تایوان می گوید سازمان جهانی بهداشت درخواست ها برای وضعیت ناظر در مجمع را نادیده می گیرد

اخبار خارجی
0 0
Read Time:1 Minute, 53 Second

تایوان: در بحبوحه فشار دیپلماتیک چین برای منزوی کردن جزیره، تایوان «نارضایتی و تأسف» خود را از عدم دعوت سازمان بهداشت جهانی برای شرکت در مجمع سالانه آتی در ژنو ابراز کرد.

وزارت امور خارجه در بیانیه ای اعلام کرد که WHO درخواست های مکرر تایوان برای اجازه حضور در مجمع جهانی بهداشت (WHA) را که قرار است از 22 تا 28 می به عنوان ناظر برگزار شود، نادیده گرفته است.

تایوان به دلیل مخالفت های پکن از اکثر گروه های جهانی کنار گذاشته شده است. چین اصرار دارد که تایوان نباید به عنوان یک کشور مستقل رفتار شود زیرا این جزیره را یکی از استان های خود می داند.

تایوان شکایت کرده است که حذف این کشور از سازمان جهانی بهداشت تلاش‌ها برای مبارزه با همه‌گیری COVID-19 را با مشکل مواجه کرده است.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «سازمان بهداشت جهانی نتوانست بی‌طرف و حرفه‌ای بماند و بارها ضرورت و فوریت مشارکت تایوان در WHO و WHA را نادیده گرفت.»

اوایل این هفته، یکی از مقامات سازمان جهانی بهداشت گفت که تصمیم گیری در مورد اعطای وضعیت ناظر به تایوان احتمالا تا روز دوشنبه، پس از دریافت پیشنهادی از 13 کشور عضو که از درخواست تایوان برای حضور در آن حمایت می کردند، دریافت کرد.

تایوان هیأتی را به ژنو می‌فرستد تا برای وضعیت ناظر در مجمع لابی کند و در حاشیه این مجمع با همتایان خود از کشورهای دیگر دیدار کند.

رویترز نتوانست فوراً برای پاسخ به بیانیه تایوان به سازمان جهانی بهداشت برسد.

چین پس از انتخاب رئیس جمهور تایوان تسای اینگ ون در سال 2016، که چین او را جدایی طلب می داند، مشارکت تایوان را مسدود کرد – اتهامی که او آن را رد می کند. تایوان از سال 2009 تا 2016 در دوره ای که روابط گرم تر بین پکن و تایپه بود، اجازه حضور در این مجمع را داشت.

وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت که تایوان باید اجازه داشته باشد در این نشست شرکت کند و گفت که محرومیت جزیره‌ای که به‌طور دموکراتیک اداره می‌شود به دستور چین بی‌جا بوده و نگرانی‌ای برای سلامت جهانی است.

تایوان ادعای حاکمیت چین را رد می‌کند و می‌گوید تنها مردم آن می‌توانند درباره آینده جزیره تصمیم بگیرند.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *