بانک انگلستان متهم به کاهش نرخ تورم شد

اقتصادی
0 0
Read Time:4 Minute, 1 Second

بانک انگلستان متهم شده است که پس از اتخاذ موضعی کمتر تهاجمی نسبت به فدرال رزرو آمریکا در مورد سیاست های پولی – علیرغم اینکه انتظار می رود تورم امسال به 11 درصد برسد، وظایف اصلی خود را نرم کرده است.

بانک مرکزی بریتانیا روز پنج‌شنبه دستورالعملی مبنی بر احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره در ماه‌های آینده را کنار گذاشت، حتی با وجود اینکه هشدار داده بود که تورم در اکتبر به بالاترین حد خود خواهد رسید. در حالی که سه عضو کمیته سیاست پولی که خواهان افزایش 0.5 درصدی بودند، بیش از 1.25 درصد رای دادند.

این موضع منعکس کننده دیدگاه آن بود که اقتصاد بریتانیا در سه سال آینده به سختی رشد خواهد کرد و بنابراین زمینه – یا نیاز – کمتری برای افزایش تهاجمی نرخ‌ها مانند جاهای دیگر وجود دارد.

در مقابل، فدرال رزرو یک روز قبل با افزایش 0.75 درصدی در نرخ بهره معیار خود به محدوده هدف 1.5 تا 1.75 درصد، حتی زمانی که ایالات متحده مشکل تورم کمتری نسبت به بریتانیا دارد، نارنجکی را در بازارهای مالی منفجر کرد.

جی پاول، رئیس فدرال رزرو در مورد قصد پشت سر گذاشتن این اقدام صریح بود. او گفت: «ما قویاً متعهد به کاهش تورم هستیم و به سرعت در حال انجام این کار هستیم.

انفعال نسبی BoE حتی در میان اعضای سابق MPC آن بحث برانگیز بود.

اندرو سنتنس که اکنون مشاور ارشد کمبریج اکونومتریکس است، می‌گوید: «عمل‌ها بلندتر از کلمات صحبت می‌کنند. اقدام از MPC. . . به طرز غم انگیزی از آنچه برای مهار بزرگترین موج تورم در 40 سال گذشته لازم بود، کم بود. ”

در مقابل، پروفسور دنی بلانچ فلاور از کالج دارتموث در ایالات متحده، BoE را به دلیل تشدید سیاست ها مورد انتقاد قرار داد. او با متهم کردن BoE به “بی کفایتی” در توییتر نوشت: “ما احتمالاً در حال حاضر در رکود هستیم. . . با افزایش نرخ بدتر شده است. ”

شکی نیست که دو بانک مرکزی چشم انداز اقتصاد مربوطه خود را متفاوت می بینند.

فدرال رزرو درگیر رام کردن یک رونق ناشی از سیاست و یک اقتصاد پرفشار است که در دوره تورمی منفجر شده است. این کشور می‌خواهد با نرخ‌های بالاتر اوضاع را خنک کند و همچنان انتظار رشد معقولی را دارد، زیرا با سخت‌تر کردن وام گرفتن برای آمریکایی‌ها، نرخ افزایش قیمت‌ها را کاهش می‌دهد.

در حالی که پاول واضح بود که شانس دستیابی به “فرود نرم” کاهش یافته است و او خواهان فرود “نرم” بود، او همچنان انتظار رشد اقتصادی معقول در ایالات متحده را دارد.

پیش بینی متوسط ​​کمیته تعیین نرخ بهره فدرال رزرو این بود که اقتصاد ایالات متحده در طول سال های 2022 و 2023 1.7 درصد رشد خواهد کرد.

با این حال، نظر BoE این است که دوره آتی رشد بسیار آهسته بریتانیا – با انقباضات متعدد – برای کاهش تورم لازم است.

این کشور انتظار دارد که تورم به هدف ۲ درصدی خود بازگردد، تا حدی با تثبیت قیمت‌های کالاها «البته در سطوح بالا» و تا حدی در نتیجه «تأثیر ترکیبی درآمدهای واقعی ضعیف‌تر و سیاست‌های پولی سخت‌تر بر تقاضای داخلی».

BoE پیش بینی های ماه می خود را در نشست این هفته به روز نکرد، اما این پیش بینی ها در مقایسه بسیار ضعیف تر هستند. در همین بازه زمانی، انتظار می‌رود رشد امسال تنها 0.7 درصد و در سال آینده 0.2 درصد باشد.

این موضع زندگی را برای دولت بریتانیا و نمایندگان محافظه کار دشوار می کند. از آنجایی که بانک مرکزی فکر می‌کند برای کنترل قیمت‌ها باید رشد را تا انتخابات بعدی با سرعت حلزون حفظ کرد، نمایندگان مجلس نمی‌توانند به راحتی تقاضای کاهش مالیات کنند.

این هزینه ها را افزایش می دهد و به طور بالقوه BoE را مجبور می کند که فعالانه تر برای کنترل قیمت ها حرکت کند.

نخست وزیر بوریس جانسون و صدراعظم ریشی سوناک هر دو گفته اند که کاهش مالیات باید تا کاهش تورم صبر کرد.

ماهیت منفعل پیام‌رسانی BoE برای خود بانک مرکزی نیز دشوار است. منتظر است ببینیم که آیا شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند که احساس می‌کنند می‌خواهند به کارکنان خود بابت افزایش هزینه‌های زندگی غرامت بپردازند یا خیر و آیا بریتانیا با مداومت بیشتری به سمت یک محیط تورمی حرکت کرده است.

در صورتی که تورم به طور طبیعی کاهش نیابد، گزینه “قورا” عمل کردن را باز گذاشت و به طور فزاینده ای بسیاری در شهر فکر می کنند که باید این رویکرد را در ماه های آینده اتخاذ کنند.

استفان بال، اقتصاددان ارشد بریتانیایی در گلدمن ساکس، گفت: «ما فکر نمی‌کنیم که BoE از تغییرات اخیر بانک مرکزی جنگ‌طلب مصون باشد» و پیش‌بینی کرد که BoE مجبور خواهد شد در آینده نرخ‌ها را 0.5 درصد افزایش دهد. با دو جلسه، نرخ بهره در بریتانیا تا سپتامبر به 2.25 درصد رسید.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.