انتظار می رود با وجود تعدیل، تورم ایالات متحده نزدیک به بالاترین حد چهار دهه اخیر باشد

اقتصادی
0 0
Read Time:2 Minute, 45 Second

انتظار می‌رود که سرعت سرسام‌آور افزایش قیمت مصرف‌کننده در ایالات متحده در ماه آوریل با وجود تعدیل جزئی، به بالاترین حد چهار دهه اخیر خود باقی بماند، که این امر بر فوریت فشار فدرال رزرو برای مهار تورم تاکید می‌کند.

بر اساس پیش‌بینی اجماع جمع‌آوری‌شده توسط بلومبرگ، شاخص قیمت مصرف‌کننده قرار است در ماه گذشته با نرخ سالانه 8.1 درصد افزایش یابد، که بسیار کمتر از افزایش 8.5 درصدی ثبت شده در ماه مارس است.

پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها نسبت به ماه قبل 0.2 درصد افزایش داشته باشد، که کندتر از افزایش 1.2 درصدی ثبت شده در ماه مارس که ناشی از افزایش هزینه‌های انرژی و مواد غذایی مرتبط با تهاجم روسیه به اوکراین بود.

با این حال، با حذف اقلام فرار مانند غذا و انرژی، انتظار می‌رود که افزایش ماهانه CPI اصلی با 0.1 درصد افزایش به 0.4 درصد افزایش یابد. به طور سالانه، 6 درصد افزایش می یابد.

این داده‌ها که توسط اداره آمار کار در ساعت 8:30 صبح به وقت شرقی منتشر می‌شود، می‌تواند نشانه آغاز اوج افزایش تورم در دوران همه‌گیری ویروس کرونا باشد که ناشی از تقاضای مصرف‌کننده داغ همراه با تنگناهای شدید زنجیره تامین است.

اقتصاددانان به طور کلی انتظار دارند که با کاهش اثرات فوری جنگ در اوکراین، سرعت رشد قیمت مصرف کننده نسبت به این سطوح تعدیل شود. نرخ تورم سالانه سرفصل نیز باید در ماه‌های آینده شروع به کاهش کند زیرا شروع به مقایسه با سطوح بسیار بالا ثبت‌شده در سال گذشته می‌کند.

با این حال، شواهدی مبنی بر اینکه فشار قیمت‌ها دیگر پدیده‌ای منحصر به بخش‌هایی نیست که بیشتر تحت تأثیر اختلالات مرتبط با بیماری همه‌گیر قرار گرفته‌اند – بلکه یک روند گسترده‌ای است که بر همه بخش‌ها تأثیر می‌گذارد – این نگرانی را برانگیخته است که تورم در حال تبدیل شدن به یک مشکل دائمی است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، روز سه‌شنبه با ابراز حمایت از تلاش‌های فدرال رزرو برای مهار تورم، تاکید کرد که مبارزه با تورم “برترین چالش اقتصادی” دولتش است.

فدرال رزرو تلاش های خود را برای مهار فشارهای قیمتی افزایش داده است و اولین افزایش نیم واحدی نرخ بهره در بیش از دو دهه اخیر را در این ماه اجرا کرده است. انتظار می‌رود چنین افزایش‌هایی در ماه‌های ژوئن و ژوئیه، و احتمالاً حتی سپتامبر، با نرخ وجوه فدرال تا پایان سال به 2.7 درصد برسد.

کاهش ترازنامه 9 تریلیون دلاری فدرال رزرو از ماه ژوئن نیز آغاز خواهد شد، دومین اهرم از دو اهرمی که فدرال رزرو از آن برای خنک کردن اقتصاد استفاده می کند.

سوال کلیدی برای سرمایه گذاران این است که آیا بانک مرکزی ایالات متحده می تواند تورم را بدون ایجاد رکود کاهش دهد؟ جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک، این هفته گفت که چالش مهندسی فرود نرم دشوار است اما “غیرقابل حل نیست”.

بازارهای مالی در روزهای اخیر به شدت چرخیده اند، به طوری که بازارهای سهام زیان های شدیدی را به ثبت رسانده اند و هزینه استقراض ایالات متحده افزایش یافته است. بازدهی 10 ساله خزانه داری اکنون حدود 3 درصد است که تقریباً دو برابر سطح 1.5 درصدی آن در ابتدای سال است.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *