بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را 0.5 درصد افزایش داد

اقتصادی
0 0
Read Time:4 Minute, 0 Second

بانک مرکزی انگلیس روز پنجشنبه هشدار داد که بریتانیا با یک رکود طولانی مدت و بدترین فشار بر استانداردهای زندگی در بیش از 60 سال گذشته مواجه است، زیرا نرخ بهره را به شدت افزایش داده و تورم را تا پایان سال 13 درصد پیش بینی کرده است.

هشت عضو از 9 عضو کمیته سیاست پولی به افزایش 0.5 درصدی نرخ بهره به 1.75 درصد رأی دادند که بالاترین سطح از زمان بحران مالی جهانی است.

این به دنبال اقدامات تهاجمی بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو ایالات متحده در مواجهه با تورم فزاینده است. سیلوانا تنریرو، یکی از اعضای خارجی، برای افزایش کمتر 0.25 درصدی به اکثریت رأی مخالف داد.

BoE گفت که به دلیل آخرین افزایش قیمت گاز، اکنون انتظار دارد که تورم در پایان سال به بالای 13 درصد افزایش یابد – بسیار بیشتر از پیش‌بینی ماه می – و در طول سال 2023 قبل از کاهش مجدد در “سطح بسیار بالا” باقی بماند. به هدف 2 درصدی در دو سال آینده برسد.

پس از انتشار این خبر، پوند با کاهش 0.4 درصدی به 1209 دلار رسید، در حالی که بازده اوراق قرضه 10 ساله دولت بریتانیا 0.07 درصد کاهش یافت و به 1.85 درصد رسید.

BoE گفت: افزایش تقریباً دو برابری قیمت عمده‌فروشی گاز از ماه مه می‌تواند صورتحساب سالانه سوخت خانگی معمولی را از کمتر از 2000 پوند به حدود 3500 پوند در زمانی که قیمت‌های تنظیم شده در اکتبر افزایش می‌یابد، افزایش می‌دهد.

با افزایش دستمزدها در حدود نصف نرخ تورم، پیش‌بینی‌های آن نشان داد که درآمد خانوارها پس از مالیات در هر دو سال 2022 و 2023 به صورت واقعی کاهش می‌یابد، حتی پس از در نظر گرفتن حمایت مالی که دولت در ماه می اعلام کرد. اوج کاهش بیش از 5 درصدی درآمد خانوار، بدترین کاهش تاریخ خواهد بود، و داده ها به دهه 1960 باز می گردند.

نمودار خطی نرخ سیاست بانک انگلستان (%) که نشان می دهد نرخ بهره بریتانیا نیم واحد برای اولین بار در 27 سال گذشته افزایش یافته است.

BoE گفت، حتی با کاهش پس‌انداز خانوارها، مخارج مصرف‌کننده در سال آینده کاهش می‌یابد و رشد اقتصادی را کاهش می‌دهد. پیش‌بینی‌های آن نشان می‌دهد که انقباض بسیار عمیق‌تری در تولید ناخالص داخلی نسبت به پیش‌بینی در ماه مه، با ورود اقتصاد به رکود در سه ماهه چهارم سال 2022 و ادامه کاهش برای پنج فصل متوالی.

اوج کاهش 2.1 درصدی تولید ناخالص داخلی با آنچه در اوایل دهه 1990 مشاهده شد قابل مقایسه خواهد بود و BoE گفت که حتی زمانی که اقتصاد از رکود خارج شد، انتظار داشت رشد اقتصادی “بسیار ضعیف بر اساس استانداردهای تاریخی” باشد.

تشدید تهاجمی سیاست پولی BoE فشار فوری بر درآمد خانوارها را بدتر خواهد کرد، اما بانک مرکزی اعلام کرد که نمی تواند از تعدیل ناشی از شوک های بزرگ جهانی جلوگیری کند.

MPC گفت در صورتی که یک دوره طولانی تورم بالا ناشی از عوامل جهانی منجر به فشارهای “پایدارتر” قیمت داخلی شود، اقدام می کند و دستورالعمل قبلی خود را تکرار می کند که در صورت نیاز “قوی عمل خواهد کرد”. با این حال، همچنین تاکید کرد که این سیاست “در مسیری از پیش تعیین شده نیست” و نشان می دهد که افزایش نرخ 50 واحد پایه لزوما اولین مورد از بسیاری از موارد نیست.

پیش‌بینی مرکزی BoE که بر اساس انتظارات بازار مبنی بر افزایش نرخ بهره به 3 درصد در سال آینده است، نشان داد که تورم در سه ماهه سوم سال 2023 همچنان دو رقمی است، اما یک سال بعد به هدف 2 درصدی بانک مرکزی کاهش یافته است. اگر BoE اقدام سیاستی دیگری انجام ندهد، پیش‌بینی‌های آن نشان می‌دهد که تورم تا پایان سال 2024 همچنان به زیر 2 درصد خواهد رسید.

BoE گفت ابهام در مورد پیش بینی مرکزی خود – که فرض می کند قیمت انرژی از انتظارات بازار برای شش ماه آینده پیروی می کند اما پس از آن بدون تغییر باقی می ماند – “بسیار بزرگ” است اما سناریوهای جایگزینی که منتشر کرده همچنان “تورم کوتاه مدت بسیار بالا” را نشان می دهد. کاهش تولید ناخالص داخلی در سال آینده و کاهش قابل توجه تورم پس از آن».

پس از اینکه لیز تراس گفت که اگر در رقابت رهبری حزب محافظه کار برنده شود و نخست وزیر بریتانیا شود، به دنبال تغییر حکمیت خود است، بانک تحت فشار سیاسی فزاینده ای برای مهار تورم است.

BoE همچنین قصد دارد فروش ماهانه 875 میلیارد پوند دارایی خود را که تحت برنامه تسهیل کمی خود از سال 2009 ایجاد کرده است، آغاز کند. این بانک اعلام کرد که قصد دارد بلافاصله پس از نشست سپتامبر، فروش گیلاس را آغاز کند و هدف آن کاهش سهام خود تا حد ممکن است. حدود 80 میلیارد پوند در 12 ماه اول. با توجه به مشخصات بلوغ گیلت ها در این دوره، این به معنای برنامه فروش حدود 10 میلیارد پوند در هر سه ماهه است.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *