خشم ملی گرایان روسی پس از شکست های خیره کننده در اوکراین

اخبار خارجی
0 0
Read Time:4 Minute, 4 Second

لندن: ملی گرایان روسی روز یکشنبه (11 سپتامبر) با عصبانیت از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خواستند تا تغییراتی فوری برای تضمین پیروزی نهایی در جنگ اوکراین ایجاد کند، یک روز پس از آن که مسکو مجبور به ترک سنگر اصلی خود در شمال شرقی اوکراین شد.

سقوط سریع ایزیوم در استان خارکف بدترین شکست نظامی روسیه از زمانی بود که نیروهای این کشور در ماه مارس از کیف پایتخت اوکراین عقب نشینی کردند.

در حالی که نیروهای روسی روز شنبه شهر به شهر را ترک می کردند، پوتین بزرگترین چرخ و فلک اروپا را در پارک مسکو باز می کرد، در حالی که آتش بازی آسمان را بر فراز میدان سرخ روشن می کرد تا تأسیس شهر در سال 1147 را جشن بگیرد.

رمضان قدیروف، رهبر چچن، متحد پوتین که سربازانش در خط مقدم مبارزات انتخاباتی در اوکراین بوده‌اند، در یک پیام صوتی 11 دقیقه‌ای که به اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام ارسال شده است، از دست دادن ایزیوم، یک مرکز حیاتی تامین را رد کرد.

اما او اعتراف کرد که این کمپین برنامه ریزی نشده است.

قدیروف گفت: “اگر امروز یا فردا تغییراتی در اجرای عملیات ویژه نظامی ایجاد نشود، من مجبور خواهم شد به رهبری کشور بروم تا وضعیت میدانی را برای آنها توضیح دهم.”

سکوت تقریبا کامل مسکو در قبال شکست – یا هرگونه توضیحی برای آنچه در شمال شرقی اوکراین رخ داده است – خشم قابل توجهی را در میان برخی از مفسران طرفدار جنگ و ناسیونالیست های روسی در رسانه های اجتماعی برانگیخت.

با آشکار شدن این شکست ها، وزارت دفاع روسیه روز جمعه تصاویر ویدئویی از اعزام نیروها به منطقه خارکف را منتشر کرد.

وزارت دفاع روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای روسیه مواضع اوکراین در منطقه را با نیروهای هوابرد، موشک و توپخانه مورد حمله قرار دادند.

مسکو ساکت است

نه پوتین، که فرمانده کل نیروهای مسلح روسیه است، و نه وزیر دفاع، سرگئی شویگو، تا ظهر روز یکشنبه علناً در مورد این شکست اظهار نظر نکرده بودند.

پوتین به مسکوئی ها گفت: ما به مسکو افتخار می کنیم و این شهر را با قدمت باشکوه و سرعت زندگی مدرن و پویا، جذابیت پارک های دنج، خطوط و خیابان ها و وفور رویدادهای تجاری و فرهنگی دوست داریم. متن پیام تبریک کرملین.

پوتین که شوکه خود را از اینکه به عنوان جاسوس KGB در آلمان شرقی گفته است که “مسکو سکوت می کند” را با فروریختن دیوار برلین توصیف کرده است، گفت کسانی که در عملیات اوکراین سقوط کرده اند جان خود را برای روسیه داده اند.

وزارت دفاع به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

یکی از وبلاگ نویسان برجسته نظامی و طرفدار جنگ در تلگرام که با نام رایبار پست می گذارد، نوشت: «آنها در حال غصه خوردن هستند.

اکنون زمان آن نیست که ساکت شوید و چیزی نگویید… این به طور جدی به علت آسیب می زند.

روز شنبه، این وزارتخانه اعلام کرد که یک «گروه‌بندی مجدد» برای انتقال نیروها از خارکف به منظور تمرکز بر منطقه دونتسک در شرق اوکراین – بیانیه‌ای که خشم بسیاری از وبلاگ‌نویسان نظامی روسیه را برانگیخت.

برخی از خبرنگاران حامی جنگ کرملین و نظامیان سابق و فعلی که فالوورهای زیادی در تلگرام جمع کرده اند، وزارتخانه را متهم کردند که شکست را به حداقل رسانده است.

شکست؟

ایگور گیرکین، یک مبارز ملی‌گرا و افسر سابق FSB که به آغاز جنگ در سال 2014 در منطقه دونباس شرقی اوکراین کمک کرد، فروپاشی یکی از خطوط مقدم اصلی درگیری را با نبرد موکدن در سال 1905 مقایسه کرد – شکستی فاجعه‌بار در جنگ روسیه و ژاپن. انقلاب 1905 روسیه را آغاز کرد.

اوکراین از پیشروی سریع خود که منجر به فرار هزاران سرباز روسی با پشت سر گذاشتن انبارهای مهمات و تجهیزات شد، به عنوان نقطه عطفی در جنگ 6 ماهه استقبال کرد.

گیرکین، که در انتقادات خود از مقامات ارشد کشور بی‌دریغ بوده و شویگو را “مارشال مقوایی” نامیده است، بارها گفته است که اگر روسیه بسیج سراسری را اعلام نکند، در اوکراین شکست خواهد خورد.

خشم ملی‌گرایان از شکست نظامی به طور بالقوه مشکلی بسیار بزرگ‌تر برای کرملین نسبت به انتقاد لیبرال‌های طرفدار غرب از پوتین است: نظرسنجی‌ها همچنان حمایت گسترده‌ای را از آنچه مسکو «عملیات نظامی ویژه» می‌نامد، نشان می‌دهد.

در حالی که پایتخت روز شنبه روز مسکو را با مهمانی‌ها و کنسرت‌های خیابانی جشن می‌گرفت، صدای ناآرامی حتی به پارلمان معمولاً تابع روسیه سرایت کرد.

سرگئی میرونوف، رهبر حزب اسماً اپوزیسیون اما وفادار به پوتین، «روسیه عادل» در توییتر گفت که با توجه به وضعیت نظامی، مراسم آتش بازی به افتخار این تعطیلات باید لغو شود.

یکی از پیام‌هایی که توسط سمیون پگوف خبرنگار برجسته جنگ در تلگرام منتشر شد، جشن‌های مسکو را «کفرآمیز» و امتناع مقامات روسی از آغاز جنگ تمام عیار را «اسکیزوفرنیک» خواند.

در این بیانیه آمده است: «یا روسیه از طریق تولد نخبگان سیاسی جدید به خودش تبدیل خواهد شد… یا دیگر وجود نخواهد داشت».

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *