهان در مورد تغییرات آب و هوایی “در مسیر اشتباهی” پیش می رود.

گزارش United in Science می‌گوید با ادامه افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای در جو و ناتوانی رهبران جهان در اتخاذ استراتژی‌هایی برای نگه داشتن گرمایش جهانی زیر 1.5 درجه سانتی‌گراد بالاتر از دمای قبل از صنعتی شدن، زمین به نقاط اوج آب و هوایی خطرناک نزدیک‌تر شده است.

در حال حاضر، رویدادهای شدید آب و هوایی مکرر و شدیدتر هستند.

گوترش در پیامی ویدیویی گفت: موج گرما در اروپا. سیل های عظیم در پاکستان… هیچ چیز طبیعی در مورد ابعاد جدید این بلایا وجود ندارد.

با وجود کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در طول قرنطینه ویروس کرونا، انتشار گازهای گلخانه ای گرمایش سیاره از آن زمان فراتر از سطح قبل از همه گیری افزایش یافته است. این گزارش نشان می دهد که داده های اولیه نشان می دهد که انتشار جهانی دی اکسید کربن در نیمه اول سال جاری 1.2 درصد بیشتر از مدت مشابه در سال 2019 بوده است.

هفت سال گذشته گرم ترین سال های ثبت شده بود.

میانگین دمای جهانی در حال حاضر 1.1 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین قبل از صنعتی شدن است. و دانشمندان انتظار دارند که میانگین سالانه تا سال 2026 بین 1.1 درجه سانتیگراد و 1.7 درجه سانتیگراد گرمتر باشد – به این معنی که این احتمال وجود دارد که در پنج سال آینده از آستانه 1.5 درجه سانتیگراد عبور کنیم.

تا پایان قرن، بدون اقدامات تهاجمی آب و هوایی، گرمایش زمین به 2.8 درجه سانتیگراد تخمین زده می شود.

اما حتی در سطح فعلی گرمایش، می‌توانیم چندین نقطه اوج آب و هوا را پشت سر بگذاریم.

در این گزارش که شامل کمک‌های برنامه محیط‌زیست سازمان ملل و دفتر سازمان ملل برای کاهش خطر بلایای طبیعی است، آمده است: برای مثال، جریان اقیانوسی که گرما را از مناطق استوایی به نیمکره شمالی منتقل می‌کند، اکنون در کمترین حد خود در 1000 سال گذشته است – الگوهای آب و هوایی تاریخی را به خطر می‌اندازد. .

تقریبا نیمی از جمعیت جهان در برابر تأثیرات تغییرات آب و هوایی – سیل، گرما، خشکسالی، آتش سوزی و طوفان بسیار آسیب پذیر در نظر گرفته می شوند.

تا دهه 2050، بیش از 1.6 میلیارد شهرنشین به طور مرتب در دمای میانگین سه ماهه حداقل 35 درجه سانتیگراد دچار آب خواهند شد.

برای کمک به جوامع برای مقابله، WMO قول داده است که تا پنج سال آینده همه افراد روی زمین را تحت حفاظت یک سیستم هشدار اولیه قرار دهد.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.