دادگاه اوکراین اولین پرونده جنایات جنگی علیه سرباز روس را بررسی می کند

اخبار خارجی
0 0
Read Time:2 Minute, 7 Second

کیف: انتظار می رود دادگاه اوکراین روز جمعه (13 مه) رسیدگی به اولین پرونده جنایات جنگی ناشی از تهاجم روسیه در 24 فوریه را پس از متهم کردن یک سرباز اسیر شده روسی به قتل یک غیرنظامی 62 ساله آغاز کند.

این پرونده برای اوکراین اهمیت نمادین زیادی دارد. دولت کیف روسیه را به جنایات و وحشیگری علیه غیرنظامیان در جریان تهاجم متهم کرده و گفته است که بیش از 10000 جنایت جنگی احتمالی را شناسایی کرده است.

روسیه هدف قرار دادن غیرنظامیان یا دست داشتن در جنایات جنگی را رد کرده و کیف را متهم کرده است که آنها را برای لکه دار کردن نیروهای خود به نمایش گذاشته است.

وب سایت دادگاه منطقه ای کیف، سرباز مورد محاکمه را وادیم شیشیمارین معرفی کرد و گفت که او به “نقض قوانین و هنجارهای جنگ” متهم شده است.

دفتر دادستان کل اوکراین گفت که متهم یک سرباز 21 ساله در بخش تانک Kantemirovskaya از منطقه مسکو است.

او به دلیل قتل در روستای چوپاخیوکا در شمال شرق اوکراین، در شرق پایتخت کیف، در 28 فوریه به حبس ابد محکوم می شود.

برای اظهار نظر با سرباز ارتباط برقرار نشد. مشخص نیست که آیا او در دادگاه حاضر خواهد شد یا چه کسی از او دفاع خواهد کرد.

جلسه دادگاه قرار بود ساعت 10 صبح به وقت گرینویچ آغاز شود.

دفتر دادستان کل در بیانیه ای اعلام کرد که این سرباز پس از هدف قرار گرفتن ستون آنها توسط نیروهای اوکراینی، یک خودروی شخصی را برای فرار به همراه چهار نظامی دیگر روسی دزدید.

در این بیانیه آمده است که سربازان روسی وارد روستای چوپاخیوکا شدند و در آنجا ساکنان غیرمسلح را دیدند که سوار بر دوچرخه بود و با تلفن خود صحبت می کرد.

این گزارش می‌گوید که مظنون برای جلوگیری از گزارش حضور روس‌ها، دستور کشتن این غیرنظامی را صادر کرد و چندین گلوله از پنجره باز خودرو با تفنگ تهاجمی به سمت سر غیرنظامی شلیک کرد و او در دم جان باخت.

نحوه دستگیری این سرباز یا شواهدی که منجر به اتهامات جنایات جنگی شده است، بیان نشده است.

سرویس امنیتی SBU اوکراین تحقیقات در مورد این پرونده را انجام داد.

میشل باشله، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، روز پنجشنبه گفت نمونه های زیادی از جنایات جنگی احتمالی از زمان تهاجم روسیه وجود دارد و تاکنون 1000 جسد در منطقه کیف کشف شده است.

دادگاه کیفری بین‌المللی در 25 آوریل گفت که در یک تیم مشترک با دادستان‌های اوکراینی، لهستانی و لیتوانیایی که در مورد اتهامات جنایات جنگی علیه نیروهای روسی تحقیق می‌کنند، شرکت خواهد کرد.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.