برچسب های پرطرفدار

بازار خرما با تسلط کامل بازرگانان / کشاورزان تعیین نمی شود! اخبار بیشتر خبرگزاری ها از ایران و جهان

خبرگزاری های بیشتر – گروه استانی: سالهاست درختان نخل در تابستان و قبل از برداشت خرما ، آنها نگران هستند که آیا خرما خریدار خوبی پیدا می کند یا اینکه وسایل آنها دوباره آزاد می شود.

كشاورزی كه یك سال تمام عرق می كند ، كشت می كند ، از آن آبیاری می كند ، تغذیه می كند ، آلو خشک می كند ، گرده های خود را گرده می زند ، حالا باید به بازار بیندیشد.

بازاری که سال هاست چرخ های خود را حفظ کرده است درختان نخل به نظر می رسد برای کسانی است که حتی قبل از برداشت خرما وارد باغ نمی شوند و اکنون در حالی که آنها خرما را از باغبان به بازار تحویل می دهند می توانند تولید کنند درخت نخل سود کنید

سال گذشته ، پس از شیوع کرونا ، بسیاری از مرزها به تاریخ تبدیل شدند درخت نخل بسته و بسیاری از محصولات درختان نخل او در سردخانه ها ماند تا میوه های یک سال به درد آنها نخورد و آنها فقط پشیمان شوند.

خرما به تصمیم دلالان ، واسطه ها و خریداران واگذار می شود و عرضه و تقاضا برای بازدارندگی کشاورزان از تعیین قیمت محصولاتشان بی معنی می شود.

علیرغم تلاش ها ، فقط برخی از خرما تولید شده توسط کشاورزان استان بوشهر به بازارهای خارجی حمل شده است و برخی از خرما هنوز در انبارها و سردخانه ها باقی مانده است.

این روزها ما در آستانه فصل جدید برداشت خرما هستیم و در روزهایی که به عنوان جمع کننده خرما معروف است ، محصول نخل از خارک به روتاب تغییر کرده و در شرف تبدیل شدن به خرما است و پس از آن باید برداشت شود.

خرید و فروش خرما در استان بوشهر به ویژه شهر دشتستان که بیشتر خرما استان را تولید می کند شرایط ویژه ای دارد. در سال های اخیر واسطه ها و شرکت های بسته بندی جایگزین آنها شده اند درخت نخلآنها خرما را برداشت می کنند.

دستگاه های تخصصی برداشت خرما در دست این واسطه ها و شرکت های بسته بندی است و مردم هیچ کارگری برای برداشت محصول ، مکانی برای ذخیره خرما ندارند و به طور حتم یا داوطلبانه خرما را قبل از برداشت نمی فروشند.

در این شرایط قیمت خرما به تصمیم دلالان ، واسطه ها و شرکت های خریدار واگذار می شود و عرضه و تقاضا بی معنی می شود ، بنابراین کشاورزان می توانند قیمت گذاری محصول خود را متوقف کنند.

کشاورزان نگران بازار هستند

یک باغبان از دشتستان به خبرنگار مهر گفت: “هر ساله در این فصل تجارت قیمت گذاری خرما و فروش آنها آغاز می شود و طبق روال معمول ، ما همیشه باید خرما را به یکی از این افراد بفروشیم.”

محمدعلی صمصامی افزود: سال گذشته ما خرما را با قیمت اندکی یعنی کیلویی شش هزار و 500 تومان فروختیم در حالی که سال گذشته قیمت خرما 10 هزار تومان بود. ضرب قیمت تمام کالاها قیمت خرما را نصف کرد.

وی افزود: “ما هنوز نگران هستیم ، نگرانیم که نتوانیم امسال خرما را با قیمتی که هزینه زندگی ما را برای یک سال پوشش می دهد بفروشیم.” متأسفانه ، باغبان هیچ نقشی در تعیین قیمت خرما ندارد و بازار تصمیمی است که توسط دلالان و واسطه ها گرفته شده است.

یکی دیگر از نخل کاران استان بوشهر به خبرنگار مهر گفت: ما سالهاست که قیمت خرما را تعیین نکرده ایم و آنها هر قیمتی را برای خرما از دلالان تعیین می کنند.

ما برای قرارها قیمتی تعیین نمی کنیم و کارگزاران هر قیمتی را برای قرارها تعیین می کنند.

حسین امیری افزود: خرما سال گذشته با قیمت کمتر از هفت هزار تومان از ما خریداری شد اما گزارش شده است که خرما در برخی روزها در شهرهای بزرگ از جمله تهران به ازای هر کیلوگرم 70 هزار تومان می رسد.

وی تأکید کرد: “ما از درد و زحمت خرما رنج می بریم اما سود ما در هر کیلو خرما کمتر از سه یا چهار هزار تومان است و دلالانی که نبض بازار را کنترل می کنند ده برابر سود ما سود می برند. “

بازار خرما با تسلط کامل بازرگانان / کشاورزان تعیین نمی شود!

بازار خوبی برای خرما ایجاد کنید

یک نخل کار دشتستانی به مهر گفت: رنج بازار خرما فعلی دردی از نخلداران ما دوا نمی کند و ما باید بازارهای صادراتی مناسبی را برای برداشت خرما پیدا کنیم.

امیر دشتی پور افزود: سال گذشته به دلیل مشکلاتی که وجود داشت خرمای ما صادر نشد و بسیاری از مرزهای محصولات کشاورزی بسته شد و در نتیجه رکود در بازار خرما ایجاد شد.

وی ادامه داد: “مقامات اقتصادی وزارت امور خارجه باید با تاجران خرما کار کنند و بازارهای مناسبی برای خرما ایجاد کنند تا خاک صادرات و رونق بازار آن محصول ایجاد شود.”

نیاز به توجه به صنایع تولیدی و فرآوری

یکی از مهمترین استراتژیهای تقویت بازار خرما ، توسعه صنعت فرآوری و فرآوری خرما است. تاکنون اقدامات خوبی در این زمینه در استان بوشهر انجام شده و باید این فعالیتها بیشتر گسترش یابد.

یکی از عمده ترین مشکلات منطقه خرما در استان بوشهر فروش خام این محصول است که ارزش زیادی به آن نمی بخشد و توسعه صنعت فرآوری این کمبود را جبران می کند.

مدیر تبدیل و صنایع غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: اقدامات اساسی برای توسعه فروشگاه های تخصصی سردخانه خرما و صنایع خرما در استان انجام شده است و ما از سرمایه گذاران این بخش حمایت می کنیم.

مصطفی قلی پور ظرفیت سردخانه های استان را برای ذخیره خرما 65 هزار و 500 تن بیان کرد و ادامه داد: همچنین 87 واحد بسته بندی و فرآوری خرما در استان بوشهر با ظرفیت 87 هزار تن وجود دارد.

وی با معرفی دشتستان و تنگستان به عنوان مراکز تولید خرما در استان بوشهر ، افزود: در سال های اخیر کمبود سردخانه در استان وجود داشته است اما اکنون سردخانه ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته و چند برابر شده اند.

بازار خرما با تسلط کامل بازرگانان / کشاورزان تعیین نمی شود!

پشتیبانی ویژه از صنایع وابسته به خرما

مدیر تبدیل و صنایع غذایی سازمان جهاد کشاورزی بوشهر گفت: “ما از صنایع وابسته به خرما پشتیبانی خوبی خواهیم داشت و پرداخت تسهیلات کم بهره روستایی زمینه را برای توسعه این صنایع فراهم می کند.”

قلی پور گفت: “با تولید بیش از 160 هزار تن خرما در سال در استان ، نیاز به ایجاد تاسیسات سردخانه وجود دارد و خوب است که واحدهای بسته بندی خرما برای حفظ کیفیت محصولات سردخانه راه اندازی شوند.”

وی با اشاره به نقش مهم سردخانه ها در کاهش تلفات خرما ، ادامه داد: ذخیره سازی خرما در سردخانه باعث حفظ کیفیت محصول ، کاهش ضایعات و تحویل محصول متناسب با شرایط بازار می شود.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی بوشهر به دارندگان این واحدها توصیه کرد: برای تولید نظر در بازار خرما بر تولید محصولات جانبی خرما و بسته بندی های جدید و پیشرفته تمرکز کنند.

وی بر لزوم تأکید کرد علامت تجاری وی در زمینه انتصابات افزود: انتظار می رود درختان نخل استان بوشهر باید توجه ویژه ای به مارک های تجاری داشته باشد تا بتوانند محصولات خود را در فروشگاه های زنجیره ای عرضه کنند.

عزم جدی برای بهبود بازار خرما دشتستان

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنرانی قبلی اظهار داشت: “از زمان ورود به مجلس ، تلاش جدی برای بهبود وضعیت خرما و حمایت از پرورش دهندگان نخل و رفع نیازها و مشکلات آنها انجام شده است. اولویت من “

ابراهیم رضایی با تأکید بر تلاش برای بهبود وضعیت فعالان خرما از کاشت و برداشت محصول تا بازاریابی ، بسته بندی و صادرات ، گفت: “سال گذشته ما با مشاوره های مستمر با دستگاه های مختلف ذیربط تلاش کردیم بازار صادرات خرما را تقویت کنیم.”

وی با اشاره به اینکه تاج مرز محصولات کشاورزی را بسته بود ، افزود: “از طریق وزارت جهاد کشاورزی ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، وزارت امور خارجه ، بانک مرکزی ، سازمان توسعه تجارت و انجام ، ما سعی کردیم مهلت ها را تشویق کنیم و اقدام کنیم. “این اتفاق افتاد ، اما کافی نبود.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به منظور فروش خرما کشاورزان کشور ، همچنین با موسساتی مانند نیروهای مسلح و غیره رایزنی هایی برای خرید خرما کشاورزان دشتستان انجام دادیم.

وی تأكید كرد: “گامی دیگر كه ما برای فروش محصول نخل دشتستان برداشتیم گشودن بازارهایی در پایتخت و سایر شهرهای بزرگ برای فروش مستقیم و تحویل خرما دشتستان بود.”

بازار خرما با تسلط کامل بازرگانان / کشاورزان تعیین نمی شود!

تصمیم عالی ملی برای بهبود شرایط خرما

با اشاره به اینکه با وجود همه این تلاش ها ، خرما برخی از مردم راهی به بازار پیدا نکردند ، افزود: “ما هرگز تسلیم نخواهیم شد و از تمام توان و انرژی خود برای بهبود بازار خرما به عنوان مهمترین محصول کشاورزان دشتستان استفاده خواهیم کرد. “

وی اعلام کرد که از دستگاه سیاست خارجی برای یافتن مشتری های جدید خرما استفاده خواهد کرد و گفت: “ممکن است در کوتاه مدت نتوانیم همه مشکلات بخش خرما و خرما را حل کنیم ، اما خوش بین هستیم و امیدواریم که بتوانیم انجام دهید.” به تدریج ببینید که چگونه وضعیت بهبود می یابد. “

نماینده مردم دشتستان از تلاش برای ایجاد جدول خرما در آینده نزدیک خبر داد و افزود: ما با جدیت در حال پیگیری برای ایجاد جدول خرما به همراه تعدادی از نمایندگان استان های ناچلخیز هستیم تا جدی و عظیم می توان تصمیم گرفت که از این وضعیت در سراسر کشور خارج شود. “

رضایی اظهار داشت: جدول خرما با حضور مدیران ارشد وزارتخانه های جهاد کشاورزی ، صنعت ، معدن و تجارت ، امور خارجه و همچنین بانک مرکزی و مسئولان سازمان توسعه تجارت تهیه می شود.

کشاورزان استان بوشهر هیچ سرپناهی ندارند و به دنبال کمک مسئولان هستند تا خرما آنها با قیمت پیش بینی شده خریداری شود و چرخ زندگی آنها را بچرخانند.

ایجاد بازارهای صادراتی جدید برای خرما و همچنین افزایش مصرف خرما در کشور یکی از مهمترین راهکارهای بهبود وضعیت بازار خرما است.

البته ، کشاورزان همچنین باید در تولید کیفیت به بسته بندی و فرآوری خرما توجه کنند ، بنابراین خرما آنها مشتری پسند تر و بازارهای بهتری را برای خود تسخیر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous post پاسخ قاطع اتحادیه فوتبال به بی اخلاقی در لیگ های کشور – خبرگزاری بیشتر | اخبار ایران و جهان
Next post نیازهای خود را در مورد خدمات منحصر به فرد و متنوع جستجو کنید – خبرگزاری بیشتر | اخبار ایران و جهان