تورم و اقتصاد تعلق

اقتصادی
0 0
Read Time:8 Minute, 16 Second

این مقاله نسخه ای از خبرنامه ناهار رایگان مارتین سندبو است. ثبت نام اینجا تا هر پنجشنبه خبرنامه را مستقیماً به صندوق ورودی خود ارسال کنید

زمان تحولات بزرگ جهانی ممکن است برای جهان خوب نباشد، اما راز کثیف روزنامه‌نگاری این است که نظر نویسان معمولی آنها را از نظر حرفه‌ای بسیار ارزشمند می‌دانند. کتاب اما موضوع متفاوتی است. شوک‌های اقتصادی به‌قدری سریع وارد شده‌اند که روند کند انتشار کتاب سال‌ها کار پر زحمت را گروگان ثروت می‌گذارد. آخرین کتابم را تمام کردم، اقتصاد تعلقدر ماه های اولیه سال 2020، خیلی زود است که درباره یک بیماری همه گیر صحبت کنیم که طی هفته ها اقتصاد جهانی را وارونه کرد.

نسخه شومیز، که روز سه‌شنبه در ایالات متحده منتشر شد، به من فرصتی داد تا به آنچه تغییر کرده است فکر کنم (اگرچه پس از ارسال مقدمه جدید، روسیه به اوکراین حمله کرد و کتاب را دوباره منسوخ کرد). برای من، «جذاب‌کننده‌ترین» در مورد همه‌گیری این است که برخی از سیاست‌هایی که در کتاب از آنها دفاع می‌کردم، ناگهان به شدت مورد استقبال قرار گرفتند. آنها شامل محرک های اقتصادی کلان قوی برای “اقتصاد پرفشار”، سیاست هایی هستند که به تعادل مجدد قدرت در بازار کار و اقتصاد دیجیتال کمک می کنند (و البته ترکیبی از این دو، جایی که فشار تقاضای بالا قدرت چانه زنی کارگران را بهبود می بخشد). ، و شرایط آسان تر برای ترک مشاغل بد برای جستجوی مشاغل بهتر. به ویژه “Bidenomics” دولت ایالات متحده یک مورد آزمایشی عالی است.

در کتاب، من استدلال کردم که ما در گذشته از این چیزها بسیار کم داشتیم. من نوشتم که هزینه آن رشد ضعیف و عملکرد بهره‌وری و همچنین افزایش بی‌عدالتی بوده است، زیرا این نتایج به طور نامتناسبی به کسانی که دستمزدهای پایین‌تری دارند و در حاشیه بازار کار آسیب می‌زند. در میان چیزهای دیگر، من به این نتیجه رسیدم که بسیار مهم است که در مورد محرک تقاضای کلان کمتر ترسو باشیم.

این هفته، این استدلال ها توسط تحقیق جدید از بانک تسویه بین المللی در اینجا سه ​​یافته کلیدی وجود دارد. اول، به طور متوسط، رکود اقتصادی نابرابری را افزایش می دهد. دوم، افزایش نابرابری چسبنده است و به خودی خود به سرعت پایین نمی آید. در اصطلاح به این «هسترزیس نابرابری» می گویند. (قیاس با “هیسترزیس” است که در آن تولید از دست رفته در یک رکود برای همیشه از بین می رود زیرا اقتصادهای پس از رکود به ندرت به مسیر قبل از رکود خود باز می گردند). و سوم، نابرابری بیشتر، ابزارهای معمول سیاست های کلان اقتصادی را که برای مبارزه با تورم استفاده می شود، خنثی می کند. این یافته‌ها روی هم نشان می‌دهند که چندین مسیر تعادلی وجود دارد که اقتصاد می‌تواند به آن‌ها ختم شود: برخی که رکودها نادرتر یا کم عمق‌تر هستند، نابرابری کمتر و تولید و بهره‌وری بالاتر هستند. و برخی که رکودها بیشتر یا عمیق‌تر هستند، نابرابری بیشتر و تولید و بهره‌وری کمتر است. این که یک اقتصاد از آن پیروی می کند تا حدی بستگی به این دارد که سیاست گذاران چقدر مایل به استفاده از قدرت آتش هستند تا اقتصادهای در حال رشد را حفظ کنند، با نگرانی خاص برای آنهایی که در پایین هستند.

این پیشینه ای است که من از آن به بحث بزرگ تورم پس از همه گیری نزدیک شده ام. همانطور که در اوایل نوشتم، یک دوره تورم نشانه خوشایندی است که ما سیاست های تقاضا را درست انجام داده ایم. و من استدلال کرده ام که افزایش های بعدی، در هر صورت، به دلیل، بله، شوک های موقت عرضه بوده است. این واقعیت که ما یکی پس از دیگری شوک عرضه‌ای پیش‌بینی‌نشده داشته‌ایم – که هیچ‌کس با آن مخالفت نمی‌کند – دلیلی بر این نیست که فکر کنیم هر یک از آنها گذرا نیستند.

اما فرض کنید درست است، همانطور که به نظر می رسد اکثر مردم اکنون فکر می کنند، اینکه تورم بی سابقه قیمتی است که ما برای یک سیاست تقاضای فشار بالا می پردازیم، این سیاست چقدر برای قیمت ارائه می دهد؟ اجازه دهید نگاهی به ایالات متحده بیندازیم، که به وضوح اقتصادی است که نیاز به تقاضای فشار بالا را جدی گرفته است.

اول بهره وری را در نظر بگیرید. با نرخ متوسط ​​سالانه 1.1 درصد از پایان سال 2019 افزایش یافته است، تولید به ازای هر ساعت کار نسبتاً خوب عمل کرده است – بهتر از سال های قبل از همه گیری فوری اما در مقایسه با رشد سریع تر بهره وری نیروی کار در گذشته های دور، همچنان ناامید کننده است. البته توجه داشته باشید که تولید در اقتصاد ایالات متحده امروز بیشتر است از پیش بینی شده قبل از همه‌گیری – و باید مکث کنید تا بپذیرید که چه شاهکار خارق‌العاده‌ای است. در عین حال، افراد کمتری نسبت به سه سال پیش مشغول به کار هستند و تعداد افراد کمتری از آنچه در روند قبلی انتظار می‌رفت، کمتر است. در مجموع، این بدان معناست که بهره وری به طور قابل توجهی بالاتر از پیش بینی شده قبل از همه گیری است: خروجی در ساعت به طور غیرمنتظره ای سریع رشد کرده است.

در مورد نابرابری چطور؟ فدرال رزرو آتلانتا بزرگ ردیاب رشد دستمزد به طور مفید رشد دستمزد را بر اساس سطح دستمزد تجزیه می کند. همانطور که نمودار آن (در زیر بازتولید شده) نشان می‌دهد، دستمزدها در بین فقیرترین حقوق بگیرها بسیار سریعتر از بالاترین دستمزدها رشد می‌کنند، و این شکاف به سرعت در حال افزایش است – در واقع، بالاترین رکورد در تاریخ است. هشدار: اینها نباید به عنوان معیارهای کاملاً زمان واقعی در نظر گرفته شوند (آنها میانگین متحرک 12 ماهه تغییرات دستمزد سال به سال برای همان افراد هستند). اما این الگو به طور قانع‌کننده‌ای نشان می‌دهد که دستمزدها در این همه‌گیری نابرابر کمتر شده‌اند، که جدیدترین رشد دستمزدها به‌ویژه در سطوح پایین قوی بوده است و بنابراین، این احتمال وجود دارد که فقیرترین‌ها افزایش دستمزدهای واقعی را حتی به عنوان بالاترین دستمزد دیده‌اند. کاهش دستمزد واقعی را شاهد بوده اند. (یک هشدار دیگر: بسیار ثروتمندترین ها دستگیر نمی شوند؛ کمبود داده ها به این معنی است که ردیاب کسانی را که بیش از 150000 دلار در سال درآمد دارند حذف می کند.)

نمودار خطی رشد دستمزد سال به سال ایالات متحده بر اساس سطح دستمزد نشان می دهد که زمان رونق برای آمریکایی های کم دستمزد فرا رسیده است.

بنابراین، تا اینجای کار، پایان نامه اقتصاد تعلق به خوبی حفظ شده است. دستمزدهای بهتر در پایین ترین سطح و بهره وری بالاتر از حد انتظار، پاداش بسیار خوبی برای افزایش تورم است – حداقل اگر تورم واقعاً به زودی در غیاب شوک های منفی جدید به عرضه جهانی کاهش یابد. با سود آمریکا افزایش یافت به عنوان سهمی از ارزش افزوده واقعی (نمودار را ببینید)، نشانه کمی از تقاضای دستمزدی ناپایدار که شرکت ها را مجبور به افزایش تورم قیمت می کند، وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این نوع استدلال، آدام توز را بخوانید آخرین نوشته در مورد بحث در مورد فشار دستمزدها بر قیمت گذاری شرکت ها. و به یاد داشته باشید که تورم در دهه قبل به طور غیرمنتظره ای پایین بود، بنابراین افزایش فعلی فقط به هماهنگ کردن سطوح قیمت کمک می کند با آنچه که فدرال رزرو مردم را تشویق می کند تا هنگام تصمیم گیری های بلندمدت وام و استقراض برنامه ریزی کنند.

نمودار نشان می دهد که سود واحدهای شرکت های غیرمالی ایالات متحده در بالاترین حد خود قرار دارد

تضاد با کشورهای دیگر آموزنده است. در بریتانیا، تولید به خوبی ایالات متحده حفظ نشده است. و تقسیم دستمزد کاملا متفاوت رفتار کرده است. همانطور که نمودار زیر نشان می دهد، در نیمه دوم سال 2020 کمترین درآمد بهترین عملکرد را داشتند. اما از آن زمان به بعد، بالاترین درآمدها و سپس برخی از آنها، با دو سال افزایش آشکار نابرابری را به دست آوردند.

نمودار حقوق ماهانه انگلستان بر حسب درصد

در این میان نرخ تورم بین دو کشور قابل مقایسه است. تفاوت در تولید و تحولات نابرابری ناشی از این تورم چه دلیلی دارد؟ پاسخ محتمل‌تر دقیقاً محرک بسیار قوی‌تر و انتخاب‌های سیاست بازتوزیع آگاهانه‌تر در ایالات متحده در مقایسه با بریتانیا است. ما هنوز نباید Bidenomics را حذف کنیم، یا روایت جدیدی را که اقتصاد پرفشار به ارمغان می آورد، تورم ضعیف کننده است، بپذیریم.

خواندنی های دیگر

  • آ کاغذ جدید به ادبیاتی کمک می کند که نشان می دهد چگونه بحران های مالی می توانند افراط گرایی سیاسی را ایجاد کنند. این مطالعه نشان می‌دهد که قرار گرفتن بیشتر در معرض وام‌های ارز خارجی در مجارستان، که منجر به مشکلات مالی بیشتر با تغییر نرخ ارز می‌شود، منجر به حمایت بیشتر از راست افراطی پوپولیست می‌شود.

  • اخبار دنیای درآمد پایه جهانی: شهرهای ایالات متحده در حال آزمایش UBI برای هنرمندان و گروهی از شهرداری های لهستان هستند. برنامه آزمایشی UBI دو ساله دارد برای 5000 نفر در انگلستان، الف گزارش جدید توسط سازمان Compass محاسبه می‌کند که یک UBI به مبلغ 11000 پوند برای یک خانواده چهار نفره می‌تواند با حذف کمک‌های معاف از مالیات، افزایش نرخ مالیات به میزان 3 درصد و گرفتن نرخ بیمه ملی برای همه تامین شود.

  • جست و جوی روح آلمانی ها در مورد حمایت از اوکراین بسیار جذاب است. یورگن هابرماس، بزرگترین نظریه پرداز دموکراسی زنده آلمانی، داشته است در کنار احتیاط وزن کرد. آدام توز مشارکت را در زمینه قرار می دهد. و پل میسون به طور قانع کننده ای استدلال می کند که چرا آنهایی که در سمت چپ هستند باید هابرماس را رد کنند.

اخبار اعداد

  • تورم قیمت مصرف کننده در بریتانیا به دلیل جهش اخیر در قیمت انرژی به بالاترین نرخ در بیش از 40 سال گذشته رسید. این کشور را نزدیک به بالای جدول تورم در میان اقتصادهای OECD قرار می دهد.

    نمودار درصد تغییر سالانه قیمت مصرف کننده در آوریل 2022 در بریتانیا در مقایسه با کشورهای منتخب
  • طبق تحقیقات جدید، اختلال شناختی ناشی از کووید-19 شدید با کاهشی که در سنین 50 تا 70 سالگی رخ می دهد، قابل مقایسه است.

خبرنامه لکس – هر چهارشنبه با نامه‌ای از مراکز Lex در سراسر جهان و هر جمعه مروری بر بهترین تفسیر هفته دریافت کنید. ثبت نام اینجا

دقت نظر – داستان های برتر از دنیای مالی شرکت ها. ثبت نام اینجا

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.