بانک های مرکزی قصد دارند با سرعت بیشتری به اوج نرخ بهره برسند

اقتصادی
0 0
Read Time:5 Minute, 1 Second

پس از آنکه بانک‌های مرکزی بزرگ جهان عزم خود را برای مقابله با افزایش قیمت‌ها تقویت کردند، سرمایه‌گذاران با افزایش شدید نرخ‌های بهره طی ماه‌های آینده قیمت‌گذاری می‌کنند، و این نشان می‌دهد که آنها تورم را بر رشد ترجیح می‌دهند.

تجزیه و تحلیل فایننشال تایمز از مشتقات نرخ بهره، ردیابی انتظارات برای هزینه های استقراض در ایالات متحده، بریتانیا و منطقه یورو، نشان داد که بازارها در طول سه ماهه پایانی سال 2022 سرعت شدیدتری نسبت به اوایل سال جاری داشتند.

این تغییر خلق و خوی پیش از نشست‌های سیاستی حیاتی توسط فدرال رزرو ایالات متحده، بانک انگلستان، بانک‌های مرکزی نروژ و سوئد و بانک ملی سوئیس در این هفته صورت می‌گیرد. این به دنبال یک قرائت ضعیف تورم در ماه اوت در ایالات متحده و هشدارهای سیاستگذاران پولی در هر دو سوی اقیانوس اطلس است که آنها به طور فزاینده نگران این هستند که بدون افزایش قابل توجه نرخ، تغییر تورم بالا به سختی انجام شود.

اتان هریس، اقتصاددان در بانک آمریکا گفت: «بانک‌های مرکزی با دشواری بازگرداندن تورم به هدف خود کنار می‌آیند و تلاش می‌کنند این پیام را به بازارها برسانند».

نمودار خطی انتظارات نرخ بهره در جلسه دسامبر، ٪ نشان می دهد که انتظارات بازارها برای نرخ های بهره پایان سال افزایش یافته است.

انتظارات فزاینده مبنی بر اینکه بانک های مرکزی حتی در صورت سقوط اقتصادشان در رکود، نرخ ها را افزایش خواهند داد، نگرانی بانک جهانی را برانگیخته است. این سازمان مستقر در واشنگتن هفته گذشته هشدار داد که سیاست گذاران در خطر وارد کردن اقتصاد جهانی به رکود در سال آینده هستند.

مارک زندی، اقتصاددان ارشد Moody’s Analytics گفت: «بانک‌های مرکزی اقتصاد خود را قربانی رکود خواهند کرد تا اطمینان حاصل شود که تورم به سرعت به اهداف خود باز می‌گردد. آنها می‌دانند که اگر این کار را نکنند و تورم ریشه‌دارتر شود، در نهایت منجر به رکود شدیدتر خواهد شد.»

بر اساس تحقیقات FT، از ژوئن، 20 بانک مرکزی بزرگ جهان با هم نرخ بهره را 860 واحد افزایش داده اند.

از روز جمعه، بازارها با احتمال 25 درصدی قیمت گذاری کردند که فدرال رزرو ایالات متحده نرخ ها را 100 واحد در روز چهارشنبه افزایش دهد و انتظار داشت که هدف صندوق های فدرال تا پایان سال به بالای 4 درصد برسد – حدود یک درصد کامل. بالاتر از اوایل ماه اوت.

بازارها انتظار دارند که نرخ سپرده بانک مرکزی اروپا تا پایان سال به 2 درصد برسد که در حال حاضر 0.75 درصد است. آخرین شرط بیش از یک درصد بالاتر از آن چیزی است که سرمایه گذاران در اوایل آگوست پیش بینی کرده بودند. فیلیپ لین، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا، در کنفرانسی در آخر هفته گفت که انتظار دارد این بانک در سال جاری و اوایل سال آینده چندین بار نرخ بهره را افزایش دهد. او گفت که این احتمالاً شامل “درد” از دست دادن رشد و مشاغل برای کاهش تقاضا می شود که منعکس کننده نگرانی فزاینده بانک مرکزی اروپا از گسترش فشارهای تورمی از انرژی و غذا به سایر محصولات و خدمات است.

انتظارات نرخ بهره پایان سال نیز برای بانک انگلستان بالاتر است، به طوری که اقتصاددانان عمدتاً بین افزایش 50 واحد پایه و 75 واحد پایه در رأی گیری روز پنجشنبه تقسیم شدند.

شما در حال مشاهده یک عکس فوری از یک گرافیک تعاملی هستید. این به احتمال زیاد به دلیل آفلاین بودن یا غیرفعال بودن جاوا اسکریپت در مرورگر شما است.


انتظار می‌رود بانک مرکزی سوئیس پنج‌شنبه آینده نرخ بهره خود را 75 تا 100 واحد افزایش دهد و به آزمایش هفت ساله با نرخ‌های بهره منفی پایان دهد.

پل هالینگزورث، اقتصاددان ارشد اروپایی در BNP Paribas، گفت که بانک‌های مرکزی با وجود نشانه‌هایی مبنی بر تضعیف رشد، «دوره‌های انقباضی خود را در پیش گرفته‌اند».

تغییر بزرگی در انتظارات بازار پس از آن اتفاق افتاد که سیاست گذارانی مانند جی پاول، رئیس فدرال رزرو و ایزابل اشنابل، عضو هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا، پیام های جنگ طلبانه را در کنفرانس سالانه جکسون هول فدرال رزرو کانزاس سیتی در اواخر ماه اوت ارائه کردند.

کریشنا گوها، نایب رئیس شرکت مشاوره بانکداری سرمایه گذاری Evercore ISI، پس از این نشست گفت: «این صدای مکنده ای که می شنوید صدای سیاست گذارانی است که نرخ بهره را افزایش می دهند که قبلاً انتظار می رفت در سال 2023 به سال 2022 انجام شود. ما در سطح جهانی به چیزی دست خواهیم یافت که – با نگاهی به کل سال 2022 – بیشتر شبیه یک تغییر سطح درهم است تا یک چرخه انقباض معمولی.

شما در حال مشاهده یک عکس فوری از یک گرافیک تعاملی هستید. این به احتمال زیاد به دلیل آفلاین بودن یا غیرفعال بودن جاوا اسکریپت در مرورگر شما است.


از زمان جکسون هول، ثابت شده است که تورم ایالات متحده بیشتر از حد انتظار است و با نرخ سالانه 8.3 درصد در ماه آگوست وارد شده است. در منطقه یورو، انتظار می‌رود فشار قیمت‌ها در ماه‌های آینده دو رقمی شود. بسته حمایتی انرژی 150 میلیارد پوندی دولت بریتانیا در کوتاه مدت تورم را کاهش می دهد، اما با تقویت تقاضا در میان مدت فشار قیمت ها را افزایش می دهد.

بانک‌های مرکزی مانند اشنابل نشان داده‌اند که با توجه به اینکه تورم در آینده قابل پیش‌بینی نزدیک به بالاترین حد خود باقی می‌ماند، دیگر حاضر نیستند به مدل‌های اقتصادی اعتماد کنند که نشان می‌دهد فشار قیمت‌ها در چند سال آینده کاهش می‌یابد.

در حالی که بیشتر تورم مشاهده شده در اروپا نتیجه افزایش قیمت انرژی ناشی از جنگ در اوکراین است، نشانه‌های فزاینده‌ای هم در حوزه ارز واحد و هم در بریتانیا وجود دارد که فشارهای قیمتی گسترده‌تر و ریشه‌دارتر شده است.

جنیفر مک کئون، رئیس اقتصاد جهانی در کپیتال اکونومیکس، می گوید: «به طور معمول، بانک های مرکزی به افزایش این قیمت های نوسان موقت نگاه می کنند. اما در محیطی که تورم اصلی در حال حاضر بالا است و به نظر می رسد انتظارات تورمی و مذاکرات دستمزد به دنبال افزایش قیمت انرژی است، سیاست گذاران پولی نمی توانند این ریسک را بپذیرند.

گزارش اضافی توسط مارتین آرنولد

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.