اولین کشتی غلات اوکراین پس از رفع محاصره دریای سیاه توسط روسیه به حرکت در آمد

اقتصادی
0 0
Read Time:3 Minute, 12 Second

یک محموله غلات برای اولین بار پس از چند ماه بندر اودسا را ​​ترک کرد، این در آزمایشی حیاتی از توافق روسیه و اوکراین برای کاهش قیمت های جهانی مواد غذایی است.

وزارت زیرساخت ها اعلام کرد که کشتی رازونی با پرچم سیرالئون، حامل 26000 تن ذرت اوکراینی، پس از هفته ها مذاکره با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل، ساعت 9:48 صبح به وقت محلی بندر دریای سیاه را ترک کرد.

بر اساس گزارش برنامه جهانی غذا، این اولین کشتی از این نوع است که از اواخر فوریه، زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، از اودسا حرکت می کند و جرقه درگیری را آغاز کرد که 47 میلیون نفر را در سراسر جهان در معرض خطر گرسنگی حاد قرار داده است. دولت اوکراین گفت 16 کشتی دیگر در انتظار حرکت هستند.

یک مقام اتحادیه اروپا گفت: «این اولین گام خوشایند برای کاهش بحران جهانی غذا است که با تهاجم غیرقانونی روسیه و محاصره بنادر اوکراین، علاوه بر استخراج معادن و تخریب مزارع در اوکراین، افزایش یافته است».

ما مشتاقانه منتظر اجرای کل توافق هستیم… پیامدهای منفی تجاوز روسیه به اوکراین و مسدود کردن بنادر اوکراین، آسیب پذیرترین افراد در آفریقا، آسیا و خاورمیانه را تحت تأثیر قرار می دهد.

بر اساس بیانیه مرکز هماهنگی مشترک که در راستای توافق غلات به رهبری سازمان ملل ایجاد شده است، کشتی رازونی قرار بود روز سه شنبه وارد استانبول شود.

پس از رسیدن به شهر، انتظار می‌رفت که در مرکز که توسط مقامات روسی، اوکراینی، ترکیه‌ای و سازمان ملل به عنوان بخشی از به اصطلاح ابتکار غلات دریای سیاه کار می‌کند، بررسی شود. وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که کشتی رازونی محموله خود را به بندر طرابلس در لبنان خواهد برد.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، این روز را به عنوان «روز آسودگی» برای واردکنندگان بزرگ غلات اوکراینی، به ویژه در خاورمیانه و آسیا، تجلیل کرد، در حالی که سفارت آمریکا در کیف اعلام کرد که مراقب «ادامه اجرای» توافق است.

کرملین خروج کشتی را یک خبر “بسیار مثبت” توصیف کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، گفت که از سرگیری ترافیک دریایی تجاری در دریای سیاه “فرصتی خوب برای آزمایش اثربخشی نحوه عملکرد مکانیسم ها” بر اساس توافق نامه ای که در استانبول منعقد شد برای اجازه دادن به اوکراین برای صادرات غلات است.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، پسکوف گفت: امیدواریم که همه توافقات از هر طرف محقق شود و سازوکار به طور موثر عمل کند.

16 کشتی دیگر که پس از تهاجم در اودسا و بنادر مجاور به دام افتاده اند، بخش کوچکی از بیش از 22 میلیون تن گندم، ذرت و سایر غلات باقیمانده در کشور را حمل می کنند.

اوکراین گفت که شروع به پذیرش درخواست های کشتی های جدید برای جمع آوری غلات کرده است و امیدوار است ظرف چند هفته به ظرفیت کامل برسد.

اما صاحبان کشتی‌هایی که وارد اودسا می‌شوند هنوز در حال بررسی تدارکات برای بیمه کشتی‌ها، محموله و پرسنل خود هستند که با حملات موشکی روسیه به بندر اواخر ماه گذشته که منجر به زخمی شدن چندین نفر شد، پیچیده شد.

یکی از آشنایان با این موضوع گفت که اپراتورهای بین المللی خصوصی در حالت “انتظار و تماشا” هستند و بسیاری از کشتی ها مدت ها پیش به مسیرهای مختلف تغییر مکان داده بودند.

روسیه مدعی شد که زیرساخت های نظامی را هدف قرار داده و یک کشتی نیروی دریایی اوکراین را غرق کرده است، در حالی که اوکراین گفت این حمله، یک روز پس از امضای توافق، اجرای توافق صادرات را به خطر می اندازد یا به تاخیر می اندازد.

اوکراین که مدت‌ها به عنوان سبد نان اروپا شناخته می‌شود، پنجمین صادرکننده غلات در جهان است. این کشور 80 درصد از واردات گندم لبنان را به خود اختصاص داده و تامین کننده بزرگی برای کشورهایی از جمله سومالی، سوریه و لیبی است.

گزارش اضافی توسط آلیس هنکاک در بروکسل

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.