تورم نیجریه به بالاترین حد خود در 17 سال اخیر رسید

اقتصادی
0 0
Read Time:2 Minute, 47 Second

آمارهای منتشر شده از سوی آژانس آمار نیجریه در روز پنجشنبه نشان داد که تورم در نیجریه در ماه آگوست به بالاترین میزان در 17 سال گذشته یعنی 20.5 درصد رسید که ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی، گازوئیل و کاهش ارزش پول است.

نیجریه از مارس 2016 تورم دو رقمی را تجربه کرده است، اما این وضعیت به دلیل کمبود مزمن دلار و فشار جهانی بر قیمت ها به دلیل جنگ در اوکراین تشدید شده است.

اداره ملی آمار اعلام کرد که تورم مواد غذایی در ماه اوت به 23 درصد رسیده است که در مقایسه با 22 درصد در ماه ژوئیه به دلیل افزایش هزینه های ضروری مانند نان، غلات، گوشت و سایر اقلام افزایش یافته است. این افزایش، برای هفتمین سال متوالی، پس از 19.6 درصد در ژوئیه است.

شرکت مشتقات مالی مستقر در لاگوس در یادداشتی گفت که “اثرات ترکیبی ناامنی، اختلالات عرضه جهانی و هزینه‌های لجستیکی بالاتر همچنان بر قیمت‌های عمومی تاثیر می‌گذارد.”

FDC گفت، در حالی که قیمت مواد غذایی در پی توافق روسیه و اوکراین بر سر عرضه غلات کاهش یافته است، نایرا ضعیف تر به این معنی است که نیجریه منفعتی نداشته است.

ارزش پول نیجریه در برابر دلار از ابتدای سال جاری تقریباً 25 درصد کاهش یافته است. تورم اصلی، بدون در نظر گرفتن قیمت مواد غذایی و انرژی، به دلیل کاهش ارزش پول و هزینه های حمل و نقل بالا، به 17.2 درصد افزایش یافته است.

بانک مرکزی نیجریه از ماه می نرخ بهره را با 250 واحد افزایش به 14 درصد رسانده است. تحلیلگران می گویند افزایش 50 واحدی در جلسه بعدی کمیته سیاست پولی بانک در 26 سپتامبر قابل اجرا است.

اما پیتر اسکریبانته، از گروه مشاوره آکسفورد اکونومیکس آفریقا، گفت که افزایش نرخ بهره بعید است در کاهش تورم موثر باشد. اسکریبانته، که پیش بینی کرد تورم در سه ماهه چهارم سال 2022 به اوج خود خواهد رسید، گفت: “تورم توسط عوامل طرف عرضه مانند هزینه های ورودی بالاتر و کمبود مواد غذایی هدایت می شود که اثربخشی سیاست کلی نرخ های بهره بالاتر را محدود می کند.” سال آینده.

اقتصاد نیجریه برای پرداخت قبوض واردات به دلار آمریکا متکی است و کمبود مزمن دلار بر قیمت ها تأثیر منفی گذاشته است. درآمدهای نفتی تقریباً 90 درصد از درآمد ارزی کشور را تشکیل می دهد.

با این حال، نیجریه از رونق قیمت نفت ناشی از تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین سودی نبرده است. دزدی افسارگسیخته نفت خزانه نیجریه را تحت تاثیر قرار داده است که توسط شرکت نفت دولتی در سه ماهه اول سال 1 میلیارد دلار برآورد شده است. در ماه اوت، تولید نفت خام 1.1 میلیون بشکه در روز بود که بسیار کمتر از سهمیه 1.8 میلیونی اوپک نیجریه است. قیمت بالای نفت همچنین به این معنی است که دولت برای یارانه های نفتی که شهروندانش از آن برخوردار می شوند، بیشتر پرداخت می کند.

بانک مرکزی به دلیل تلاش برای سهمیه بندی ذخایر در حال کاهش، کنترل های ارزی شدیدی را اعمال کرده است. مشاغلی مانند خطوط هوایی برای بازگرداندن درآمد حاصل از فروش بلیت در نیجریه با مشکل مواجه شده اند. واردکنندگان و سایر مشاغل بدون دسترسی به دلار از بانک مجبور شده اند دلار را از بازار سیاه تهیه کنند که در آن نایرا آزادانه در برابر دلار تقریباً 50 درصد بالاتر از نرخ رسمی معامله می کند.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.