اوکراین امیدوار است با از سرگیری مذاکرات استانبول، صادرات غلات به موفقیت برسد

اخبار خارجی
0 0
Read Time:2 Minute, 13 Second

کیو: اوکراین روز چهارشنبه (13 ژوئیه) گفت که توافق برای از سرگیری صادرات غلات که توسط روسیه مسدود شده بود، بسیار نزدیک به نظر می رسد، زیرا مذاکرات چهارجانبه برای از سرگیری آماده می شود و امیدها برای پایان دادن به بن بست که میلیون ها نفر را در معرض خطر گرسنگی قرار داده است، افزایش می دهد.

بیش از 20 میلیون تن غلات اوکراینی در سیلوهای بندر اودسا در دریای سیاه گیر کرده و ده‌ها کشتی به دلیل محاصره روسیه سرگردان شده‌اند، بخشی از آنچه مسکو آن را “عملیات نظامی ویژه” خود در اوکراین می‌نامد، اما کیف و غرب آن را انجام می‌دهد. می گویند یک جنگ تهاجمی غیر قابل توجیه است.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، پیش از مذاکرات در استانبول میان مقامات اوکراینی، روسیه، ترکیه و سازمان ملل در استانبول گفت که کیف بر این باور است که اکنون به توافقی برای از سرگیری صادرات نزدیک شده است.

او گفت: “ما دو قدم با توافق با روسیه فاصله داریم. ما در مرحله نهایی هستیم و اکنون همه چیز به روسیه بستگی دارد.” سایر شرکت کنندگان در مذاکرات محتاط تر بودند و گفتند که هنوز چیزهای زیادی برای توافق باقی مانده است.

قرار بود این مذاکرات ساعت 10 شب به وقت گرینویچ پشت درهای بسته برگزار شود.

آنها در میان آرامش نسبی در خطوط مقدم جنگ برگزار می‌شدند، به طوری که روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که چهار فروند جت نظامی اوکراینی را سرنگون کرده است و فرماندار دونتسک نیز از گلوله باران شدید روسیه در سراسر منطقه شرقی خبر داد، اما هیچ تلفات غیرنظامی نداشت.

رویترز نمی تواند به طور مستقل گزارش های میدان نبرد را تأیید کند.

اوکراین و روسیه تامین کنندگان عمده گندم در جهان هستند. روسیه همچنین یک صادرکننده بزرگ کود و اوکراین یک تولیدکننده مهم ذرت و روغن آفتابگردان است، بنابراین منعقد کردن یک توافق برای رفع انسداد صادرات برای امنیت غذایی، به ویژه در میان کشورهای در حال توسعه، و برای ثبات بازارها ضروری است.

اوکراین و غرب روسیه را به تشدید بحران جهانی غذا از طریق پیچیده‌تر کردن تلاش‌ها برای تامین غلات به کشورهای فقیرتر و دامن زدن به تورم متهم کرده‌اند.

مسکو اوکراین را مقصر این مشکل می‌داند و کیف را متهم می‌کند که از برداشتن مین‌هایی که در اطراف خط ساحلی خود پراکنده کرده بود برای محافظت از خود در برابر حمله روسیه که به گفته او تهدیدی برای کشتی‌رانی است، خودداری می‌کند.
روسیه همچنین غرب را به دلیل اعمال تحریم‌ها بر طیفی از بخش‌ها که تأمین مالی و بیمه خدمات حمل و نقل دریایی خود را برای روسیه دشوار می‌کند، مورد انتقاد قرار داده است.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *