با افزایش درخواست ها برای افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا، تورم آلمان به بالاترین حد خود در 40 سال اخیر رسید

اقتصادی
0 0
Read Time:3 Minute, 21 Second

تورم آلمان در سال منتهی به آگوست به بالاترین حد خود در 40 سال گذشته یعنی 8.8 درصد شتاب گرفت و درخواست‌ها از بانک مرکزی اروپا برای سرعت بخشیدن به سرعت افزایش نرخ بهره در نشست سیاست‌گذاران آن در هفته آینده را تقویت کرد.

قیمت‌های مصرف‌کننده در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا عمدتاً ناشی از افزایش هزینه‌های انرژی و مواد غذایی بود که با وجود اقدامات اخیر دولت برای کاهش ضربه به خانوارها، تورم را 0.4 درصد نسبت به جولای افزایش داد.

این ارقام از درخواست‌های اعضای شورای مرکزی بانک مرکزی اروپا مبنی بر تهاجمی‌تر بودن واکنش بانک به افزایش تورم حمایت می‌کند، تورمی که به بالاترین سطح خود از زمان ایجاد یورو در 23 سال پیش رسیده است و انتظار می‌رود در ماه آگوست شتاب بیشتری بگیرد.

برخی مانند روبرت هولزمن، رئیس بانک مرکزی اتریش، علناً از بانک مرکزی اروپا خواسته اند تا در مورد افزایش سرعت افزایش نرخ بهره از نیم درصد افزایش اولیه در ژوئیه به افزایش سه چهارم واحدی در جلسه هفته آینده بحث کند.

پیامدهای ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین، قیمت عمده فروشی گاز و برق را در هفته های اخیر در اروپا به سطوح بی سابقه ای افزایش داده و قیمت کود و سایر کالاهای کشاورزی مانند گندم را افزایش داده است.

در ماه اوت، قیمت انرژی آلمان 35.6 درصد و قیمت مواد غذایی 16.6 درصد افزایش یافت. تورم اصلی، بدون احتساب مواد غذایی و انرژی، به 3.1 درصد افزایش یافت که نسبت به 2.8 درصد در جولای افزایش یافت.

برخی از تعیین‌کنندگان نرخ‌های بانک مرکزی اروپا نگران هستند که شوک تورمی ناشی از اختلال در جنگ اوکراین با شوک تقاضا پس از بازگشایی اقتصادهای اروپایی به دلیل پایان محدودیت‌های ویروس کرونا در اوایل سال جاری تشدید شده است.

کلااس نات، رئیس بانک مرکزی هلند در یک رویداد در کپنهاگ که توسط Danske Bank در کپنهاگ برگزار شد، گفت: “اقتصاد به خوبی حفظ شده است و برخی از عواملی که در سه ماهه دوم کمک کردند احتمالاً به سه ماهه سوم نیز منتقل می شوند.” سهشنبه.

نات گفت: «گسترش و تعمیق مشکل تورم ما نیاز به اقدام قاطعانه را ایجاد می کند. یا دسامبر

تورم آلمان علیرغم اقدامات دولت، از جمله کاهش عوارض سوخت و انرژی و یارانه 9 یورویی بلیط قطار ماهانه، همچنان به افزایش خود ادامه داد. بسیاری از اقدامات در ماه سپتامبر منقضی می‌شوند و این احتمال را می‌دهد که تورم حتی بیشتر شود.

یواخیم ناگل، رئیس بانک مرکزی آلمان، اخیرا هشدار داد که تورم در این کشور در سال جاری برای اولین بار از سال 1951 تا کنون دو رقمی خواهد شد و پیش‌بینی کرد که قیمت‌ها در سال آینده حداقل 6 درصد افزایش یابد.

بررسی‌های تجاری اخیر نشان می‌دهد که تنگناهای عرضه برای شرکت‌ها برای چند ماه کاهش یافته است و بسیاری از افزایش موجودی محصولات فروخته نشده به دلیل کاهش سفارش‌ها گزارش می‌دهند.

اما کارستن برزسکی، رئیس تحقیقات کلان در ING، گفت که این بدان معنا نیست که تورم شروع به کاهش خواهد کرد. او گفت: «حتی اگر به نظر می‌رسد که قدرت قیمت‌گذاری در صنعت و خدمات به اوج خود رسیده است، ما همچنان انتظار داریم که انتقال هزینه‌های بالاتر برای چند ماه دیگر ادامه داشته باشد.»

ارقام تورم آلمان – همراه با جهش تورم بلژیک به 9.9 درصد در اوت به بالاترین حد 46 سال گذشته – این انتظار را تقویت کرد که رشد کلی قیمت منطقه یورو احتمالاً با انتشار داده ها به رکورد حداقل 9 درصد برسد. در روز چهارشنبه

با این حال، آژانس آمار اسپانیا اعلام کرد که تورم در این کشور در ماه آگوست اندکی کاهش یافت و به 10.3 درصد رسید، علیرغم اینکه قیمت برق، غذا، غذا خوردن در بیرون از خانه و تعطیلات بسته با سرعت “قابل توجه” افزایش یافتند. تورم اصلی اسپانیا – بدون احتساب قیمت مواد غذایی و انرژی غیرفرآوری شده – در سال منتهی به آگوست 6.4 درصد افزایش یافت که سریع ترین نرخ از ژانویه 1993 است.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.