اورشلیم پیش از راهپیمایی پرچم جنجال برانگیز اسرائیل

اخبار خارجی
0 0
Read Time:2 Minute, 28 Second

اورشلیم: ملی‌گرایان یهودی پرچم‌دار قرار است روز یکشنبه (29 مه) در قلب محله مسلمان‌نشین شهر قدیمی بیت‌المقدس در رژه‌ای راهپیمایی کنند که می‌تواند خشونت‌ها را دوباره بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها شعله‌ور کند.

راهپیمایی سالانه اورشلیم، تسخیر شهر قدیمی توسط اسرائیل در جنگ خاورمیانه در سال 1967 را جشن می گیرد و هزاران نفر از شرکت کنندگان را که شعار می دهند، به خیابان های سنگی و باریک آن تشویق می کنند.

اما برای فلسطینی‌ها، راهپیمایی یک تحریک آشکار و نقض یکی از معدود مکان‌های شهر است که به طور فزاینده‌ای با توسعه و شهرک‌سازی یهودیان که رنگ و بوی قوی عربی را حفظ می‌کند، درگیر می‌شود.

حماس، گروه اسلام‌گرای حاکم بر نوار غزه، در آغاز راهپیمایی سال گذشته، موشک‌هایی را به سمت اسرائیل شلیک کرد که باعث آغاز یک جنگ 11 روزه شد که صدها کشته بر جای گذاشت.

روز شنبه، این گروه با صدور بیانیه ای از فلسطینیان در غزه، کرانه باختری و بیت المقدس، همراه با اقلیت عرب اسرائیل – که از نظر میراث فلسطینی و شهروندی اسرائیلی هستند – خواست “روز یکشنبه برای دفاع از بیت المقدس و الاقصی قیام کنند. مسجد”.

در اوایل روز، هنگامی که پلیس اسرائیل در نزدیکی مسجد مستقر شد و نمازگزاران مسلمان نماز صبح را به پایان رساندند، نشانه‌هایی از آشوب مشاهده شد.

سخنگوی پلیس گفت که گروه کوچکی از مردم خود را در داخل مسجد محاصره کرده بودند و سنگ های بزرگی را به سمت افسران پلیس مستقر در بیرون پرتاب می کردند. هیچ گزارشی از زخمی ها وجود نداشت.

اما علی‌رغم درخواست‌های برخی از متحدان ائتلاف خود برای بازنگری در راهپیمایی، نخست‌وزیر نفتالی بنت از پذیرش هرگونه تغییر خودداری کرده است.

دفتر وی روز جمعه با بیان اینکه این رژه به طور منظم در ساعات آینده وضعیت را بررسی خواهد کرد، گفت: رژه پرچم طبق مسیر برنامه ریزی شده مانند چندین دهه برگزار خواهد شد.

اورشلیم و اماکن مقدس آن که مورد احترام مسلمانان، یهودیان و مسیحیان به طور یکسان است، در قلب چندین دهه درگیری اسرائیل و فلسطین قرار دارد.

اسرائیل تمام بیت المقدس را به عنوان پایتخت ابدی و غیرقابل تقسیم خود می بیند، در حالی که فلسطینی ها خواهان بخش شرقی به عنوان پایتخت کشور آینده خود هستند. حماس که توسط دولت های غربی یک سازمان تروریستی تلقی می شود، تمام اسرائیل امروزی را اشغال شده می بیند.

هفته هاست که تنش ها در شهر بالا گرفته است.

درگیری‌های مکرر بین فلسطینی‌ها و پلیس اسرائیل در ماه مبارک رمضان در ماه مبارک رمضان در ماه آوریل در محوطه الاقصی رخ داد که خشم مسلمانان از افزایش تعداد بازدیدکنندگان یهودی از مسجد جامع خشمگین شد.

الاقصی سومین مکان مقدس در اسلام است. همچنین توسط یهودیان به عنوان کوه معبد مورد احترام است – بقایایی از دو معبد باستانی ایمان آنها.

راهپیمایی یکشنبه قرار است در دیوار غربی، یک مکان نماز یهودی که در زیر مساجد الاقصی قرار دارد، به اوج خود برسد.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.