آیا تورم بریتانیا در ماه گذشته پس از افزایش ماه آوریل ثابت بود؟

اقتصادی
0 0
Read Time:4 Minute, 18 Second

آیا تورم بریتانیا در ماه می تثبیت شد؟

انتظار می‌رود تورم بریتانیا پس از افزایش در آوریل، طی چند ماه آینده – هرچند در سطوح تاریخی باقی بماند – قبل از رسیدن به اوج‌های جدید در اواخر سال جاری، تثبیت شود.

اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز انتظار دارند که رشد قیمت مصرف‌کننده بریتانیا در ماه می به 9.1 درصد بر اساس سالانه برسد. این رقم نسبت به بالاترین رقم 40 ساله 9 درصدی که در آوریل به دست آمد، تغییر اندکی نشان می دهد، زمانی که جهش در صورتحساب سقف قیمت انرژی در کشور منجر به افزایش شدید از 7 درصد در ماه قبل شد.

الی هندرسون، اقتصاددان در Investec می‌گوید: «ما منتظر آتش بازی‌های کمتری در انتشار CPI در ماه مه هستیم. او پیش‌بینی کرد که نرخ شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه می روی 9 درصد باقی بماند، اما انتظار دارد ترکیبی از هزینه‌های مواد غذایی ثابت‌تر، قیمت‌های بالاتر بنزین و افزایش شدید دیگر در سقف قیمت انرژی در ماه اکتبر، تورم را در نیمه دوم دو رقمی کند. از سال.

نمودار خطی تغییر درصد سالانه در شاخص قیمت مصرف کننده که نشان می دهد تورم بریتانیا پیش بینی می شود بالا باقی بماند.

این مطابق با پیش‌بینی‌های بانک مرکزی انگلیس است که هفته گذشته اعلام کرد انتظار دارد میانگین تورم در سه ماهه گذشته به بالای 11 درصد برسد، اما خاطرنشان کرد که “خطرات پیش‌بینی تورم به سمت بالا منحرف شده است.”

به منظور کاهش نرخ تورم به هدف 2 درصدی بانک، بازارها انتظار دارند که بانک تا پایان سال نرخ بهره را از 1.25 درصد فعلی به 3 درصد افزایش دهد. آنها همچنین احتمال بیش از 50 درصدی افزایش 0.5 درصدی نرخ بهره را در نشست سیاست گذاری بعدی BoE در ماه آگوست، که ششمین افزایش متوالی نرخ ها خواهد بود، قیمت گذاری می کنند. والنتینا رومی

تورم منطقه یورو تا چه حد بر فعالیت های تجاری در ماه ژوئن تأثیر گذاشته است؟

در حالی که بانک مرکزی اروپا برای پایان دادن به دوران پول آسان خود و شروع افزایش نرخ بهره آماده می شود، اقتصاددانان بررسی خواهند کرد که آیا فعالیت های تجاری در مواجهه با تورم فزاینده با سرعت کمتر از حد انتظار رشد کرده است یا خیر.

پیش بینی می شود یک نظرسنجی ماهانه که در روز پنجشنبه منتشر شد نشان دهد که فعالیت های تجاری منطقه یورو در ماه ژوئن گسترش یافته است، اما با سرعت کمتری نسبت به ماه می. اقتصاددانانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند، پیش‌بینی می‌کنند که «فلش» یا خواندن زودهنگام شاخص S&P Global Composite Purchasing Managers برای منطقه یورو در مقایسه با 54.8 در ماه قبل به 54 خواهد رسید. هر عدد بالاتر از 50 نشان دهنده رشد است نه انقباض.

این برآورد اجماع زمانی صورت می‌گیرد که کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان در اروپا با سطوح تورم بی‌سابقه ناشی از اختلال زنجیره تامین و افزایش قیمت کالاها و انرژی، که با تهاجم روسیه به اوکراین تشدید شده است، دست و پنجه نرم می‌کنند.

برت کولین، اقتصاددان ارشد ING، گفت که عامل اصلی در تعیین سلامت فعالیت های تجاری این است که صنعت خدمات – به ویژه در اقتصادهای جنوب منطقه یورو – پس از برداشتن محدودیت های همه گیر چقدر خوب عمل کرده است.

وی گفت: «همچنین مهم این است که آیا بخش تولید با وجود مشکلات زنجیره تامین و کاهش سفارش‌های جدید همچنان پابرجاست یا خیر؟»، افزود: «رشد قیمت انرژی همچنان مشکل‌ساز است، اما ما همچنین شواهد حکایتی از دقت بیشتر کسب‌وکارها در قیمت‌گذاری از طریق ورودی بالاتر می‌شنویم. هزینه های مصرف کننده ” نیکو عسگری

نروژ ممکن است قبل از ترس از تورم فعلی، از سایر بانک‌های مرکزی بزرگ در سیاست‌های پولی سخت‌تر جلوتر بوده باشد. اما حتی پس از سه افزایش نرخ بهره از سپتامبر گذشته، Norges Bank هنوز با سوالاتی در مورد سرعت افزایش آتی در جلسه روز پنجشنبه خود مواجه است.

بیشتر اقتصاددانان انتظار دارند که نرخ بهره را 0.25 واحد درصد افزایش دهد و به 1 درصد برساند و نشان دهد که افزایش های آتی را سرعت می بخشد. Nordea، بزرگترین بانک منطقه شمال اروپا، انتظار دارد چهار افزایش دیگر در سال جاری پس از هفته آینده داشته باشد، که مورد بعدی در ماه آگوست خواهد بود، افزایشی سریعتر از Norges Bank در ماه مارس. Nordea معتقد است تا پایان سال 2023، نرخ اصلی سیاست آن باید 3 درصد باشد.

نروژ، تولیدکننده پیشرو نفت اروپای غربی و یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان، از بسیاری از مشکلات مشابه سایر کشورهای توسعه یافته رنج می برد – از افزایش تورم و فشار دستمزدها گرفته تا نگرانی در مورد رشد آینده. اما همچنین دارای بزرگترین صندوق ثروت دولتی جهان است که حدود یک چهارم بودجه دولت را تامین می کند و درآمدهای بسیار بالایی از نفت و به ویژه گاز را تامین می کند.

آیا بانک Norges می تواند وسوسه شود که از فدرال رزرو ایالات متحده با افزایش نرخ بهره زیاد پیروی کند؟ اقتصاددانان نوردیا چنین اعتقادی ندارند و استدلال می‌کنند که از آنجایی که 94 درصد خانوارها دارای نرخ شناور وام مسکن هستند (در مقابل حدود 10 درصد در ایالات متحده)، نرخ سیاستی نروژ به طور مؤثر به افراد منتقل می‌شود و نیاز به افزایش شوک 0.5 درصدی را کاهش می‌دهد. دریا ریچارد میلن

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.