بازارها نسبت به دوران جدید تراس-کوارتنگ ناآرام هستند

اقتصادی
0 0
Read Time:5 Minute, 3 Second

بازارهای مالی سلامت اقتصاد یک کشور و ثبات سیاسی آن را از دو جهت ارزیابی می کنند. دولت نوپای تراس-کوارتنگ حداقل تا آنجا که به بازار اوراق قرضه دولتی و ارز مربوط می شود، شروعی متزلزل دارد.

بیایید با بازارهای اوراق قرضه شروع کنیم. خریداران اوراق قرضه دولتی بریتانیا سطح رضایت یا نگرانی خود را از طریق بازده مطالبه شده برای بدهی دولت ابراز می کنند. هر چه چشم انداز بدتر باشد و سرمایه گذاران از اعتماد کمتری برخوردار شوند، سطح غرامت بیشتری را طلب می کنند.

بازارهای با درآمد ثابت تحت تأثیر قرار نمی گیرند. مسلماً، بازدهی اوراق قرضه دولتی 10 ساله در تابستان 2020 به پایین‌ترین حد خود رسید، زیرا اقتصاد شروع به تکان دادن کووید-19 و تورم کرد، اما بازده طلای طلا از زمان پیروزی رهبری محافظه‌کاران لیز تراس در 5 سپتامبر افزایش یافته است – به سختی رای اعتماد.

جهش تقریباً 40 امتیازی به بالاترین سطح 11 سال اخیر در صبح روز جمعه کوچک بودجه نیز به نظر می رسد.

کاهش مداوم و ظاهراً شتاب‌انگیز استرلینگ به پایین‌ترین حد در 47 سال اخیر در برابر دلار نشان می‌دهد که بازارهای ارز نیز هنوز با برنامه مالی متقاعد نشده‌اند.

دولت برنامه کاهش مالیات و مقررات زدایی از سمت عرضه را که توسط دولت های تاچر و ریگان در اوایل دهه 1980 تنظیم شده بود دنبال می کند. برخی از آنها به عنوان معماران یک چرخش اقتصادی در پی هرج و مرج رکود تورمی در اواسط تا اواخر دهه 1970 استقبال می کنند.

پس از آن اصلاحات، قیمت سهام و اوراق قرضه به‌طور بی‌رحمانه‌ای افزایش یافته است، هرچند که در این مسیر با رکودهای بزرگی مواجه شده است. از این منظر، ساکنان جدید داونینگ استریت ممکن است تعجب کنند که برنامه آنها با استقبال بی تفاوتی از سوی ارز، اوراق قرضه و حتی بازارهای سهام مواجه شده است، جایی که FTSE 100 در روز جمعه به شدت کاهش یافت.

بخشی از دلیل شاید این باشد که کوارتنگ فضای کمتری برای مانور نسبت به سلف محافظه کارش، سر جفری هاو، در اوایل دهه 1980 دارد.

در آن زمان، بدهی ملی کمتر از 40 درصد تولید ناخالص داخلی بود، در حالی که نرخ بهره در اواخر سال 1979 به 17 درصد رسید و در نیمه دوم دهه 1980 شروع به کاهش کرد. در مقابل، بدهی ملی بیش از 2 تریلیون پوند امروز معادل تقریباً 100 درصد تولید ناخالص داخلی است و به نظر می رسد که نرخ بهره همچنان در حال افزایش است زیرا بانک مرکزی انگلیس با میراث قضاوت نادرست خود مبنی بر اینکه تورم گذرا خواهد بود دست و پنجه نرم می کند.

این ممکن است توضیح دهد که چرا بازارها نسبت به ماهیت بدون هزینه برنامه های کوارتنگ و عدم مشارکت اولیه دفتر مسئولیت بودجه نگران هستند.

اما ممکن است افزایش قیمت ها نیز منشا نگرانی های آنها باشد. BoE اکنون در تلاش است تا از تثبیت تورم در بخش خدمات اقتصاد جلوگیری کند و متعاقباً به چرخه قیمت‌های بالاتر، دستمزدهای بالاتر، قیمت‌های بالاتر و دستمزدهای بالاتر دامن بزند که دهه 1970 را خراب کرد. سپس، مشکل در پایان رونق باربر در بریتانیا، ریاست‌جمهوری جانسون و نیکسون در ایالات متحده و تأثیر شوک‌های قیمت نفت در سال‌های 1973 و 1979 آغاز شد.

سرمایه گذارانی که خاطرات طولانی دارند را می توان به خاطر احساس ناراحتی در هنگام فکر کردن به چنین موارد مشابه بخشید.

دهه 1970 دهه وحشتناکی برای دارندگان طلاهای بریتانیا بود و حتی بازدهی 3.78 درصدی فعلی طلایی 10 ساله در مقابل نرخ تورم غالب، چیزی شبیه به ریسک بدون بازگشت به نظر می رسد.

سرمایه گذاران سهام نیز آن را در گردن گرفتند. حتی با وجود اینکه FTSE All-Share از پایین ترین حد خود در ژانویه 1975 تا پایان دهه چهار برابر شد، سقوط قبلی به این معنی بود که رشد 56 درصدی این شاخص در کل دهه 1970 با افزایش 290 درصدی شاخص تورم شاخص قیمت خرده فروشی کاهش یافت. در همان بازه زمانی تنها حشرات طلا دهه 1970 را با لبخند بر لبان خود به پایان رساندند، زیرا شمش از سطح تعیین شده توسط برتون وودز از 35 دلار در هر اونس به بیش از 800 دلار در اوایل سال 1980 رسید، که با خروج نیکسون از دلار از استاندارد طلا در سال 1971 کمک کرد.

طبق پیش‌بینی‌های اجماع، با توجه به اینکه بیشتر درآمدهای آن از خارج از کشور به دست می‌آید و بین 40 تا 50 درصد سود در سال‌های 2022 و 2023 از استخراج‌کنندگان و نفت‌ها انتظار می‌رود، FTSE 100 کنونی ممکن است در موقعیت بهتری نسبت به FTSE All-1970 قرار گیرد. به اشتراک بگذارید تا سرمایه گذاران را در برابر هر طوفان تورمی در حال وقوع پناه ببرید.

اما رونق دارایی‌های مالی بریتانیا از اوایل دهه 1980 ناشی از کاهش تورم، کاهش نرخ‌های بهره و پول آسان بانک مرکزی آن بود. در ظاهر، محیط فعلی هیچ یک از این سه را ارائه نمی دهد.

به نظر می‌رسد که بانک‌های مرکزی اکنون رکود یا حتی رکود را به عنوان قیمتی در کوتاه‌مدت می‌پذیرند که ارزش پرداخت برای سود بلندمدت تورم پایین‌تر را دارد. اما سیاستمدارانی که در چرخه‌های انتخاباتی فکر می‌کنند، احتمالاً رکود و در نتیجه بیکاری را دشمن بزرگ‌تر خواهند دید. رای دهندگان از تورم ناراضی خواهند بود، اما بسیار مضطرب تر خواهند بود و اگر شغل خود را از دست بدهند، احتمالاً صلیب کنار نام شخص دیگری در صندوق رای خواهند گذاشت.

این دنیس هیلی، صدراعظم سابق حزب کارگر بود که استدلال کرد که دولت خوب «قیمت‌ها، مشاغل برای کسانی که آنها را می‌خواهند و کمک به کسانی که به آن نیاز دارند» است. سرمایه گذاران، کارگران و رای دهندگان به طور یکسان امیدوار خواهند بود که اصلاحات در سمت عرضه دولت ترکیبی مشابه از کاهش تورم و رشد را به همراه داشته باشد.

نویسنده مدیر سرمایه گذاری AJ Bell است

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *