خشم در ایران نسبت به زنی که پس از بازداشت حجاب جان خود را از دست داده است: رسانه های اجتماعی

اخبار خارجی
0 0
Read Time:2 Minute, 0 Second

دبی: اعتراضات روز یکشنبه (18 سپتامبر) ادامه یافت و #مهساامینی به یکی از هشتگ‌های برتر تاریخ در توییتر فارسی زبان تبدیل شد، زیرا ایرانی‌ها از مرگ یک زن جوان در بازداشت پلیس اخلاق با اجرای قوانین سخت‌گیرانه حجاب خشمگین شدند.

امینی 22 ساله روز جمعه پس از دستگیری در تهران در اوایل هفته به کما رفت. این پرونده حقوق زنان در ایران را مورد توجه قرار داده است.

پلیس شبهه های پخش شده در شبکه های اجتماعی مبنی بر ضرب و شتم او را رد کرد و گفت که او در حالی که با سایر زنان بازداشت شده منتظر بود بیمار شد.

پدر امینی روز یکشنبه به تارنمای خبری حامی اصلاحات امتداد گفت: “مقامات گفته اند دخترم از بیماری های مزمن پزشکی رنج می برد. من شخصاً چنین ادعاهایی را تکذیب می کنم، زیرا دخترم سالم بود و مشکل سلامتی نداشت.”

بر اساس ویدئوهای آنلاین، صدها معترض روز یکشنبه در اطراف دانشگاه تهران تجمع کردند و فریاد زدند “زن، زندگی، آزادی”.

رویترز نتوانست این فیلم را تأیید کند.

طبق شرع یا قوانین اسلامی ایران، زنان موظفند موهای خود را بپوشانند و لباس های بلند و گشاد بپوشند. متخلفان با توبیخ عمومی، جریمه یا دستگیری مواجه می شوند. اما در ماه‌های اخیر، فعالان از زنان خواسته‌اند تا علی‌رغم سرکوب «رفتار غیراخلاقی» از سوی حاکمان تندرو، حجاب را کنار بگذارند.

SURGING HASHTAG

تا بعدازظهر یکشنبه هشتگ فارسی #مهساامینی به 1.63 میلیون منشن در توییتر رسید.

امینی اهل اقلیم کردستان این کشور بود که در روز شنبه نیز اعتراضاتی از جمله در مراسم تشییع در زادگاهش سقز برگزار شد.

بین 8 تا 10 میلیون کرد در ایران زندگی می کنند. سپاه پاسداران ایران ده‌ها سال است که ناآرامی‌ها را در مناطق کردنشین کشور سرکوب کرده است و قوه قضاییه تندرو بسیاری از فعالان را به حبس‌های طولانی مدت یا اعدام محکوم کرده است.

پلیس تظاهرات سقز را سرکوب کرد. بر اساس ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی، حداقل یک مرد از ناحیه سر آسیب دیده است. رویترز نتوانست ویدیوها را تأیید کند.

بهزاد رحیمی، نماینده مردم سقز در مجلس به خبرگزاری نیمه رسمی ایلنا گفت که در مراسم تشییع جنازه چند نفر زخمی شدند. وی گفت: یکی از آنها بر اثر اصابت بلبرینگ به روده در بیمارستان سقز بستری شد.

گروه حقوق کرد هنگاو گفت، با این حال، 33 نفر در سقز زخمی شدند. رویترز به طور مستقل نتوانست این عدد را تایید کند.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.