تغییر سبز جدید بانک مرکزی اروپا: یک “حواس پرتی” یا فقط “بادام زمینی”؟

اقتصادی
0 0
Read Time:10 Minute, 54 Second

این مقاله نسخه ای از خبرنامه Moral Money ما در سایت است. ثبت نام اینجا برای دریافت خبرنامه مستقیماً به صندوق ورودی شما.

برای دریافت آخرین اخبار، نظرات و تحلیل های ESG از سراسر FT، از مرکز پول اخلاقی ما دیدن کنید

بانک های مرکزی در مورد تغییرات آب و هوایی چه باید بکنند؟ این یکی از داغ ترین بحث های اقتصادی زمان ما است. برای مدتی، به نظر می رسید که انگیزه سیاستگذاران برای اتخاذ رویکردی فعال تر، متوقف نشدنی باشد، که با ابتکاراتی مانند شبکه برای سبز کردن سیستم مالی، که در سال 2017 در پاریس شکل گرفت، پیش رفت.

اما اکنون، با افزایش شدید تورم، بانک‌های مرکزی با این انتقاد مواجه می‌شوند که حواسشان را از وظیفه اصلی خود یعنی حفظ ثبات قیمت‌ها منحرف کرده‌اند. اخیراً لری سامرز، وزیر خزانه داری پیشین ایالات متحده، گزارشی منتشر کرده است.

سامرز: «من همیشه به بچه‌هایم می‌گفتم که تعداد فعالیت‌های فوق برنامه‌ای که می‌توانند انجام دهند… بستگی به نحوه انجام آنها در دوره‌های مرکزی اصلی‌شان دارد.» به حضار گفت در مدرسه اقتصاد لندن او گفت که منطق مشابهی را می توان در مورد بانک های مرکزی امروز اعمال کرد. شاید زمانی که نرخ تورم دو رقمی دارید، نتوانید تغییرات اقلیمی جهانی را تحمل کنید.

بنابراین، همانطور که در زیر به آن می پردازیم، لحظه جالبی برای بانک مرکزی اروپا برای راه اندازی ماموریتی برای کمک به کربن زدایی از بازار اوراق قرضه این قاره است. آیا خیلی دور می شود یا به اندازه کافی دور نیست؟ نظرات خود را در [email protected] با ما در میان بگذارید. (سایمون موندی)

فشار آب و هوای جدید بانک مرکزی اروپا: شما نمی توانید همه مردم را راضی نگه دارید. . .

در یک صبح ابری فرانکفورت در ماه مارس سال گذشته، دو پاراگلایدر به پشت بام رفت دفتر مرکزی بانک مرکزی اروپا با نمای شیشه‌ای، بنر بزرگی را باز کرد که روی آن نوشته شده بود: “تامین مالی قاتلان آب و هوا را متوقف کنید!”

شیرین کاری صلح سبز با هدف برنامه بانک مرکزی اروپا برای تحریک اقتصاد اروپا از طریق خرید اوراق قرضه شرکتی انجام شد. این طرح مورد انتقاد شدید منتقدان سبز اندیش قرار گرفته است که شکایت داشتند بخش عظیمی از سرمایه گذاری آن به اوراق قرضه صادر شده توسط برخی از بزرگترین تولیدکنندگان کربن این قاره اختصاص یافته است.

اکنون بانک مرکزی اروپا در تلاش است تا روایت را تغییر دهد. روز دوشنبه، این کشور قول داد که به تدریج دارایی های اوراق قرضه شرکتی خود را “کربن زدایی” کند و “این دارایی ها را به سمت ناشران با عملکرد آب و هوایی بهتر متمایل کند”.

این تغییر زمانی رخ می‌دهد که بانک مرکزی اروپا گسترش سبد اوراق قرضه خود را متوقف می‌کند، بخشی از تلاش‌هایش برای تشدید سیاست‌های پولی در بحبوحه افزایش تورم. بنابراین استراتژی جدید و سبزتر فقط برای خریدهای آن با استفاده از درآمدهای اوراق قرضه ای که از قبل در سررسید دارند اعمال می شود. این یعنی حدود 30 میلیارد یورو در سال، از مجموع 386 میلیارد یورو.

هنوز ابهامات زیادی در مورد سیاست جدید وجود دارد که از اکتبر اعمال خواهد شد. بانک مرکزی اروپا تنها جزئیات مبهم از نحوه اندازه گیری عملکرد آب و هوای شرکت ها ارائه کرده است. و تغییر در خرید اوراق قرضه تنها بخشی از موضع جدید آن است. به زودی محدودیت هایی را بر روی مقدار اوراق قرضه شرکتی صادر شده توسط شرکت های با انتشار بالا که به عنوان وثیقه برای اعتبار می پذیرد، اعمال خواهد کرد. اوراق قرضه شرکت هایی با افشای آب و هوا ناکافی به هیچ وجه پذیرفته نخواهد شد.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، قول داد که گام‌های سازگار با آب و هوای بیشتری در پیش خواهد داشت و این گمانه‌زنی را برانگیخت که بانک مرکزی ممکن است در نهایت شروع به فروختن دارایی‌های کربن فشرده خود کند یا بخش‌های خاصی را به طور کلی از استراتژی خرید اوراق قرضه حذف کند.

این برای بازار اوراق قرضه اروپا – و استراتژی آب و هوایی آن چه معنایی دارد؟

اولف ارلاندسون و جو ریچاردسون از موسسه آنتروپوسن با درآمد ثابت مدتی است که روی این سؤالات کار می کنند. آنها این را به عنوان لحظه ای “با فدرال رزرو نجنگید” توصیف کردند: بانک مرکزی اروپا به صراحت اعلام کرده است که قصد دارد بر تشدید محیط تامین مالی برای گازهای گلخانه ای بالا نظارت کند، سیگنالی که فقط سرمایه گذاران بی خرد آن را بی اهمیت می دانند. ریچاردسون پیش‌بینی کرد زمانی که بانک مرکزی اروپا در نهایت شروع به کاهش دارایی‌های اوراق قرضه شرکتی خود کرد، «اینها اوراق قرضه‌ای هستند که ابتدا فروخته می‌شوند».

در حالی که اثرات کامل رویکرد تدریجی بانک مرکزی اروپا سال ها طول می کشد تا احساس شود، AFII پژوهش نشان می دهد که برخی از شرکت های کربن فشرده ممکن است بیشتر از سایرین احساس فشار کنند زیرا به دنبال تامین مالی مجدد بدهی های کاهش یافته در چند سال آینده هستند. بانک مرکزی اروپا کمی کمتر از 20 میلیارد یورو اوراق قرضه شرکتی صادر شده توسط شرکت برق آلمانی Eon دارد که 31 درصد آن در سال 2024 یا زودتر سررسید می شود. برای شرکت نفت فرانسوی توتال، این اعداد 16.3 میلیارد یورو و 24 درصد است.

ارلاندسون می گوید که خرید اوراق قرضه بانک مرکزی اروپا به معنای حمایت مالی قابل توجهی برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سوخت های فسیلی سنگین بوده است. او گفت: «وقتی بانک مرکزی اروپا اوراق قرضه از گلنکور می‌خرید، تا حدی به معادن زغال‌سنگ متان نشتی گلنکور در استرالیا کمک مالی می‌کرد. زمانی که آنها اوراق قرضه توتال را می خریدند، به طور ضمنی از ساخت توتال از خط لوله نفت شرق آفریقا حمایت می کنند.

بانک مرکزی اروپا قبلاً یک رویکرد “خنثی از بازار” را برای سبد اوراق قرضه شرکتی خود دنبال می کرد، به این معنی که تلاش می کرد دارایی های خود را متناسب با وزن آن اوراق در کل بازار اوراق قرضه قرار دهد. اما به عنوان یک کاغذ مهم در اوایل سال جاری اشاره شد، شرکت‌های صنایعی مانند معدن و انرژی ناشران فعال‌تری در بازار اوراق قرضه اروپا نسبت به شرکت‌های همتا در بخش‌هایی مانند فناوری یا خدمات حرفه‌ای هستند. نویسندگان – که شامل یک اقتصاددان بانک مرکزی اروپا می‌شوند – خاطرنشان کردند که این بدان معناست که صنایع کربن بر نسبت به سهم آنها از فعالیت اقتصادی اروپا بیش از حد در دارایی‌های اوراق قرضه بانک مرکزی اروپا حضور دارند.

حرکتی که بحث داغی دارد

با این حال، قصد بانک مرکزی اروپا برای کربن زدایی سبد سهام خود، که از سال گذشته در مورد آن صحبت می کرد، واکنش های زیادی را برانگیخت. در فوریه، اعضای محافظه کار پارلمان اروپا از این طرح انتقاد کرد به عنوان یک “حواس پرتی” از وظیفه اصلی بانک مرکزی اروپا در مدیریت تورم، و آن را به تلاش برای گسترش وظایف خود از “در پشتی” متهم کرد.

پس از اینکه معاون سابق وزیر خزانه داری گفت بانک مرکزی ایالات متحده باید مقابله با خطرات تغییرات آب و هوایی را در اولویت قرار دهد، این با موضع قانونگذاران جمهوری خواه که مانع انتصاب سارا بلوم راسکین به هیئت مدیره فدرال رزرو شدند، همخوانی دارد.

یکی از بانک‌های مرکزی که قبلاً در این زمینه حرکت کرده است، بانک انگلستان است که مارک کارنی، رئیس سابق آن، نقش برجسته‌ای در پیشبرد تغییرات آب و هوایی در دستور کار بانک مرکزی داشت. نوامبر گذشته اعلام کرد که شرکت‌ها باید معیارهای مرتبط با آب و هوا را رعایت کنند تا در طرح خرید دارایی‌اش گنجانده شوند و خریدهایش به سمت عملکردهای قوی‌تر در آن جبهه متمایل خواهد شد.

هاو ون استینیس، مشاور ارشد سابق کارنی در بانک مرکزی اروپا، گفت، در حالی که بانک های مرکزی حق دارند خطرات آب و هوایی را جدی بگیرند، دلایلی وجود دارد که نسبت به بیانیه جدید بانک مرکزی اروپا نگران باشیم. او نسبت به تغییر چارچوب وثیقه ابراز نگرانی کرد، که به گفته او “برای تامین نقدینگی سیستم مالی هر روز، و به ویژه در مواقع اضطراری وجود دارد. یکی فقط با احتیاط شدید با آن برخورد می کند.”

ون استینیس نیز از موضع جدید خرید اوراق قرضه که ظاهراً با هدف افزایش هزینه سرمایه برای برخی از وام گیرندگان نسبت به دیگران است، ناآرام بود. او گفت: «به‌دنبال انحراف هزینه سرمایه – این واقعاً کار بانک مرکزی نیست.

خود بانک مرکزی اروپا گفت که این حرکت تحت پوشش بخش دوم مأموریت دوگانه آن است که از آن می‌خواهد از سیاست اقتصادی اتحادیه اروپا – که اکنون انتقال انرژی را در هسته خود دارد – حمایت کند.

دیگران گفتند که باید در اقدام اقلیمی خود تهاجمی تر باشد. استانیسلاس جوردان، رئیس گروه فشار پوزیتیو مانی اروپا، استدلال کرد که سوخت‌های فسیلی وارداتی منبع بلندمدت ریسک‌های تورمی هستند – و بنابراین ترویج انتقال انرژی باید بخشی از وظایف اصلی بانک مرکزی اروپا برای مدیریت تورم در نظر گرفته شود.

برای منتقدانی مانند جوردان، این فقط یک گام کوچک در جهت درست از سوی بانک مرکزی اروپا است. او با اشاره به حدود 30 میلیارد یورو خرید دارایی که تحت تأثیر سیاست جدید قرار خواهد گرفت، گفت: ما در مورد بادام زمینی صحبت می کنیم. کاری که آنها اینجا انجام دادند بسیار متواضعانه است. (سایمون موندی)

گزارش اضافی توسط هانا وندلند

ژاپن اسکریپت وام های تامین مالی زغال سنگ را تغییر می دهد

دولت ژاپن اواخر ماه گذشته اعلام کرد که ارائه وام های ین برای ساخت دو نیروگاه زغال سنگ در آسیا را متوقف می کند: یکی در اندونزی و دیگری در بنگلادش. این تغییر سیاست در پاسخ به انتقاد فزاینده جهانی از نقش ژاپن به عنوان صادرکننده اصلی پروژه انرژی زغال سنگ صورت گرفت.

با از دست رفتن بودجه، به نظر نمی رسد که هیچ یک از این پروژه ها در حال حاضر پیش بروند. بنگلادش خواهد شد از برنامه های خود برای یک طرح مبتنی بر زغال سنگ اجتناب کند به نفع یک کارخانه گاز طبیعی مایع برای پروژه مطربری 2 خود. پروژه Indramayu اندونزی، که قبلاً متوقف شده بود، ممکن است به طور کامل متوقف شود تا به هدف خالص صفر این کشور برسد.

وزارت خارجه ژاپن این اقدام را درست پیش از نشست ماه گذشته کشورهای G7 اعلام کرد که در سال گذشته توافق کردند که حمایت مالی بین المللی از پروژه های جدید زغال سنگ را متوقف کنند. سومین اقتصاد بزرگ جهان در ابتدا با این توافق مخالفت کرد و اصرار داشت که پروژه‌های در حال انجام از جمله کارخانه‌های Indramayu و Matarbari 2 را حذف می‌کند.

مالیه عمومی از ژاپن، چین و کره جنوبی به حساب می آید بیش از 95 درصد طبق گزارش موسسه منابع جهانی، از مجموع تامین مالی خارجی نیروگاه های زغال سنگ از سال 2013 تاکنون. سال گذشته، چین و کره جنوبی نیز متعهد شدند که حمایت از پروژه های زغال سنگ در خارج از کشور را متوقف کنند.

تغییر سیاست ژاپن به طور گسترده توسط سرمایه گذاران بین المللی ESG و فعالان محیط زیست محلی مورد استقبال قرار گرفته است. اما نگرانی جدیدی را نیز ایجاد کرد. این یک پیروزی مهم برای همسویی جهانی پاریس است – اما تنها در صورتی که زغال سنگ یک به یک با LNG جایگزین نشود. [liquefied natural gas] اریک کریستین پدرسن، رئیس سرمایه‌گذاری‌های مسئول در Nordea Asset Management، می‌گوید که مزایای آب و هوایی که به طور مداوم بیش از حد مورد استفاده قرار می‌گیرد. پدرسن افزود: به عنوان زغال سنگ.

تصمیم ژاپن در حالی اتخاذ شد که خود G7 تصمیم گرفت LNG را به عنوان “پاسخ ضروری” به بحران انرژی فعلی ناشی از جنگ در اوکراین در نظر بگیرد. لسلی هوک، همکار ما گزارش داد که فعالان آب و هوا از آن زمان G7 را به عقب نشینی از تعهد خود برای توقف تامین مالی پروژه های سوخت فسیلی خارج از کشور تا پایان سال جاری متهم کرده اند. در بیانیه پایانی نشست ژوئن آمده است که “سرمایه گذاری با حمایت عمومی در بخش گاز می تواند به عنوان یک پاسخ موقت” در برخی شرایط استثنایی مناسب باشد. (تامامی شیمیزویشی، نیکی)

خواندن هوشمند

اپراتور زندان ایالات متحده CoreCivic به دلیل سودجویی ادعایی از کار اجباری توسط زندانیان مهاجر مورد بررسی قرار می گیرد. می نویسد لی نیش از The Intercept. اما همچنین در چندین صندوق زیست محیطی، اجتماعی و مدیریتی که توسط شرکت‌هایی مانند BlackRock، DWS و State Street اداره می‌شوند، استفاده می‌شود.

دیدگاه های پایدار

اگر از Moral Money لذت می برید، ممکن است بخواهید آن را بررسی کنید دیدگاه های پایدار — یک سرویس جدید برای متخصصان مالی پایدار از بازوی تخصصی FT، که هر سه‌شنبه و پنج‌شنبه، به سیاست‌ها و مقررات ESG کمک می‌کند. این یک منبع عالی است که به شما کمک می‌کند تا از پیشرفت‌ها در این فضای سریع در جریان باشید. آخرین نسخه به عقب نشینی علیه طرح های اتحادیه اروپا برای طبقه بندی گاز و هسته ای به عنوان “سبز” نگاه می کند. می توانید برای یک دوره آزمایشی رایگان ثبت نام کنید اینجا.

دقت نظر – داستان های برتر از دنیای مالی شرکت ها. ثبت نام اینجا

منبع انرژی – اخبار انرژی ضروری، تجزیه و تحلیل و هوش داخلی. ثبت نام اینجا

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *