بدبینی اقتصاد چین را با کم رنگ شدن سرمایه گذاری خارجی فرا می گیرد

اقتصادی
0 0
Read Time:5 Minute, 4 Second

مهم نیست که چه چیزی را می فروشید، تجارت شما در چین باید بسیار زیاد باشد، اگر چینی هایی که باید کالاهای شما را بخرند فقط این کار را انجام دهند.

هرگز یک بند «اگر فقط» وزن بیشتری نداشت. در 85 سالی که کارل کرو، یک مدیر تبلیغاتی آمریکایی مستقر در شانگهای، این کلمات را در کتاب خود نوشت. چهارصد میلیون مشتری، جمعیت چین 1 میلیارد نفر افزایش یافته است. مجموع قدرت مخارج آنها اکنون پس از آمریکایی ها در رتبه دوم قرار دارد.

با این حال، شکاف بین وعده و واقعیت در بازار افسانه‌ای چین، امروزه به اندازه زمانی که کرو سعی می‌کرد رژ لب آمریکایی و برندی فرانسوی را برای طبقه متوسط ​​نوظهور دهه 1930 عرضه کند، شرکت‌های خارجی را درگیر خود کرده است. مجموعه ای از مسائل سیاسی و نظارتی – که به دلیل سیاست های سختگیرانه شی جین پینگ در مورد کووید و مواضع او در مورد جنگ روسیه در اوکراین تشدید شده است – در حال توطئه برای از بین بردن رویاهای بسیاری از شرکت های چندملیتی است.

نتیجه این است که سرمایه گذاری مستقیم شرکت های خارجی در چین در حال سقوط است. جورج ووتکه، رئیس اتاق بازرگانی اتحادیه اروپا در پکن، می‌گوید که غیرقابل‌پیش‌بینی بودن جامعه تجاری اروپا را وادار می‌کند تا سرمایه‌گذاری‌های خود را در چین به حالت تعلیق درآورد. او با استناد به نظرسنجی نگرش این ماه از 1800 عضو اتاق اضافه می کند: «بسیاری از اعضای ما اکنون رویکردی منتظر و منتظر سرمایه گذاری در چین دارند. بیست و سه درصد از اعضای ما اکنون در حال بررسی انتقال سرمایه گذاری های فعلی یا برنامه ریزی شده به خارج از چین هستند که بالاترین سطح ثبت شده است. و 77 درصد گزارش می دهند که جذابیت چین به عنوان مقصد سرمایه گذاری آینده کاهش یافته است. “

بدبینی جامعه تجاری ایالات متحده را نیز تحت تأثیر قرار داده است. مایکل هارت، رئیس اتاق بازرگانی آمریکا در چین، هشدار می دهد که مشکلات سفر مدیران خارجی که به دنبال بازدید از عملیات چینی خود هستند – از جمله لغو پروازها، عوارض ویزا و قرنطینه های طولانی در بدو ورود – منجر به “کاهش گسترده” خواهد شد. سرمایه گذاری “دو، سه، چهار سال آینده”.

ناامیدی و ناراحتی خانواده‌های مهاجر که هفته‌ها در آپارتمان‌هایشان در شانگهای و جاهای دیگر محبوس شده‌اند، بسیاری را متقاعد می‌کند که در اسرع وقت دروازه‌های خروج را ببندند. نظرسنجی اتاق بازرگانی آلمان نشان داد که نزدیک به 30 درصد از کارمندان خارجی قصد ترک چین را داشتند.

“تو دیدی؟ ویدئو مردی در شانگهای که فریاد می زند “می خواهم بمیرم”؟ یکی از معلمان بریتانیایی مستقر در شهر، که حاضر به معرفی بیشتر نشد، پرسید. “خب، این کار در اینجا نیز انجام شده است. بسیاری از مردم از مشکلات روانی رنج می برند. واقعاً سخت است که هفته ها در خانه بمانید، مخصوصاً با کودکان خردسال. “

همه اینها ممکن است نشان دهنده یک تغییر اساسی در نحوه عملکرد اقتصاد جهانی باشد. برای دهه‌ها، چین یکی از داغ‌ترین مقاصد برای شرکت‌های چندملیتی غربی بوده است که به دنبال فعالیت‌های تولیدی فراساحلی یا افزایش فروش در بزرگترین بازار نوظهور جهان هستند.

در سال 2020 یک نقطه عطف را پشت سر گذاشت و از ایالات متحده به عنوان مقصد پیشرو در جهان برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی جدید پیشی گرفت. بر اساس داده های سازمان ملل. اکنون به نظر می رسد که یک معکوس در حال انجام است. آمار پروژه‌های سرمایه‌گذاری خارجی سبز – که شامل عوامل جدید و سایر برنامه‌های اعلام شده توسط شرکت‌های خارجی است – کمترین میزان را نشان می‌دهد. مجموع سه ماهه بر اساس گزارش fDi Markets، پایگاه داده FT، در سه ماهه اول سال جاری از زمان شروع رکوردها در سال 2003.

داده های جمع آوری شده توسط Rhodium Group، یک شرکت مشاوره، روند مشابهی را نشان می دهد. سرفصل تعداد سرمایه گذاری مستقیم خارجی برای شرکت های اتحادیه اروپا با یک خرید شرکتی که مدت ها برنامه ریزی شده بود، افزایش یافت، اما ارزش پروژه های سبز فیلد جدید به پایین ترین سطح خود در چند سال اخیر رسید. مارک ویتزکه، تحلیلگر رودیوم، که اشاره می کند که ارقام رسمی سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین به دلیل عواملی مانند محاسبه درآمد شرکت های چندملیتی در چین به عنوان سرمایه گذاری، افزایش یافته است، گفت: “شکوفایی از گل رز در حال ظهور است.”

مطمئناً، برخی از شرکت‌های چندملیتی همچنان در چین تجارت خوبی انجام می‌دهند، اما داستان‌های فزاینده‌ای از گسست‌های ناگهانی سرفصل اخبار را به خود اختصاص می‌دهند. بزرگترین مشتری بوئینگ در چین اعلام کرد حذف بیش از 100 جت 737 MAX این سازنده آمریکایی در این ماه از خریدهای برنامه ریزی شده خود.

گروه پوشاک ورزشی آمریکایی نایک و خرده فروش مد سوئدی H&M از جمله برندهایی بودند که هدف چینی ها قرار گرفتند تحریم مصرف کنندگان سال گذشته پس از اظهار نظر آنها در مورد کار اجباری در سین کیانگ، جایی که مقامات چینی اردوگاه های بازداشت اویغورها و سایر اقلیت ها را اداره می کنند. اصطکاک ناشی از جنگ تجاری ایالات متحده و چین، تعداد شرکت های چندملیتی را افزایش داده است که ظرفیت تولید خود را از چین به ویتنام، مالزی و سایر کشورهای جنوب شرقی آسیا، آمریکای لاتین و اروپای شرقی منتقل می کنند.

علاوه بر این، نگرانی‌هایی در مورد وفاداری چین به روسیه وجود دارد، زیرا این کشور اوکراین را کشتار می‌کند و این نگرانی را ایجاد می‌کند که پکن نیز روزی به دشمن نظامی غرب تبدیل شود. ووتکه می‌گوید که کسب‌وکارها در چین مجبور شده‌اند «به‌طور جدی چگونگی کاهش خطرات وخامت احتمالی روابط اتحادیه اروپا و چین را در نظر بگیرند».

جورج مگنوس، نویسنده پرچم های سرخکتابی در مورد آسیب‌پذیری‌های چین، یک نقطه عطف را درک می‌کند. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم حمایت چین از پوتین و واکنش دولت به شهروندانش برای مقابله با کووید صفر، لحظه‌های مهمی هستند که اکنون مردم را وادار می‌کنند تا عواقب و اهمیت آن را برای محیط عملیاتی تجاری در چین بررسی و تشخیص دهند.»

[email protected]

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.