احیای ناتو: آیا این قطعنامه در برابر بحران اقتصادی مقاومت خواهد کرد؟

اقتصادی
0 0
Read Time:9 Minute, 57 Second

برای جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، این “تاریخی” بود. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، آن را “بی سابقه برای اروپا پس از جنگ جهانی دوم” توصیف کرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفت: «مهم ترین نتیجه ای که ولادیمیر پوتین باید از اتفاقات چند روز گذشته اینجا در ناتو و قبلاً در G7 بگیرد این است که ما کاملاً متحد هستیم.

در آغوش گرفتن، دست دادن و تبریک این هفته در اجلاس سالانه ناتو در مادرید و نشست جی 7 در آلمان، نشان دهنده یک نشانه جدید از اتحاد غرب علیه روسیه در پاسخ به جنگ در اوکراین بود – اوج اتحادی که با درگیری در آن جوان شده است. مرز ها. همچنین هشدارهایی در مورد تهدید رو به رشد چین وجود داشت.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در اولین روز از اجلاس G7 در Schloss Elmau
بوریس جانسون، که اغلب به دلیل حمایت از برگزیت، تحریک کننده اروپایی ها بود، از وحدت قاره صحبت می کرد. امانوئل مکرون، چپ، که کمتر از سه سال پیش مرگ مغزی ناتو را محکوم کرد، از «ضرورت» آن صحبت کرد © استفان روسو/PA

جانسون که اغلب به دلیل حمایتش از برگزیت منبع عصبانیت در اتحادیه اروپا بود، از اتحاد قاره ای به خود می بالید. مکرون که کمتر از سه سال پیش مرگ مغزی ناتو را محکوم کرد، از «ضرورت» آن سخن گفت. بحث در مورد جدایی ایالات متحده از اروپا و کشمکش برای ارتباط بین ناتو و اتحادیه اروپا در دفاع از این قاره – که همین شش ماه پیش بسیار برجسته بود – خاموش شد.

بایدن روز پنجشنبه در پایان نشست سران گفت: «در هر مرحله از این سفر، ما نشانه‌ای از وحدت، عزم و توانایی‌های عمیق کشورهای دموکراتیک جهان برای انجام آنچه باید انجام شود را مشخص می‌کنیم.»

وی افزود: “پوتین فکر می کرد که می تواند اتحاد فراآتلانتیک را بشکند. او سعی کرد ما را تضعیف کند. او انتظار داشت عزم ما شکسته شود.” اما او دقیقاً همان چیزی را می‌گیرد که نمی‌خواست.»

اما بازگشت لفاظی‌های جنگ سرد، اتحاد ارزش‌ها در مقابل مسکو – و پکن – در جهانی که توسط رقابت استراتژیک درهم‌پاشیده شده بود، تفاوت‌های فزاینده در مورد چگونگی تحمل هزینه‌های اقتصادی فزاینده جنگ در اوکراین را پنهان کرد. این نزاع ها عزم غرب را محک خواهد زد، زیرا پیامدهای مالی، اجتماعی و ژئوپلیتیکی جنگ، سیاست جهانی را متزلزل می کند.

بیش از چهار ماه از زمانی که رئیس جمهور روسیه دستور اعزام نیروهای خود به اوکراین را صادر کرد می گذرد. جنگ ده‌ها هزار نیرو و غیرنظامی را کشته، تقریباً یک چهارم جمعیت کشور را آواره کرده است و جهان را در یک سری بحران‌های فزاینده فرو برده است، از تورم شدید گرفته تا کمبود نفت و مواد غذایی که باعث افزایش هشدارهای رکود شده است.

شما در حال مشاهده یک عکس فوری از یک گرافیک تعاملی هستید. این به احتمال زیاد به دلیل آفلاین بودن یا غیرفعال بودن جاوا اسکریپت در مرورگر شما است.


در باواریا، رهبران گروه 7 از قله کوه عقب نشینی کردند، زیرا نتوانستند به توافقی بر سر سازوکار تحریمی جدید برای ضربه زدن به درآمدهای نفتی روسیه برسند، زیرا آنها در مورد نحوه مقابله با تورم فزاینده اختلاف نظر دارند.

و از آنجایی که بایدن در مادرید از یک اتحاد نظامی که بیش از هر زمان دیگری به لطف کاخ سفید وابسته است نظارت می کرد، واشنگتن در بازگشت به خانه تحت تأثیر جزئیات مبهم تلاش های دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای حفظ غیرقانونی قدرت پس از انتخابات گذشته بود. . با توجه به اینکه ترامپ هنوز یک نامزد بالقوه ریاست جمهوری 2024 است، جلسات استماع تصویری تکنیکی از درگیری های سیاسی و تقسیم جامعه ای ارائه کرد که به طور فزاینده ای ریاست جمهوری بایدن را به دام می اندازد.

کسیدی هاچینسون، دستیار مارک میدوز، رئیس سابق کارکنان کاخ سفید ترامپ، در جلسه استماع علنی کمیته منتخب مجلس نمایندگان درباره حمله 6 ژانویه به ساختمان کنگره شهادت می دهد.
شهادت دراماتیک کسیدی هاچینسون، دستیار رئیس کارکنان سابق کاخ سفید، مارک میدوز، در زمان وقوع شورش کنگره در 6 ژانویه سال گذشته، چراغی را به اقدامات دونالد ترامپ تاباند.

برای ماکرون و جانسون نیز، نشست‌های پشت سر هم کمی از سردردهای سیاسی در کشورشان – که به اوکراین مرتبط نبودند، اما احتمالاً با مشکلات اقتصادی تشدید می‌شوند – مهلت دادند که می‌تواند هر دو دولت را از مسیر خارج کند.

فرانسوا هیزبورگ، مشاور ویژه در Fondation pour la Recherche Stratégique، یک اندیشکده فرانسوی، می‌گوید: «اگر در مورد اینجا و اکنون صحبت کنید، پاسخ مثبت است، درست است، ما همه در یک صفحه هستیم – به اندازه کافی شگفت‌انگیز. .

او می افزاید: «سیستم تحریم ها ادامه دارد و در حال تقویت است و G7 از این نظر مهم بوده است… و البته ناتو یک جشن عشق بود.» “اما این آینده را پیش داوری نمی کند.”

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، در نشانه‌ای از تنش‌هایی که در زیر لفاظی‌های وحدت غرب نهفته است، از آخرین کنفرانس مطبوعاتی نشست سران ناتو برای تکرار وتوی احتمالی خود در مورد پیوستن سوئد به این ائتلاف استفاده کرد – تا حدی تصمیم مبنی بر کنار گذاشتن مخالفت خود با عضویت در آن را لغو کرد. در آستانه این رویداد

Sauli Niinisto، رئیس جمهور فنلاند و Magdalena Andersson، نخست وزیر سوئد

Magdalena Andersson، نخست وزیر سوئد و Sauli Niinistö، چپ، رئیس جمهور فنلاند © رویترز/AP

تهدید اردوغان برای جلوگیری از گامی که ناتو به عنوان نشانه ای از اتحاد خود از آن دفاع کرده بود، آنقدر دیر بود که هیئت سوئد در نشست سران در آن زمان از مادرید به استکهلم برگشته بود و از مادرید خارج شده بود و کاری را که به نظر آنها انجام شده بود، انجام داده بود. .

شعارهای جنگ سرد

ناتو که نشست مادرید را به عنوان “تحول کننده”می‌گوید که با بازنگری در نحوه عملکرد ائتلاف به حمله روسیه به اوکراین پاسخ می‌دهد.

جدای از دعوت رسمی از سوئد و فنلاند برای پیوستن، با بازنگری گسترده در وضعیت دفاعی خود موافقت کرد و از طرحی برای افزایش تعداد نیروهای آماده باش آماده برای دفع حمله روسیه بیش از هفت برابر به بیش از 300000 نفر خبر داد. این نیروها بخشی از دکترین امنیتی جدید برای دهه آینده هستند که دفاع از این قاره را پس از جنگ تفرقه افکنانه در افغانستان ترویج می کند.

چین نیز برای اولین بار به عنوان یک “چالش” برای “منافع و امنیت ناتو” شناخته شد و رهبران در مورد انتقاد از پکن به دلیل تصمیم این کشور در کنار پوتین علیه محکومیت جنگ توسط غرب توافق کردند. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از نشست ناتو به همراه سران استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، نیوزیلند، اتحادیه اروپا، سوئد، فنلاند و گرجستان که در آن درباره چین گفتگو کردند، گفت: «ما اکنون با یک دوره رقابت استراتژیک روبرو هستیم.

وی افزود: ما شاهد تعمیق مشارکت استراتژیک بین مسکو و پکن هستیم. ما باید در مورد چالش‌های جدی که آن را نشان می‌دهد، شفاف باشیم.»

شما در حال مشاهده یک عکس فوری از یک گرافیک تعاملی هستید. این به احتمال زیاد به دلیل آفلاین بودن یا غیرفعال بودن جاوا اسکریپت در مرورگر شما است.


سیاستمداران آشکارا پژواک جنگ سرد موضع جدید را تصدیق می کنند. کاجسا اولونگرن، وزیر دفاع هلند می گوید: “شما باید به این فکر کنید که چرا ناتو بوجود آمد. این در مورد تهدید اتحاد جماهیر شوروی بود. بنابراین، از این نظر، چیزی به دوران قدیم بازگشته است.” “غرب در برابر شوروی … اما اکنون روسیه است.”

این زبان به شدت بازتاب اجلاس G7 در استراحتگاه مجلل Schloss Elmau بود که بلافاصله قبل از آن، جایی که رئیس شورای اروپا، چارلز میشل از “وحدت تزلزل ناپذیر” صحبت کرد.

اما صحبت از ارزش‌های مشترک نمی‌تواند تنش‌های فزاینده بین اعضای G7 را پنهان کند، زیرا تلفات اقتصادی جنگ در اوکراین آشکارتر و مبرم‌تر می‌شود. در پشت صحنه مقامات در برگزاری یک خط مشترک در خصوص موضوع تحریم های انرژی با مشکل مواجه بودند.

ایالات متحده از بهار به طور خصوصی از اتحادیه اروپا خواسته است تا راه هایی را برای اعمال سقف بر قیمت نفت روسیه، به عنوان جایگزینی برای تحریم جزئی که اتحادیه در پایان ماه می در ششمین بسته تحریمی خود تصمیم گرفت، در نظر بگیرد.

نگرانی اصلی ایالات متحده اجتناب از افزایش بیشتر قیمت نفت بوده است، با توجه به اینکه تورم قیمت مصرف کننده سال به سال در حال حاضر بیش از 8 درصد در هر دو منطقه ایالات متحده و یورو است و تعداد فزاینده ای از تحلیلگران نگران رکود هستند. اطراف گوشه در همین حال، دولت بایدن به طور فزاینده‌ای نسبت به شکست در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر امسال ترسیده است.

نگرانی رهبران در مورد قیمت بالای نفت در جریان نشست زمانی که مکرون در حال گفتگو با بایدن در مورد میزان ظرفیت تولید اضافی که اعضای کلیدی اوپک در اختیار داشتند در مقابل دوربین عکاسی شد، تاکید شد.

پیش از اجلاس G7، ایالات متحده به طور فشرده با کمیسیون اروپا و بریتانیا بر روی نسخه جدیدی از سقف قیمت کار کرد، از طریق ساختار مشوقی که در آن دسترسی واردکنندگان به خدمات مالی غربی مشروط به سقف قیمت است. مشاهده شده در محموله های نفت روسیه.

رهبران گروه هفت و اتحادیه اروپا در Schloss Elmau در Krun، آلمان گرد هم می آیند
صحبت از ارزش‌های مشترک نمی‌تواند تنش‌های فزاینده بین اعضای G7 را پنهان کند زیرا جنگ در تلفات اقتصادی اوکراین آشکارتر و تحت فشارتر می‌شود © Markus Schreiber/Pool/AP

با این حال، در این رویداد، رهبران G7 تنها با “کاوش” این مفهوم موافقت کردند. آلمان که ریاست G7 را بر عهده دارد، در مورد ایده سقف قیمت‌ها محتاطانه عمل کرده است. اولاف شولز، صدراعظم، گفت که این مفهوم “بسیار جاه طلبانه” است و برای اجرایی شدن آن باید چیزهای زیادی به کار گرفته شود.

در طول جلسات روز قبل، مکرون با مطرح کردن ایده سقف قیمت جهانی نفت – نه فقط قیمت نفت خام روسیه – به همتایان خود اشتباه کرد. رهبران دیگر در مورد چگونگی دستیابی به چنین موفقیتی نامشخص مانده بودند.

به گفته یکی از مقامات ارشد اتحادیه اروپا، دشوارترین کار از اینجا فنی نیست، بلکه سیاسی است. این مقام می گوید: “ما باید تکالیف خود را انجام دهیم و تعداد کافی از ایالت ها را متقاعد کنیم که در آن ثبت نام کنند.”

یکی دیگر از مقامات اتحادیه اروپا می گوید با توجه به آخرین بسته تحریمی اتحادیه اروپا هفته ها بحث و گفتگو و سازش برای جلب حمایت متفق القول به طول انجامید.

ویترین

در حالی که نزدیک به 40 نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور عصر پنجشنبه از مادرید برخاستند، آنها به کشورهای خود بازگشتند، جایی که تصویر اقتصادی تاریک‌تر جنگ در اوکراین را از صفحات اول روزنامه‌ها بیرون انداخته است.

در حاشیه این اجلاس، وزرا و مقامات ارشد به طور خصوصی درباره شکاف فزاینده بین کشورهای اروپای شرقی، که در آن مردم ترس محسوسی از تهاجم روسیه دارند، و کشورهای غربی، که سطح پایین‌تر خطر به معنای افزایش هزینه غذا یا گرمایش است، اظهار داشتند. صورتحساب ها بیشتر یک مشکل تلقی می شوند.

ترزا فالون، مدیر مرکز مطالعات روسیه اروپا در آسیا در بروکسل، می‌گوید شعار وحدت «زیادی است». تقسیم‌بندی‌های بزرگی وجود دارد… همه در جهت‌های مختلف در حال دویدن هستند.»

او می‌افزاید: «جنگ‌ها می‌توانند تفرقه‌انگیز باشند، می‌توانند رویدادهای بسیار قطبی‌کننده باشند». “پول، قیمت نفت، تورم… واقعیت اقتصادی ضربه می زند.”

یک سرباز اوکراینی که در یک حمله توپخانه مجروح شده بود به یک ایستگاه اتوبوس تبدیل شد به ایستگاه کمک‌های اولیه در باخموت اوکراین.
جنگ در اوکراین ده ها هزار سرباز و غیرنظامی را کشته و تقریباً یک چهارم جمعیت این کشور را آواره کرده است © Tyler Hicks/New York Times/Redux/eyevine

ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا برای شرکت در جلسه کابینه بحران مجبور به ترک نشست ناتو در روز چهارشنبه یک روز زودتر شد. صبح روز بعد ایتالیا بالاترین هزینه استقراض را از زمان بحران بدهی منطقه یورو پرداخت کرد.

هایسبورگ می‌گوید که در حالی که بادهای مخالف مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بر رهبران غربی سنگینی می‌کنند، خیلی به اشتهای بایدن برای جلب حمایت اروپایی‌ها برای آرمان‌ها و اینکه آیا ژنرال‌های پوتین به اقدامات جنگی که پایتخت‌های غربی آن را غیرمعقول می‌دانند ادامه می‌دهند بستگی دارد. . او می گوید که حمله موشکی به یک مرکز خرید در مرکز اوکراین در این هفته وحدت اتحاد را تقویت خواهد کرد.

«آمریکایی ها تصمیم گرفتند [at the start of the war] رهبری بدون چون و چرا، اگر گاهی اوقات غیر قابل پیش بینی باشد. . . او می افزاید: «و اروپایی ها دقیقاً از نظر نبرد خشن ترین نبوده اند.» بنابراین رهبری آمریکا ضروری است. اساساً به تصمیمات دیگران بستگی دارد.»

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.