توضیح دهنده: چه چیزی باعث خشونت کنونی اسرائیل و غزه می شود

اخبار خارجی
0 0
Read Time:5 Minute, 15 Second

تل آویو: اسرائیل و ستیزه جویان فلسطینی در نوار غزه روز شنبه (6 اوت) در بدترین درگیری خشونت های فرامرزی از زمان جنگ 11 روزه بین اسرائیل و حماس در سال گذشته، در حال تبادل آتش بودند.

حملات هوایی اسرائیل 11 نفر از جمله یکی از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی فلسطین، یک گروه شبه نظامی تحت حمایت ایران را که در یک حمله هدفمند کشته شد، کشته است.

این امر پس از دستگیری یکی دیگر از رهبران ارشد جهاد اسلامی در کرانه باختری این هفته در عملیاتی چند ماهه اسرائیل برای دستگیری فلسطینیان مظنون به حملات صورت گرفت.

شبه نظامیان ده ها راکت به سمت شهرها و شهرک های اسرائیل شلیک کرده اند که زندگی ده ها هزار نفر را مختل کرده است.

در اینجا نگاهی به آخرین دور خشونت داریم:

در سایه حماس

جهاد اسلامی کوچکتر از دو گروه اصلی مبارز فلسطینی در نوار غزه است و از گروه حاکم حماس بسیار بیشتر است. اما از حمایت مالی و نظامی مستقیم ایران برخوردار است و به نیروی محرکه درگیر شدن در حملات موشکی و دیگر رویارویی ها با اسرائیل تبدیل شده است.

حماس که در سال 2007 کنترل غزه را از تشکیلات خودگردان فلسطینی به رسمیت شناخته شده در اختیار گرفت، اغلب در توانایی خود برای اقدام محدود است زیرا مسئولیت اداره امور روزمره این سرزمین فقیر را بر عهده دارد. جهاد اسلامی چنین وظایفی ندارد و به عنوان یک جناح ستیزه جو ظاهر شده است و حتی گاهی اوقات اقتدار حماس را تضعیف می کند.

این گروه در سال 1981 با هدف ایجاد یک کشور فلسطینی اسلامی در کرانه باختری، غزه و تمامی مناطقی که اکنون اسرائیل نامیده می شود، تأسیس شد. این سازمان از سوی وزارت خارجه آمریکا، اتحادیه اروپا و سایر دولت ها به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است. جهاد اسلامی نیز مانند حماس به نابودی اسرائیل سوگند خورده است.

ارتباط ایران

دشمن اصلی اسرائیل، ایران، آموزش، تخصص و پول را به جهاد اسلامی می‌رساند، اما بیشتر تسلیحات این گروه در داخل تولید می‌شود. در سال‌های اخیر، زرادخانه‌ای برابر با حماس با موشک‌هایی با برد بلندتر که قادر به حمله به منطقه مرکزی تل آویو اسرائیل هستند، ساخته است.

آژیرهای حمله هوایی روز جمعه در حومه جنوب تل آویو به صدا درآمد، اگرچه به نظر می رسید هیچ موشکی به این منطقه اصابت نکرده باشد.

اگرچه پایگاه آن غزه است، اما جهاد اسلامی در بیروت و دمشق نیز رهبری دارد، جایی که روابط نزدیکی با مقامات ایرانی دارد.

زمانی که اسرائیل روز جمعه عملیات خود را در غزه آغاز کرد، زیاد النخاله، رهبر ارشد این گروه، در تهران بود و با مقامات ایرانی دیدار کرد.

فرماندهان هدف

این اولین بار نیست که اسرائیل رهبران جهاد اسلامی را در غزه می کشد. تیسیر الجباری، فرماندهی که روز جمعه کشته شد، جایگزین بهاء ابوالعطا شد که توسط اسرائیل در حمله سال 2019 کشته شد. مرگ او اولین ترور برجسته یک شخصیت جهاد اسلامی توسط اسرائیل از زمان جنگ 2014 در نوار غزه بود.

الجباری، 50 ساله، یکی از اعضای “شورای نظامی جهاد اسلامی”، نهاد تصمیم گیری این گروه در غزه بود. او مسئول فعالیت های شبه نظامی جهاد اسلامی در شهر غزه و شمال نوار غزه در طول جنگ 2021 بود. اسرائیل اعلام کرد که در حال آماده شدن برای حمله موشکی ضد تانک علیه اسرائیل است.

مرگ او پس از دستگیری یکی از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی در کرانه باختری توسط اسرائیل در اوایل این هفته رخ داد. بسام السعدی، 62 ساله، یکی از مقامات ارشد جهاد اسلامی در شمال کرانه باختری است. به گفته رسانه های اسرائیلی، السعدی در تلاش برای تعمیق نفوذ این گروه در کرانه باختری و گسترش قابلیت های آن بود.

السعدی در مجموع 15 سال را در چندین دوره در زندان های اسرائیل به دلیل عضویت فعال در جهاد اسلامی گذراند. اسراییل در سال 2002 دو تن از پسران او را که آنها نیز از مبارزان جهاد اسلامی بودند در حوادث جداگانه ای کشت و خانه او را در جریان نبردی شدید در شهر جنین در کرانه باختری در همان سال ویران کرد.

زویکا هایموویچ، رئیس سابق نیروی دفاع هوایی ارتش اسرائیل، گفت: «زمانی که شما فرماندهان را مورد ضربه قرار دهید، فوراً بر تمام سازمان تأثیر خواهد گذاشت.

بلافاصله یک آشفتگی بزرگ در جهاد ایجاد می کند.»

یک تعادل ظریف

از زمان به دست گرفتن قدرت در سال 2007، حماس چهار جنگ با اسرائیل، اغلب با حمایت مبارزان جهاد اسلامی، انجام داده است. گذشته از شعله ور شدن در اوایل سال جاری، مرزها از زمان جنگ 11 روزه سال گذشته تا حد زیادی ساکت بوده است و به نظر می رسد حماس در حاشیه این آتش سوزی فعلی باقی مانده است، که ممکن است مانع از سرایت آن به جنگ همه جانبه شود.

ستیزه جویان جهاد اسلامی حماس را با شلیک راکت، اغلب بدون بر عهده گرفتن مسئولیت، به چالش کشیده اند تا در حالی که حماس آتش بس را حفظ می کند، جایگاه خود را در میان فلسطینی ها افزایش دهد. اسرائیل حماس را مسئول همه پرتاب موشک از غزه می داند.

حماس باید بین مهار آتش جهاد اسلامی به اسرائیل راه برود و در صورت سرکوب این گروه از خشم فلسطینیان جلوگیری کند. مانند شعله ور شدن های گذشته، حماس در مورد اینکه این دور از درگیری ها چه مدت – و چقدر خشونت آمیز خواهد بود – حرف آخر را خواهد زد.

سرپرست سرپرست

درگیری‌های کنونی در حالی رخ می‌دهد که اسرائیل در یک بحران سیاسی طولانی گرفتار شده است که رأی‌دهندگان را برای پنجمین بار در کمتر از چهار سال در پاییز به پای صندوق‌های رای می‌فرستد.

یائیر لاپید، رهبر موقت، اوایل تابستان امسال پس از فروپاشی دولت متنوع ایدئولوژیکی که او به تشکیل آن کمک کرد و باعث آغاز انتخابات جدید شد، زمام امور را به دست گرفت.

لاپید، مجری و نویسنده سابق تلویزیون میانه رو، فاقد پیشینه امنیتی است که بسیاری از اسرائیلی ها آن را برای رهبری خود ضروری می دانند. ثروت سیاسی او می تواند به جنگ فعلی متکی باشد، یا اگر بتواند خود را به عنوان یک رهبر توانا معرفی کند، تقویت می شود یا در حالی که اسرائیلی ها تلاش می کنند از آخرین هفته های تابستان لذت ببرند، از یک عملیات طولانی ضربه بخورد.

لاپید امیدوار است در رای گیری آتی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق، یک شاهین امنیتی را که به اتهام فساد محاکمه می شود، کنار بزند.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.