جانت یلن در نبرد سیاسی بر سر نرخ تورم بالا تنه زد

اقتصادی
0 0
Read Time:5 Minute, 57 Second

جانت یلن تحت حمله قانونگذاران جمهوری خواه در جلسه استماع کنگره این هفته، دفاعی پرشور از تلاش های جو بایدن برای پایین آوردن تورم بالا، بزرگترین تهدید برای ریاست جمهوری او، ارائه کرد.

وزیر خزانه داری روز چهارشنبه به کمیته راه و روش مجلس نمایندگان گفت که نرخ تورم 8 درصدی در ایالات متحده غیرقابل قبول بود و “هدف شماره یک” بایدن کاهش آن بود.

او افزود: «ما تا حد زیادی تنها اقتصادی نیستیم که با فشارهای تورمی مانند این مواجه هستیم».

اقتصاددان بازار کار و رئیس سابق فدرال رزرو به سپر سیاسی دولت در برابر تورم تبدیل شده است. با داده‌های روز جمعه که نشان می‌دهد شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا در ماه می نسبت به سال 2021 به میزان 8.6 درصد افزایش یافته است، یلن انتقادها را مبنی بر اینکه سیاست‌های دولت، به‌ویژه لایحه محرک 1.9 تریلیون دلاری آن که در سال گذشته تصویب شد، اقتصاد را بیش از حد گرم کرده است، رد کرد.

یلن در طول سال های متمادی در واشنگتن، از جمله به عنوان مشاور ارشد اقتصادی بیل کلینتون، تمایل داشت که فراتر از منازعه سیاسی باقی بماند. این به او اجازه داد تا اعتبار و حمایت قابل توجه دو حزبی را در کاپیتول هیل حفظ کند.

حامیان می گویند که این او را به صدای ایده آل برای دولت در زمان بحران تبدیل می کند. این منعکس کننده جایگاه برخی از پیشینیان او در این شغل است، از جمله هنری پالسون در دوران جورج دبلیو بوش، که به دلیل تخصص خود به جای مهارت های سیاسی یا ارتباطی شناخته شده بودند. این نشان‌دهنده انحراف از رویکرد استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری دونالد ترامپ است که آشکارا سیاسی بود.

اما یلن را نیز به دردسر انداخته است و پیام کاخ سفید را در زمانی که رای دهندگان به طور گسترده با عملکرد بایدن در اقتصاد موافق نیستند و انتخابات میان دوره ای تنها چند ماه دیگر باقی مانده است، مخدوش کرده است.

هفته گذشته، یلن اعتراف کرد که در مورد مسیر تورم در سال گذشته “اشتباه” کرده است. در آن زمان خطر یک افزایش بزرگ جزئی به نظر می رسید و زنجیره تامین و شوک های جنگ اوکراین پس از آن قابل پیش بینی نبود. این یک اعتراف استاندارد به یک اشتباه پیش‌بینی برای یک اقتصاددان بود، اما بلافاصله توسط جمهوری‌خواهان به عنوان مدرکی دال بر تقصیر مورد استفاده قرار گرفت.

یلن همچنین تاکید کمتری بر حرص و طمع شرکت ها یا افزایش قیمت ها به عنوان دلیل قیمت های بالا نسبت به سایر مقامات دولت داشته است و پیشنهاد می کند که کاهش تعرفه های وارداتی چینی که توسط دونالد ترامپ اعمال شده است ممکن است به کاهش تورم کمک کند. مناظره.

آنچه او می گوید همان چیزی است که او معتقد است. ممکن است ناخوشایند باشد، اما من فکر می‌کنم که او حقیقت را می‌گوید.»

او افزود: «او به شدت برای چیزی که با آن موافق است استدلال می‌کند و از خواندن صحبت‌های کاخ سفید که با آن موافق نیست خودداری می‌کند».

بن کلتون از مشاوران سیاست بیکن اضافه می کند که یلن “حیوان سیاسی نیست”.

او توسط بایدن به‌عنوان فردی که فوق‌العاده با صلاحیت بود – نمی‌دانم می‌توانم بگویم یک چهره انتقالی بود یا نه – اما کسی که مردم به او اعتماد کنند، نامزد شد. او کسی نبود که کارهای سیاسی یا پیام های عالی را به نمایش بگذارد. ”

تاکنون دموکرات ها از هر دو جناح مترقی و میانه رو حزب از یلن حمایت کرده اند. بسیاری از جمهوری خواهان هنوز می گویند که شخصاً به او احترام می گذارند، اما به طور فزاینده ای در مورد سیاست های دولت تندخو شده اند و برخی نیز مستقیماً به او حمله کرده اند.

بیل هگرتی، سناتور جمهوری خواه از تنسی و یکی از اعضای جمهوری خواه گفت: «او نه تنها در حالی که رئیس جمهور بایدن سیاست های اقتصادی فاجعه باری را دنبال می کرد، ایستاده است، بلکه حتی سیاست هایی را که کشور ما را به پرتگاه رکود سوق داده است، تشویق کرده و تلاش کرده است تا توجیه کند. کمیته بانکی در اتاق فوقانی کنگره.

وی افزود: «از اینکه اقتصاددانی مانند جانت یلن نمی‌توانست چنین سیاست‌های بی‌ملاحظه‌ای را که اثرات آن به معیشت آمریکایی‌ها آسیب می‌زند، منصرف کند، بسیار ناامید شده‌ام.

در یک مبادله پر تنش، تام رایس، نماینده جمهوریخواه از کارولینای جنوبی، از یلن پرسید که آیا کاخ سفید “عمدا” قیمت انرژی را بالا می برد یا خیر.

یلن با اشاره به مجوز رئیس جمهور برای آزادسازی یک میلیون بشکه در روز از ذخایر نفت این کشور، پاسخ داد: «البته این عمدی نیست». رایس پاسخ داد که این فقط یک «قطره در سطل» بود و «می‌دانی که ساختگی است».

سارا بیندر، استاد علوم سیاسی در دانشگاه جورج واشنگتن، گفت که یلن در یک گرداب سیاسی و اقتصادی گرفتار شده بود که کنترل آن سخت بود.

مهم نیست که یلن چه گفت یا نگفت. . . جمهوری خواهان این استراتژی را دنبال می کنند که دولت بایدن و سیاست های دموکرات را مسئول تورم می دانند. این کمپین آنهاست.»

«زمینه اقتصادی گسترده‌تر، که مشکلات سیاسی را ایجاد می‌کند، تورم بالای نسلی است. این برای دولتی سخت است که در قبال آن پاسخگو خواهد بود، حتی اگر تقصیر به عهده فدرال رزرو باشد.

برایان دیز، مدیر شورای اقتصاد ملی در بیانیه ای به فایننشال تایمز گفت کاخ سفید از عملکرد یلن راضی است.

وزیر یلن نیروی محرکه راهبرد اقتصادی رئیس جمهور و صدای انتقادی در کار دولت برای رسیدگی به چالش های اقتصادی کشور بوده است.

یکی از مقامات کاخ سفید هرگونه شکاف بین کاخ سفید و خزانه داری را رد کرد و گفت که آنها “کاملاً همسو هستند”.

چه در اتاق موقعیت و چه با شرکا و متحدان جهانی ما، قدرت او، توانایی او در درک سیاست و مبادلات هر موضوعی، و تجربه حفظ ثبات مالی در زمان‌های ناپایدار برای رئیس‌جمهور و کل تیم ما بسیار ارزشمند است.» این مقام گفت.

یلن روز پنجشنبه در کنفرانسی در نیویورک تایمز دیل بوک گفت: «هیچ چیزی وجود ندارد که نشان دهد» ممکن است ایالات متحده با رکود مواجه شود. اما او هشدار داد که «بعید است [petrol] قیمت ها به زودی کاهش می یابد.»

یلن همچنین اصرار داشت که از اندازه یا دامنه لایحه محرک – معروف به طرح نجات آمریکایی – پشیمان نیست. او گفت: “من این کار را به گونه ای دیگر انجام نمی دهم.”

تقریباً از زمان آغاز به کار دولت بایدن شایعاتی مبنی بر اینکه یلن ممکن است به زودی وزارت خزانه داری را ترک کند، احتمالاً پس از انتخابات میان دوره ای در نوامبر وجود داشته است. اما هیچ پیشنهادی از سوی او یا کاخ سفید وجود نداشته است.

و ایان کاتز، از Capital Alpha Partners، می گوید که تأثیر سیاسی هر وزیر خزانه داری اغلب می تواند اغراق آمیز باشد.

اگر تورم در ماه نوامبر همچنان بد باشد، رای‌دهندگان دموکرات‌ها را مجازات خواهند کرد و وقتی این کار را انجام می‌دهند به فکر یلن نخواهند بود.»

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.