توضیح دهنده: آنچه باید در مورد مسیر فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو بدانید

اخبار خارجی
0 0
Read Time:1 Minute, 30 Second

آیا نقطه چسبندگی وجود دارد؟

فنلاند و سوئد مایلند تضمین هایی داشته باشند که کشورهای عضو ناتو در حین رسیدگی به درخواست ها و تا زمانی که به عضویت کامل درآیند از آنها دفاع کنند.

دیپلمات های ناتو می گویند که تصویب می تواند یک سال طول بکشد، زیرا پارلمان هر 30 کشور ناتو باید اعضای جدید را تأیید کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفته است که این کشورها می‌توانند «سریع» به آن بپیوندند و او مطمئن است که می‌توان ترتیباتی برای دوره موقت پیدا کرد.

سوئد و فنلاند تضمین هایی را از ایالات متحده، آلمان و بریتانیا دریافت کرده اند که اگر مورد حمله قرار بگیرند، حمایت خواهند کرد.

پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند اذعان کرد که ثبت درخواست عضویت به تنهایی دو کشور را تحت چتر ماده 5 ناتو قرار نمی دهد، که تضمین می کند حمله به یک متحد، حمله به همه است.

هاویستو گفت: «اما در عین حال کشورهای عضو ناتو علاقه دارند که هیچ گونه نقض امنیتی در طول دوره درخواست رخ ندهد. به عنوان مثال فنلاند می تواند در این مدت تمرینات نظامی تقویت شده ای را با اعضای ناتو برگزار کند.

روسیه چه می گوید؟

مسکو بارها درباره «عواقب جدی» در صورت پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو هشدار داده و گفته است که باید نیروهای زمینی، دریایی و هوایی خود را در دریای بالتیک تقویت کند و احتمال استقرار سلاح‌های هسته‌ای در این منطقه را افزایش داده است.

روسیه و فنلاند 1300 کیلومتر مرز مشترک دارند. شبه‌جزیره کولا، در شمال‌غربی روسیه که از مرز فنلاند و نروژ به سمت شرق می‌رود، یک «سنگر استراتژیک» است که مسکو آن را کلید امنیت ملی خود می‌داند و همچنین خانه ناوگان شمالی روسیه است.

دومین شهر بزرگ، سنت پترزبورگ، در 170 کیلومتری مرز با فنلاند قرار دارد.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.