آیا تورم آمریکا به اوج خود رسیده است؟ | فایننشال تایمز

اقتصادی
0 0
Read Time:5 Minute, 23 Second

آیا تورم ایالات متحده قبلاً به اوج خود رسیده است؟

انتظار می‌رود که تورم ایالات متحده در ماه می تعدیل شود، نشانه‌ای از اینکه تورم ممکن است به اوج خود رسیده باشد، زیرا تضعیف تقاضای مصرف‌کننده و سست شدن زنجیره‌های عرضه باعث کاهش رشد قیمت‌ها می‌شود.

در ماه آوریل، شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده برای اولین بار در هشت ماه گذشته به نرخ سالانه 8.3 درصد تعدیل شد که 0.2 واحد درصد کمتر از ماه قبل است. با وجود کاهش اندک، تورم بالاتر از انتظارات اقتصاددانان بود و در بالاترین حد خود در 40 سال گذشته باقی ماند.

جیمز نایتلی، اقتصاددان ارشد بین‌المللی در ING گفت: با این حال، دومین تعدیل متوالی در نرخ سالانه باید «امیدواریم که ما واقعاً از اوج تورم عبور کرده‌ایم».

داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده ماه می که قرار است در روز جمعه منتشر شود، ممکن است به نوبه خود سرنخ‌های بیشتری در مورد اینکه فدرال رزرو با چه شدتی نرخ‌های بهره را در ماه ژوئن و پس از آن افزایش خواهد داد، ارائه دهد.

اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز انتظار دارند که قیمت‌های مصرف‌کننده ماهانه در ماه می 0.7 درصد افزایش یافته باشد. با کاهش هزینه های انرژی و مواد غذایی ناشی از جنگ در اوکراین، رشد قیمت مصرف کننده در ماه آوریل به 0.3 درصد کاهش یافت.

با افزایش قیمت بنزین در ماه مه، مسکن، غذا و انرژی احتمالاً به تورم کمک خواهند کرد، اما می‌تواند تا حدی با قیمت خودرو و کاهش زنجیره تامین جبران شود.

استیون انگلندر، استراتژیست در استاندارد چارترد، می‌گوید: «قیمت‌های خودرو می‌تواند یکی از مؤلفه‌های ملایم‌تر CPI باشد، زیرا مصرف‌کنندگان تمایلی به پرداخت قیمت‌های فعلی ندارند، بنابراین تخریب تقاضا باعث تعادل عرضه و تقاضا می‌شود».

نایتلی گفت که گزارش‌هایی از افزایش موجودی‌ها و واردات و افزایش اخیر در تولید خودرو وجود دارد که می‌تواند نشانه‌ای از بهبود در زنجیره تامین باشد. “اما سفارشات عقب افتاده طولانی است و زنجیره های تامین در برابر اقدامات مهار کووید در سایر نقاط جهان آسیب پذیر هستند.” الکساندرا وایت

آیا بانک مرکزی اروپا به برنامه های افزایش نرخ بهره در جولای پایبند است؟

با توجه به اینکه تورم در سال جاری هر ماه رکوردهای جدیدی را در منطقه یورو ثبت می کند، برای بانک مرکزی اروپا دشوار خواهد بود که توضیح دهد چرا در جلسه سیاست گذارانش در هفته آینده در آمستردام بلافاصله نرخ های بهره را افزایش نمی دهد.

با این حال، این دقیقا همان کاری است که کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، احتمالاً در روز پنجشنبه انجام خواهد داد، زمانی که انتظار می رود بانک مرکزی به برنامه از پیش اعلام شده خود پایبند باشد تا ابتدا خرید اوراق قرضه بیشتر را متوقف کند قبل از اینکه نرخ سپرده خود را از منفی 0.5 افزایش دهد. سنت

این بدان معناست که اولین بانک مرکزی اروپا که می تواند برای اولین بار از سال 2011 نرخ بهره را افزایش دهد، در نشست بعدی خود در 21 جولای، پس از توقف اضافه کردن به پرتفوی اوراق قرضه 4.9 تریلیون یورویی خود، برگزار می شود.

سوال اصلی که باید حل شود این است که افزایش نرخ در ماه جولای چقدر خواهد بود. فیلیپ لین، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا، این هفته گفت که افزایش یک چهارم درصدی “سرعت معیار” آن است. اما او در را برای دیگران باز گذاشت تا «قصد حرکت را قوی‌تر کنند».

کلااس نات، رئیس بانک مرکزی هلند، و رابرت هولزمن، رئیس بانک مرکزی اتریش، هر دو در مورد پتانسیل بانک مرکزی اروپا برای پیروی از بانک مرکزی ایالات متحده با افزایش نیم درصدی نرخ بهره بحث کرده اند. اکثر سرمایه گذارانی که در نظرسنجی دویچه بانک در ماه مه شرکت کردند، فکر می کردند که این اتفاق خواهد افتاد.

اندرو کنینگهام، اقتصاددان در کپیتال اکونومیکس، پیش‌بینی کرد که «تورم اصلی همچنان در جهت صعودی شگفت‌انگیز خواهد بود و این در نهایت بانک مرکزی اروپا را وادار می‌کند تا با پایان دادن به آزمایش هشت ساله خود با نرخ‌های منفی با یک ضربه‌گیر، سریع‌تر از آنچه اکنون بسیاری پیش‌بینی می‌کنند حرکت کند». افزایش در ماه جولای مارتین آرنولد

آیا اقتصاد چین در ماه مه به ثبات رسید؟

اقتصاد چین در ماه آوریل تحت تأثیر قرنطینه های شدید و گسترده ویروس کرونا قرار گرفت و چندین شاخص به پایین ترین حد در دو سال اخیر سقوط کردند. در حالی که شدت محدودیت‌ها تا حد زیادی در ماه می تثبیت شد – و حتی نشانه‌هایی از کاهش آزمایشی در پایان ماه نشان داد – مهلت محدود احتمالاً برای جلوگیری از افزایش اطلاعات ضعیف کافی نبود.

شاخص‌های مدیران خرید و تولید هر دو در ماه مه چندین واحد افزایش یافتند اما در محدوده انقباض باقی ماندند، به این معنی که در حالی که نرخ کاهش فعالیت کاهش یافته بود، اکثر شرکت‌ها همچنان نسبت به ماه قبل فعالیت کمتری داشتند. PMI تولیدی Caixin چین همچنین خاطرنشان کرد که زمان صرف شده برای رسیدن سفارش‌ها به تولیدکنندگان در ماه مه “به‌طور قابل توجهی” افزایش یافته است، که نشان می‌دهد مشکلات لجستیکی این کشور به پایان نرسیده است.

سایر شاخص ها احتمالاً بهبودهای مشابهی را نشان خواهند داد: تحلیلگران سیتی پیش بینی می کنند که فروش خرده فروشی که در ماه آوریل نسبت به سال قبل 11.1 درصد کاهش یافته است، در ماه می 6.8 درصد کاهش خواهد یافت. به همین ترتیب، در حالی که تحلیلگران پیش بینی می کنند تجارت اندکی بهبود یابد، داده های آوریل نشان می دهد که روزهای پررونق صادرات دوران کووید به پایان رسیده است.

در حالی که پکن روز چهارشنبه به بانک‌های سیاست‌گذاری دستور داد تا یک خط اعتباری 800 میلیارد Rmb (120 میلیارد دلاری) برای تامین هزینه‌های زیرساختی تمدید کنند، محرک کلی بسیار ضعیف‌تر از سال 2020 است.

این سوال باقی می ماند که آیا کاهش جزئی محدودیت ها که به مهار اقتصاد چین در ماه گذشته کمک کرد، ادامه می یابد، زیرا این کشور متعهد شده است که به رویکرد کووید صفر خود پایبند باشد، زیرا اقتصاددانان نگران آسیب احتمالی دور دیگری از قرنطینه های گسترده هستند.

تینگ لو، تحلیلگر Nomura در یادداشتی نوشت: «بازگشایی مرحله‌ای شانگهای ممکن است تنها یک مهلت باشد تا یک نقطه عطف. نقطه عطف واقعی با تغییر در موضع چین در مورد ZCS خود مشخص خواهد شد [zero-Covid stance] به جای سرفصل موارد کووید، کاهش برخی محدودیت‌ها یا داده‌های فعالیت ماهانه. ” ویلیام لنگلی

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *