اروپا می تواند – و باید – در جنگ انرژی پیروز شود

اقتصادی
0 0
Read Time:5 Minute, 38 Second

اروپا در بحران شکل خواهد گرفت و مجموع راه حل های اتخاذ شده برای آن بحران ها خواهد بود. این سخنان از خاطرات ژان مونه، یکی از معماران ادغام اروپا، امروز در حالی که روسیه خط لوله اصلی گاز خود را می بندد، تکرار می شود. این مطمئنا اکنون یک بحران است. ما نمی دانیم که آیا دیدگاه خوش بینانه مونه غالب است یا خیر. اما ولادیمیر پوتین به اصولی که اروپای پس از جنگ بر اساس آن بنا شده بود، حمله کرده است. فقط باید در مقابل او مقاومت کرد.

انرژی یک جبهه حیاتی در جنگ او است. پیروز شدن در این نبرد پرهزینه خواهد بود. با این حال اروپا می‌تواند و باید خود را از چنگ روسیه رهایی بخشد. این به معنای دست کم گرفتن چالش نیست. کاپیتال اکونومیکس استدلال می‌کند که با قیمت‌های امروزی، بدتر شدن شرایط تجارت به 5.3 درصد از تولید ناخالص داخلی ایتالیا در طول یک سال و 3.3 درصد از تولید ناخالص آلمان خواهد رسید. این تلفات بزرگتر از هر یک از دو شوک نفتی دهه 1970 است. علاوه بر این، این امر باعث نادیده گرفتن اختلال در فعالیت های صنعتی و تأثیر افزایش شدید قیمت انرژی بر خانوارهای فقیرتر می شود.

نمودار خطی قیمت گاز و نفت (1 ژانویه 2019 = 100) که نشان می دهد قیمت گاز همچنان بسیار بالا است، اما اخیراً کاهش یافته است.

همچنین اجتناب ناپذیر است که افزایش شدید قیمت انرژی منجر به تورم بالا شود. تجربه دهه 1970 نشان می‌دهد که بهترین واکنش این است که تورم را به طور قاطع تحت کنترل نگه داریم، همانطور که بوندس‌بانک در آن زمان انجام داد، به جای اجازه دادن به تلاش‌های مذبوحانه برای جلوگیری از کاهش اجتناب‌ناپذیر درآمدهای واقعی به یک مارپیچ ادامه دار قیمت دستمزد. با این حال، این ترکیبی از زیان‌های بزرگ در درآمدهای واقعی با سیاست‌های پولی کاملاً سازگارانه به معنای آن است که رکود اجتناب‌ناپذیر است.

هر چند آینده دشوار به نظر می رسد، اما امید نیز وجود دارد. همانطور که کریس گیلز نوشته است: “عملاً هیچ راهی برای فرار از رکود در سراسر اروپا وجود ندارد، اما این رکود نه عمیق است و نه طولانی.” احتمال رکود اقتصادی از آن زمان احتمالاً بیشتر شده است. اما کار کارکنان صندوق بین المللی پول نشان می دهد که تعدیل اساسی حتی در کوتاه مدت امکان پذیر است. در دراز مدت، اروپا می تواند گاز روسیه را کنار بگذارد. پوتین بازنده خواهد شد اگر اروپا فقط بتواند مقاومت کند.

نمودار خطی قیمت نفت (دلار در هر بشکه) که نشان می دهد قیمت واقعی نفت بر اساس استانداردهای تاریخی چندان بالا نیست.

مقاله اخیر صندوق بین المللی پول به نقش بالقوه بازار جهانی گاز طبیعی مایع در کاهش شوک به اروپا اشاره می کند. ادغام اروپا در بازارهای جهانی LNG ناقص، اما قابل توجه است.

این مقاله نتیجه می گیرد که تعطیلی روسیه منجر به کاهش هزینه ناخالص ملی اتحادیه اروپا تنها حدود 0.4 درصد در سال پس از شوک خواهد شد، زمانی که بازار جهانی LNG را در نظر بگیریم. بدون دومی، کاهش بین 1.4 تا 2.5 درصد خواهد بود. اما اولی، اگرچه برای اروپا بسیار بهتر است، اما به معنای قیمت های بالاتر در سایر نقاط، به ویژه در آسیا است. کاهش تخمینی 0.4 درصدی نیز اثرات جانبی تقاضا را نادیده می گیرد و ادغام کامل بازارهای جهانی را فرض می کند. به این دلایل و دلایل دیگر، تأثیر واقعی مطمئناً بسیار بیشتر خواهد بود.

شما در حال مشاهده یک عکس فوری از یک گرافیک تعاملی هستید. این به احتمال زیاد به دلیل آفلاین بودن یا غیرفعال بودن جاوا اسکریپت در مرورگر شما است.


مقاله دیگری از صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که با اضافه شدن عدم قطعیت، تولید ناخالص داخلی آلمان می‌تواند 1.5 درصد کمتر از سطح پایه در سال 2022، 2.7 درصد در سال 2023 و 0.4 درصد در سال 2024 باشد. کشور عضو ایتالیا همچنان آسیب پذیرتر است. اما مجارستان، جمهوری اسلواکی و چک بدترین ضربه را خواهند دید.

درس بزرگ شوک های نفتی دهه 1970 این بود که در اواسط دهه 1980 یک مازاد جهانی وجود داشت. نیروهای بازار مطمئناً همان نتیجه را به موقع خواهند داشت. تاثیر کوتاه مدت نیز قابل مدیریت خواهد بود. اقدامات لازم برای فرونشاندن شوک بر اقشار آسیب پذیر و تشویق تنظیمات مورد نیاز است که ممکن است شامل بازگشایی اضطراری میدان های گاز باشد.

شما در حال مشاهده یک عکس فوری از یک گرافیک تعاملی هستید. این به احتمال زیاد به دلیل آفلاین بودن یا غیرفعال بودن جاوا اسکریپت در مرورگر شما است.


اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، تاکید کرده است که هدف از این سیاست در حال حاضر باید کاهش تقاضای اوج برق، محدود کردن قیمت گاز خط لوله، کمک به مصرف‌کنندگان آسیب‌پذیر و کسب‌وکارها با درآمدهای بادآورده از بخش انرژی، و کمک به تولیدکنندگان برق باشد. چالش های نقدینگی ناشی از نوسانات بازار همه اینها تا آنجا که پیش می رود معقول است.

یکی از جنبه های مهم این بحران این است که مانند کووید، اما بر خلاف بحران مالی، تقریباً همه کشورهای اروپایی به استثنای بزرگ نروژ تحت تأثیر نامطلوب قرار گرفته اند. در این مورد، بیش از همه، آلمان در میان آسیب پذیرترین کشورها قرار دارد. این بدان معنی است که شوک، و همچنین واکنش، مشترک هستند: این یک مخمصه مشترک است. اما این نیز درست است که تک تک اعضا نه تنها با چالش هایی روبرو هستند که از نظر شدت متفاوت هستند، بلکه دارای ظرفیت های مالی قابل ملاحظه ای نیز هستند. اگر منطقه یورو بخواهد با موفقیت از این چالش عبور کند، مسئله اشتراک منابع مالی دوباره مطرح خواهد شد. انتظار اینکه بانک مرکزی اروپا پشتوانه اصلی مالی در چنین بحرانی باشد، در نهایت ناپایدار خواهد بود. با این حال، اگر کشورهای ضعیف‌تر کنار گذاشته شوند، عواقب سیاسی آن وحشتناک خواهد بود.

نمودار خطی قیمت گاز (دلار به ازای هر میلیون btu) که نشان می دهد بازارهای گاز اتحادیه اروپا و آسیا در حال حاضر به شدت یکپارچه شده اند.

حداقل دو مشکل بزرگ دیگر به وجود می آید. باریک تر، نقش بریتانیا در زمان نخست وزیر جدیدش، لیز تراس است. او یک انتخاب فوری دارد: اصلاح حصارهای کشور با متحدان اروپایی‌اش در پاسخ به تهدید مشترک پوتین، یا شکستن پیمانی که سلف خود برای «انجام برگزیت» بسته بود. اگر او در این ساعت نیاز دومی را انتخاب کند، اروپایی ها به درستی نه فراموش می کنند و نه می بخشند.

نمودار خطی اسپرد اوراق قرضه 10 ساله بر روی آلمان (درصد امتیاز) که نشان می دهد اسپرد اوراق قرضه منطقه یورو هنوز بسیار ناچیز است و باید همینطور باقی بماند.

مسئله دوم و به مراتب بزرگتر، تغییرات آب و هوایی است. همانطور که فاتح بیرول از آژانس بین المللی انرژی می نویسد، این یک “بحران انرژی پاک” نیست، بلکه برعکس است. ما به انرژی پاک بسیار بیشتری نیاز داریم، هم به دلیل خطرات آب و هوایی و هم برای کاهش اتکا به تامین کنندگان غیرقابل اعتماد سوخت های فسیلی. ما این درس را در دهه 1970 آموختیم. ما دوباره آن را یاد می گیریم. پرونده انقلاب انرژی قوی‌تر شده است، نه ضعیف‌تر.

چگونگی واکنش اروپا به این بحران، آینده فوری و بلندمدت آن را شکل خواهد داد. باید در برابر باج خواهی پوتین مقاومت کند. باید تنظیم، همکاری و تحمل کند. اصل ماجرا همین است.

[email protected]

با مارتین وولف همراه باشید myFT و در توییتر

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.